İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Define İşaretleri

Dikdörtgen Oyma


+ - 6

Dikdörtgen oyma yine mezar işaretlerindendir. Kare oymanın bir benzeridir çözüm yolu yine aynı metotlar kullanılır burada dikdörtgen işareti çoğunlukla bayan mezarını verildiği düşünülmektedir yapılan çalışmalar ve edinilen tecrübeler bu işaretin çoğunlukla bayan mezarına ait mezar nişi oluduğu kanısına varmaktadır.

Dikdörtgen oymalarda da yatay yani zeminde ise yine kare oymada olduğu gibi 10 metre mesafede mezarı vardır fakat bu mezar çeşitinde eğer kısa kenarları doğu batı yönlü ise ilk olarak sandık mezar aramamız gerekir bunlar üst kapak kısımları doğaya uydurulmuştur yani yapılan kaya ile bire bir eşleştirilmiştir öyle kolay gözle seçemezsiniz eğerki ana kaya mezar için uygun büyüklükte değilse hemen yakınlarda farklı yükselti veya tek blok kaya varsa oraları incelemelisiniz.

Eğerki dikdörtgen oyma dikey alanda ise ozaman bu dikdörtgen oymanın mezarı yine kare oymada olduğu gibi aynı kayalık alanda aranmalıdır yardımcı yön veya işaret varsa onlardan faydalanılarak yer tespitinde bulunabilirsiniz bu tip mezarlar toprak altında örme oda mezarı olarakta karşımıza çıkmaktadır. çoklu dikdörtgen oymalarda da yine önceki konumuz olan kare oyma çözümü konusunda bahsettiğimiz gibi ilerleyebilirsiniz.

Kare oyma konusuna burdan gidebilirsiniz kare oyma

Dikdörtgen oyma ve mezarı resim örneği

dikdörtgen oyma ve mezarı

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. Selam benim bildiğim bir yerde dikdortgen oyma var içinde ise oymanin bir kenarında üçgen yön var ne anlama geldiğini belirtirmidon

 2. Merhaba arkadaşlar ben böyle bir işarete rasladım buyuk
  Bır kayanın ustunde kaya dık yukseklık görüken 5 metre falan genışlık ise 3 metre kaya dişi sert içi isr yumsak etrafı ise taşki topraklı alan kare oyma duz taşin yuzunde ve karenın etrafı eşit
  Uzun genışlık dar ama içi yukardan aşagı genışlıyor

 3. Benim bildiğim bir köyde;köye hakim bir kayalık tepenin üzerinde genişliği tahminen 2-3metrekare ,yüksekliği 4-5 metre kare bir kaya ve üzerinde 20cm 40 cm bir dikdörtgen oyma var.Bunun anlamı nedir.Daha önce bu işaret görünmüyordu.yakın zamanda üzerindeki bitki ve toprak kaybolmuş ve açığa çıkmış.

 4. 5 sene önce

  Bu mezar isaretimidir hocam .

 5. iyi günler sitenizi baya yararlı buldum sizinle iletişime geçmek için numaranızı yollar mısınız.elimde bir kaç tane resim var bunlara yorum yapabilir misiniz.iyi günler.

 6. Bu işaret ten 2 tane var bir mezarin baş ucunda digeride ayak ucunda yardımcı olursunuz rica etsem cumanız mubarek olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.