İlginizi Çekebilir
roma-hamami6
  1. Ana Sayfa
  2. Mezarlar ve Tümülüsler

Taş Yığma Mezarlar


+ - 2

Taş yada çakıl yığma mezarlar olarak adlandırabileceğimiz bu mezar çeşitleri oldukça çok karşımıza çıkan mezar çeşitlerindendir bu mezarlar genel olarak ya düz arazilerde yada dağ tepe gibi alanların düzlük kesimlerinde bulunur yani bir orman içerisinde de taş yığma mezarlara rastlayabilirsiniz.

Taş Yığma Mezarlar 

Taş yığma mezarlar tek olabileceği gibi birden çokta olabilir eğerki sıralı üç tane taş yığma var ise ikisi yanıltmacadır biri gerçek mezardır bu mezarların işaretleri yakın çevresindedir sunu çukurları olur genelde fakat bazen kaplumbağa işareti yada koltuk taşınında bu mezarları verdiği olur eğerki 3 taş yığmaya denk gelirseniz sadece biri doludur dışardan cihaz yada çubuk kullanımı ile bu değerli olanı tespit etmeye çalışın tek ve yüksek şekilde çakıl yığınları genelde roma mezarlarıdır bazen oldukça abartılıdır roma zamanında taş yığma olarak tümülüs inşa ettikleri olmuştur burda dağda yada tepede dikkat etmeniz gereken tarladan toplama taşlar ile taş yığma mezarları karıştırmayın çoğunlukla bu oluyor çiftçi tarlasındaki taşları toplayıp bir kenara yığıyor görenlerde bunları taş yığma sanıyor bunlara dikkat edelim.

Taş Yığma Mezarlar Nasıl Açılır

Baktım internette bu konu ile ilgili bir bilgi yok biraz bahsedeyim istedim normal şekillerdeki taş yığma mezarlarda altta bir oda olabilir yada kesme taşlar üstüne bir blok taş daha oturtarak oda gibi küçük bir alan oluşturulmuş içerisine ceset ve hediyeleri koyulmuş olabilir bazı taş mezarların işçiliği kolayken bazıları oldukça zordur genelde taş yığma mezarlar 2 ile 4 metre arasındadır derinliği yapılış olarak kimisinde ufak çakılların altında ana mezara yada odasına rastlanacağı zaman insan gücü ile hareket ettirilemeyecek büyük blok kesme kayalar ile kapatılmış olabilir.

Bu mezarlar genelde derinlik 4 metreyi bulabilmektedir işte bunlar en zorlarıdır ama en tatmin edicileridirde genelde defineciler vinç getirip o blokları kaldıramayacakları için parçalamyı tercih ederler. Diğer türlüsüde komple çakıl yığmadır mezara yaklaşıldığı zaman ince kesme kayalarla uzunca bloklanmıştır insan gücü ile hareket ettirilebilirler bunlarda kolay olanıdır.

Taş yığma mezarlar adı üstünde taştır işçiliği biraz ağırdır yorar insanı bu tip yerleri açarken taşların tahliyesinde taşları mezardan biraz uzaklaştırın hemen yanına istiflemeyin bu çok tehlikeli olur ve çalışma alnınızı geniş tutun bu mezar açılacağı zaman tüm taşlar komple kaldırılmalıdır bi kenarından girerim gibi birşey söz konusu bile olamaz. fakat aşağıdaki ilk resimdeki gibi bir taş yığmada oda giriş kısmını tespit ederseniz ki bu yandan girişli olduğu için ozaman giriş kısmındaki taşları tehlike olmayacak şekilde boşaltmanız yeterli olacaktır.

taş yığma

çakıl yığma mezar

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Üstad, Kayseri’de bir mekanımız var, taş yığma değil ama görseldekine benzer toprak bir tepenin altında içinde kuyusu olan, kuyunun üstünde mihrabı olan, girişteki taşın üstünde 2 adet (alt üst) kare bulunan bir yer. Burası mezar mıdır?

  2. Selamün aleyküm abilerim.İşaretli Bu taşın 10 adım Altında dere kenarı Derenin hemen yanında dikili bir taş var. Size attığım işaretli taşın hemen üstünde ise mezara benzeyen bi alan var taş ne söylüyor bize lütfen yorum yapınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.