1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Define İşaretleri U Harfi


7

Definecilikte karşılaşılan işaretlerden biride U işaretidir. Aslında biraz harflerin anlamları ve çözümlerinden bahsedeceğim zamanım oldukça bu gün sizlere U harfinden bahsetmek istedim. Define işaretlerinin çözümünde figürler ve çizimler bize çözümlerde yol göstermektedir U harfi bir insan veya herhangi bir hayvan figürü üzerinde hazırlanmış olabilir.

Define İşaretleri U Harfi

Yani bir insanın bacak arası U şeklinde yapılmış olabilir yahutta bir yılan U harfi şeklinde yapılmış olabilir Yada direk olarak U şeklinde harf olarak yapılmışta olabilir ama definecilerin en çok karıştırdığı şey U harifini nal işareti ile karıştırıyor olmalarıdır nal işaretinde mutlaka çivi oymaları olmak zorundadır yoksa bu U harfidir bunu iyi ayırt etmek gereklidir ayrıca oyma ve kabartma işaretlerde bu harf şifrelenmiş olabilir bunları iyi okumalısınız.

Definede U Harfi Çözümü

Define işaretlerinde bildiğiniz gibi birde V işaretimiz vardı bunu sitemiz içerisinde açıklamıştık bu işaretten aslında çok fazla farkı yoktur çözüm olarak ama U harfinin farklı olarak genel itibari ile mağaraları verdiği görülmüştür ben kısaca sizlere U harfini aktarayım eğer ki U harfi açık ağızı yukarı bakıyor ise üst zeminde bir noktada giriş aramanız gerekmektedir bu işarette genelde yanında başka bir işaret bulunur onunla birlikte değerlendirip yön ve mesafe tespitinde bulunmalısınız. U harfinin ağzı aşağı bakıyor ise o zaman bulunduğu kayadan daha alt zeminde bir noktada giriş aramalısınız bu kapalı mağara olduğununda habercisidir yani açıkta mağara görünmez kapatılmıştır yada toprak altından bir odaya tünel mağara ile ulaşılıyor demektir.

U harfinin açık ağzı sağa yada sola bakıyor ise o zaman açık ağzı istikametinde bir giriş yada mağara bulmalısınız bu işaretin yanındaki işaretler size o mağarada ne aramanız gerektiğini yada ne olduğunu belirtecektir yahutta bu işaretin yanındaki işaret size kapalı bir mahzen yada mezar olduğunu söyleyecektir burada yönü ve mesafeyi belirlemek sizin işareti doğru okumanız ile mümkündür en baştada dediğim gibi U işaretinin çözümü V işareti ile oldukça büyük benzerlikler gösterir bu işaret genelde direk bir kayada U harfi olarak bulmak zor ya bir hayvanda tasfir edilmiş yada insandan tasfir edilmiştir.

Onun için burada U harfinin ne amaçla kullanıldığı işaretin tamamı ile alakalıdır bir örnek ile daha açıklayıcı olacaktır sanırım misal bir yılan var  ve bu yılan U şeklinde hazırlanmış o zaman yılanın anlatmak istediği ilk sıra bunla birlikte U harfi son sıradır yani yılan işareti diyorsaki ben mezar değilim bir altın gömüsüyüm ve tuzaklıyım yada zehirliyim anlamıysa U harfi ise bak bu açık ağız yönümde mağara var işte oraya git orada bu dediklerim demektir.

Kısaca anlaşılır şekilde böyle tabi işareti çözmek bu nedenle çok önemlidir bazı arkadaşlar yorum olarak yardım istiyor bir yılan var kaşı var gözü var malesef bir çok işaret sadece işareti görmekle değil araziyi yapıldığı kayayı v.s görmekle çözülebiliyor işte işaret bu çözümüde direk bu diye bir şey yok bu yüzden iş yine definecinin kendisinde bitiyor ben neden bunca konumda kalıp olarak anlatım yapmıyorum çünkü defineci bu teknikleri öğrensin kafasında parçaları birleştirmeyi öğrensin ve arazide ne yapmasını bilsin diye yoksa standart kalıplar ile 1 adım ileriye gidemezsiniz.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 2
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir
dramos-tuneli

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (7)

 1. merhaba hocam yardımcı olabileceğinizi umuyorum
  birleştirilmiş büyükçe bir kayanın üzerine ters U kabartma olarak yapılmış ama bunda ki şifre biraz daha zor gibi kayalar birleştirilirken ön kısımda büyükçe bir üçken oluşmuş kabartma ters U işareti ise üçkenin ortasında ama biraz sağa yapılmış hemen diğer sağında ise toprak ile kayanın bitişinin olduğu kısma kaya traşlanarak üçken yapılmış bitmedi U işareti ön kısımda idi arka tarafında ise 27 adet murç izi bulunuyor bunun yanı sıra traşlanmış üçkenin hemen karşısında biraz daha geri yani çaprazında büyükçe bir kayadan kurbağa yapılmış bunu çözebilirmisiniz resim istiyorsanız gönderebilirim şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar…

 2. Hocam bir kayada U K hac işareti var ne anlama gelir

 3. hocam tam konumuzun uzerine bir yorumuzu okudum gonderecegim resimde yardimci olirmusunuz

 4. Yorumlar mısınız burada ne olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.