Tümülüs

Tümülüs: Çoğunlukla krallar ve onların aileleri için hazırlanmış anıt mezarlardır. yapılış şekli ilk önce mezar odası hazırlanarak daha sonra üzeri toprak veya kaya ile yığma şeklinde yapılan yapay tepelerden oluşan mezarlardır.

Tümülüs krala veya ailesinden biri için yapılmaktadır ilk önce ahşap veya kayadan mezar odası hazırlandıktan sonra ölen aile ferdinin cesedi ile birlikte ölen сиалис цена kişinin yaşamda iken kullandığı eşyalar ile birlikte mezar odasına koyulurdu. çeşitli büyüklüklerde tümülüsler vardır tümülüsün büyüklüğü ölen kişinin zenginliğine göre artmaktadır yani daha zengin olan kral için daha yüksek tümülüs inşa edilir idi.

Unutulmamalıdırki tümülüsler yapay tepelerdir ve üst kısımları huni şeklinde olur zaten tümülüsler oldukça belirgin yapılardır hiç bir bilgisi olmayan biri bile bir tümülüsü gördüğünde garipser yapay bir tepe olduğunu düşünür.

Tümülüsler yapılan döneme ve yere vede medeniyetine göre değişiklikler göstermektedir. Frig tümülüslerinde hiçbir şekilde dromos bulunmamaktadır bu tümülüsleri diğer medeniyetlerin tümülüslerinden ayıran en büyük özelliği budur.  ileriki zamanlarda medeniyetlere göre tümlüs yapılışlarını ve tümülüs tuzaklarını inceleyeceğiz.

Aşağıda bir kaç tümülüs resimi mevcut onlara bakarakta tümülüslerin görüntüsünde tam bir fikir edinebilirsiniz.

tümülüs mezar

https://italiafarmacia24.com/

Yazar: Falcon

Falcon
Uzun zamandır define ile hobi olarak ilgilenen araştıran ve define işaretleri çözümlerini hassasiyetle inceleyen bir adam. Her türlü define işaretleri ve avcılığı konusunda engin bilgi deneyimi ile sitemizde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duymaktadır.

3 Sorular

 1. Avatar

  merhaba onde tavuk arkasında 7 cıvcıv var.cıft baslı yılan ve sofra tası bunlar kabartma yardımcı olurmusunuz.ne anlama gelıyor ogrenmek ıstıyorum

  • Falcon

   belgeli yada sistemli bir gömü olabilir bunlar yerinde görülüp değerlendirilebilecek işaretler bu konulara hakim birinden destek alamanızı tavsiye edderim

 2. Avatar

  Dere var dere kenarindaki tasin uzerinde kabartma bi isret var yuvarlak ve ovel seklinde bi okla birlesiyor istikameti takip ettim dereyi cikyim vi yuvarlak alnla karsilastim yerli kaya ve koyma ka var iki kapi var ortasin estim ama yol cikti anlamini biliyomusun

Hemen Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optionally add an image (JPEG only)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.