1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Definede Öküz İşareti


0

Apollon tapınağındaki kutsal boğa anıtıdır. Yunan Mitolojisinden tanrı poseidon tanrısının sembolüdür. Bir çok sikke üzerinden öküz ve öküz başı sembolüne sıkça rastlıyoruz. Öküz ve boğa başları bir batıl inanışı sonucu koruma gücü olarak inanışmış, kült etkileşimi sonucu olarak bu gün Anadolu dan halen kullanılmaktadır. Koruma ve bereket inanışı adı altında Anadolu da evlerin çatılarından, tarla ve bahçelerde bir sopa başına geçirilmiş öküz kafası iskeletlerini örnek vermemiz konun anlaşılması bakımından faydalı olacaktır.

Öküzü ya da boğa başı figürü bina alınlıklarından, mezar süslemelerinden oldukça sık kullanılmış bir figürdür. Buda bize bu figürün olduğu her yer mezar olamayacağını göstermektedir. O zaman bize lazım olan ana kayaya yapılmış ya da mezar steli şeklinde olmalıdır.

Öküz İşaretinin Çözümü

Öküz işareti aslan ve koç işaretinin aksine mesafesi 500 metreyi bulabilecek mezarları temsil edebilmektedir. Daha çok öküz mezarın bulunduğu bölgeyi işaretlemiş diyebiliriz ve büyük ölçekle bu boğa işareti tümülüsler için hazırlanmış olabilir. Bunun yanında kaya mezarı ya da toprak altında oda mezarı da belirtebilir.

Elinizde bir öküz işareti varsa ve civarda bir tümülüs yoksa çözmek için şu adımları uygulamanız sizi sonuca götürebilir. Öküzün boynuzlarının baktığı yönde ilerleyerek alanı araştırmanız gerekecektir ya da boğa bir yöne bakıyor ise o yöne doğru ilerleyerek araştırma yapmanız faydalı olacaktır. Bununla birlikte eğer öküzün üzerinde farklılık içeren bir işaret ya da geometrik şekli çözmeniz de size hedefi gösterebilir. Gideceğiniz yönlerde bir işaret aramalısınız. Öküz siz doğrudan mezarı vermeyecektir, ilerlemeniz gereken yönü ise verebilir. Bu doğrultuda ilerlerken işaretleri tespit etmeniz gerekecektir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.