İlginizi Çekebilir
çarık işareti
  1. Ana Sayfa
  2. Define İşaretleri

Definede Sansar İşareti


+ - 2

Sansar sembolü, nadir karşılaşılan define işaretlerinden biridir. Sansar sembolü, antik insanlar için birçok anlam ifade eden bir figürdü. İlk bakışta hiçbir ifadesi yok gibi görünen bu sansar simgesinde, antik dönemin insanı çok anlamı bir arada betimlemiştir.

Sansar işareti ile bulunan ek sembollere çok dikkat etmek gerekiyor. Genelde sansar sembolleri ile haç işareti yan yana görülmektedir. Bu durum, kötü niyetli insanlardan sakınılmak istenen bazı güzelliklerin yakın çevrede bulunduğunu anlatmaktadır.

Örnek bir sansar motifi:

Birinci örneğe baktığımızda haç işaretinin rahatlıkla görebiliyoruz. Bu ölen kişinin sosyal statüsünün yüksek olduğunun ifade etmektedir. Yine simgenin oyma şeklinde yapılması, zenginliği göstermektedir.

Resimdeki hayvan ö başını arkaya çevirmiş bir noktaya bakmaktadır. Baktığı istikamet kuyruk yönündedir. Kuyruk kıvrım halinde ifade edilmiş. BBilindiği üzere kıvrım yeraltı dehlizi veya labirenti anlamına gelmektedir. Buradan bir merkeze doğru uzanan ya da uzanması gereken bir girişin aranması anlaşılmaktadır.

Haybanın baktığı istikamette bir giriş kapısı olmalı. Hayvanın başı içine “Göz” şekli verilerek betimlenmiş olan yükselti dikkat çekici. Göz tümülüsü andırıyor.

Bütün bu verilerden sonra ortaya çıkan durum şudur; bir tümülüs var ve oraya gitmek için özel yapılmış ve saklanmış olan giriş noktasının bulunmalıdır.Ayakların yükseklik farkı bizi sıkıntılı bir süreci hatırlatıyor. Buradan büyülenmiş, tılsımlanmış olan bir durumu düşünebiliriz.

Sansar işareti tek başına çok anlamlı olmasa da, yakınında bulunan sembol ve ipucuları, bizleri hoş sürprizlerin bulunduğu bir noktaya götürebilir. Bu nedenle bu işareti gördüğümüzde daha dikkatli olmalıyız.

 

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Usta bu fotoğraflar doğalmı bir sürü şey söylediler herkes anlamıyor makinemde Yok bi yardımcı olursan sevinirim

  2. Bide şu fotoğraf var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.