Pazartesi , Aralık 18 2017
Önemli Haber
Ana Sayfa / Define İşaretleri / Definede Kuyular

Definede Kuyular

Kuyular tarihin en eski zamanlarından bu güne kadar medeniyetlerin vazgeçilmezleri olmuşlardır bunun temel sebebi yaşamsal ihtiyacımız olan suyun bu kuyulardan temin edilmesidir bu sebepten her yaşamın olduğu yerde muhakak su ihtiyaçlarının karşılanması için kuyular açılmıştır.

Definede Kuyular

Suyun en büyük hazine olmasının yanı sıra biz defineciler ile bağlantılı olan kısmı ise kuyuların define ile olan derin ilişkisidir. Su kuyularını gömü yada değerli eşyalarını saklamak için nerede ise tüm medeniyetler kullanmıştır ama en çok kullananlar kuşkusuz ermenilerdir bizde bu sebepten anlatımımızda daha çok ermenilerin kuyuları ve define ile olan ilişkilerine yoğunlaşacağız tabi ilk önce kısa kısa kuyuların define ile olan içeriklerini kısa başlık altında belirtmek gerekli.

Definede Kuyuların Kullanımı

Definecilikte kuyular bir çok şeyi ifade edebilir bunlarıda şöyle belirteyimki ne işe yaradığı konusunda fikriniz olsun kuyular kimi zaman tümülüslere yakın yerlerde açılarak buraya kuyudan gizli bir tünelle geçiş olduğu daha önce görülmüş olaylardandır fakat her tümülüste bu durum var gibi bir düşünceye kapılıp çevrede kapalı kuyu aramayın bu kuyular sahte kuyulardır yani amaçları aslında su ihtiyacını karşılamak için yapılmamış kuyulardır bunların yanında eski medeniyetlerin kullandığı bir diğer sahte kuyu çeşidi ise yer altında gizlenmiş bir odaya çıkanlarıdır bunlarda sahte kuyulardır bu odada gizlenmiş muhtelif değerli eşyalar bulunur kimi zamanda mezarlar olabilir bunların işaretleri konusunda örnek vermek gerekir ise derenin veya herhangi bir su kaynağının bulunmadığı bir bölgede balık işaretinin olması eğer böyle bir durum varsa açıkta bir kuyu yok ise kesinlikle kapalı bir kuyu vardır ufak murc oyması olan bir kayayı çevrede bulmaya çalışın bir diğer işaret deve işareti eğer çevrede deve işareti bulursanız buda kuyuda bir gömü olma olasılığını göz ardı etmemeniz gerekir demektir bir diğer işaret ise kalp işaretidir eğer yine akarsu veya bir su kaynağı yok ise çevrede buda size orada bir su kuyusu olduğunu ve değerli birşeyler olduğundan bahseder tabi bunlar çok nadir denk gelmektedir bizim için önemli olan ermenilerin su kuyulardır bu sebepten eğer bir su kuyusunun ermenilere ait olduğunu düşünüyorsanız hiç bir iz işaret olmasa bile ufakta olsa bir araştırmayı hak ediyor demektir.

Ermeni Su Kuyuları Ve Araştırılması Gereken Yerler

Ermeniler çok yoğun şekilde su kuyularını hem su ihtiyaçlarını karşılamak hemde paralarını veya değerli eşyalarını saklama amaçlı kullanmışlardır. Ermenilerin evlerinde bulunan su kuyuları ve bağlarında bulunan su kuyuları her zaman için değerlendirilmesi gereken yerlerdir Ermenilerin evlerinde bulunan su kuyuları benim çokça rastladığım bir durum olan gizli mahzene veya tünele açılanlarıdır şöyle söyleyeyim eğer eski ve ermenilerin zengin muhiti olan bir mahallede eğerki 10 ev var ise bunların emin olunki en az 5 tanesinin kuyusu mahzene geçişlidir yada tünel ile diğer evlere bağlantılıdır bu tip yerlere denk gelirseniz oldukça dikkatli olunması gereken şey tuzaktır mutlak tuzaklıdır peki neden kuyular mahzenlere yada tünellere çıkıyor diye soracak olursanız mahzenlere zengin ermeniler altınlarını yani servetlerini saklarlardı yada ham maddelerini yani kuyumcu bir ermeni altını aldıktan sonra onca altını nerede saklayacaktır sizce mecbur bir oda bulunduracak gizli olan hatta çoğu çeşitli takıları o gizli mahzeninde işler ve orada saklarlar idi bunun dışında tünellerde bazı durumlarda kaçmak için hazırlanmış tüneller olabilir yada tehlike geçene kadar saklanmak için yani kısacası şahsi güvenliği yada mal güvenliği için özenle hazırlanmışlardır vede yine aynı sebepten tuzak sistemleri kurmuşlardır.

Ermeni Kuyularında Bakılması ve Yapılması Gereken Şeyler

Herhangi bir ermeni kuyusu bulursanız inceleme yaparken şu noktaları değerlendirmeniz yerinde olacaktır söyleyeceklerim klişe olsada bu işin gerçeği budur ilk öncelikle iç örme taşlardaki farklılıklara bakmak gerekir farklı bir taşın arkasında bir miktar gizlenmiş para olabilir bu çok sık rastlanan bir durumdur bunun dışında horosanla kapalı bir alan olabilir buda dikkat edilmesi gerekenlerden  biraz daha tabana yakın bölgede kapı gibi büyükçe bir taş oturtulmuş olabilir öyle birşeye denk gelirseniz mutlak ya tünele ya odaya giden yoldur arkası taban kısmında yani zeminde kapak taşı olabilir eğer kuyuya inmişseniz zamanla yada kasten üzeri toprak vs. dolmuş olduğundan görünmeye bilir bir miktar temizleyip tabanıda incelemekte fayda var şimdi gelelim bunlar bildiğiniz standart her yerde yazan bilgilere ama şimdi ben size farklı bir güzellik yapacağım bazı su kuyularında besleme kanalları vardır oluk şeklinde 6 yada 8 metreyece yanlara doğru açılır bunlar hafif meyillidirler bunların yapılış amacı daha çok su depolayabilmek amacı ile su çekildikçe o kanallarda suyun bolluk zamanlarında dolan sular akmaya başlar işte bu kanallara altınlar bırakılmaktadır böylece her daim güven içerisinde saklanırlar öyleki kuyu keşfedilse bile altını orda kimse bulamaz.

Koyandan başka kimse altının nerede olduğunu bilmez ki altın 7-8 metre o kanalda iç kısımda olabilir yani saklayan için orası emniyet sibobudur diyebiliriz sakla unut mantığı taki birgün çok lazım olursa alırım mantığı ile yapılmıştır ha bu neden önemli şöyle açıklayayım bir çok kişi ermeni evinde para var ama nerde yada kuyuda para olduğundan emindim ama hiç birşey yok yada cihaz ile baktım boş abi bu kuyu gibi durumlar içindir dıştan bu paranın tespiti oldukça zordur çünkü su içerisindedir gaz salınımı yok denecek kadar azdır ve cihazlar ile bakıldığından su sinyalleri kırabilmektedir bu yüzden tespiti zorlar ama sizin için en iyisi besleyici su oluğu varmı tespit etmektir bir diğeride son tüyom olsun herhangi bir bölgede toprağın altında ayak işaretli kaya çıkar ise ama toprağın altında olacak ayağın yönü hizasında paralı kuyu vardır kuyu görünürde yoksada kapalı olarak mutlaka vardır.

Aşağıda Açılmış ve Açılmamış Su kuyuları Örneklerini Görebilirsiniz

acilmamis-kuyu acilmamis-kuyu1 acilmamis-kuyu2 kuyu kuyu1 kuyu2 kuyu4 kuyu5 kuyu3

 

 

Bir önceki yazımız olan Definede Koltuk Taşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: Falcon

Falcon

Uzun zamandır define ile hobi olarak ilgilenen araştıran ve define işaretleri çözümlerini hassasiyetle inceleyen bir adam. Her türlü define işaretleri ve avcılığı konusunda engin bilgi deneyimi ile sitemizde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duymaktadır.

13 Sorular

 1. Hocam elimde hac isareti olan bir resim var sizinle nasıl
  Iletişime gece bilirim
  Acaba

 2. merabalar elimde cok sayida resim var hilal hac deve ayak izi kuyu tirtil tabanca dahada var cogu kalede mesela gecensene 26 basamakli mahsen kazdik tek bir kayadan icinde oda ustu agacla kapatmislardi actik dibe kadar indik tek eski kurek cikti 50 adet yumurta disari cikartik hepsi patladi nasil yapmaliyiz yardimci olurmusunuz

 3. Selim Köroğlu

  Usta bi kuyu bulduk açıkta ama bu sizin attığınız resimlerden çok farklı büyük bi kaya oyulmuş kaya yaklaşık 30 metre yükseklikte kuyu derinliği ise yaklaşık 10 metre kuyu ulaşımı zor bir yerde uçurumun en uç noktasında kuyunun aşağısından bakınca uçurumun ortasında delik var o deliğin sağtarafında büyük bi kaya vardı o kayanın üzerindede çekiç ve eski çinceye benzer yazılar vardı burası ile ilgili bize önereceğiniz bişey varmı resimleri mevcut Teşekkürler

 4. merhaba sayın falcon çok eski tarihi bir evim var ilkgünkü gibi duruyor. garip izlere ve işaretlere rastladım iletişime geçmemiz mümkünmü yardımcı olabilir misiniz?

 5. sa hocam kolay gelsın ben bir magara ıcerısınde magara dedıgımde 6 7 oda var roma donemınden kalma buyuk ıhtımalle içerisinde su dolu bır kuyu var derın bır kuyu magaraya cıkarken magaralar var bu kuyuda yapmam gereken nedir?

  • Falcon

   yapacağın en iyi şey bir dedektör yardımı ile mağara altındaki düzlükler ile mağara içlerinde para aramak tektekcilik şansın varsa bir kaç parça bişey bulursun

 6. Cihan Kepenek

  Selamlar benimde elimde bir kuyu var üzeri kubbeli bir kuyu imiş ama.kubbesi çökmüş kuyunun olduğu bölge eski yerleşim yerinden çok uzakta iki dağın arasında dere kenarında kuyunun 21 mt assasinda çok eski çınar ağacı 21 mt yukarısında kara su var bu karasuyun aktığı bölgede duvarları horosanla örülü bir yapı var üstü elenmiş toprak ve toprak içinde odun kömürü parçaları çıkıyor bir tanede kiremitten yapılma pipo çıktı bu yer hakkında bilgi verirseniz sevinirim

 7. Slm aleykum benim evin arka bahçesinde define oldu söyleniyordu ben aldırış etmedim bir gün bi kayim dedim ve dedektorrr çıldırmış gibi bariyooo bn kazmaya başladım yaklaşık 1 80,190 kadar kazdim fakat 1,50den sonra toprakta değişme başladı eski tuğla lar kuyu şeklin orulu bi şekil de devam etti bnde kaMaya devam ettim kırık küp parçaları çok büyük taşlar komur parçaları ve yoruldum en sonunda toprak ta küp şeklinde de bi taş tabi ben başta küp sandım büyük tu ve kafası sağa doğru yatikti bn onu aldım attım ondan sonra toprak camurlasmaya başladı bnde bıraktım bana bi yardım ci olur musunuz

 8. merhaba çok eski bir kuyu var kuyunun ağzı nereyse başındaki zeytin ağacının köküyle kapanmak üzere. kuyunun taşında bulmaca karesi gibi 8 kare kazınmış ve kuyunun derinliği 21 metre. içinde su yok. sizin tecrübelerinize göre bu kuyuda araştırma yapmalımıyız. bu soruyu soruyorum sonuçta bu kuyuya inmek kolay değil.

Hemen Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optionally add an image (JPEG only)