Önemli Haber
Ana Sayfa / Para Kataloğu / Bizans Sikkeleri – 1. Anastasius

Bizans Sikkeleri – 1. Anastasius

491 – 518 Daha geniş bir bağlamda, Bizans imparatorluğunun antik Bizans şehri Konstantin I tarafından Konstantinopolis olarak yeniden adlandırıldığı ve Roma ile paralel bir siyasi eksen oluşturduğu zaman başladığı söylenebilir. Bununla birlikte, nümizmatik tarihçiler Anastasius’u son Roma İmparatoru ve ilk Bizanslı imparator olarak sınıflandırmaktadır. Her ne kadar gelecekteki tüm Bizans imparatorlarıyla birlikte kendisini “Roma” olarak nitelendirse de, 498 yılında o zamanki parasal sistemi yeni ve daha Yunan-uyumlu bir sistemden uzaklaştırmak yönündeki seçimi son derece önemli bir dönüm noktası oldu.

I. Anastasios, 491’den itibaren ölümüne kadar hüküm sürmüş Bizans İmparatorluğu imparatorudur. 430/431 yıllarında ‘Dyrrhachium’da doğmuş; 11 Nisan 491’de bir saray memuru iken imparatorluğa geçirilmiş ve 518de Konstantinopolis da ölmüştür.

Aşağıda vermiş olduğumuz Anastasius dönemi sikkeleri 150 $ ile 3000 $ arası fiyat aralığındadırlar.

Büyütmek için resimlerin üzerine tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Roma Sikkeleri - Julia Aquilia Severa başlıklı makalemizde Julia Aquilia Severa, Julia Aquilia Severa gümüş sikkesi ve Julia Aquilia Severa sikkeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Falcon

Falcon
Uzun zamandır define ile hobi olarak ilgilenen araştıran ve define işaretleri çözümlerini hassasiyetle inceleyen bir adam. Her türlü define işaretleri ve avcılığı konusunda engin bilgi deneyimi ile sitemizde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duymaktadır.

Hemen Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optionally add an image (JPEG only)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.