1. Anasayfa
 2. Define Haberleri

Ermeni Gömüleri Nerelerde Olur ?


1

Farklı nedenlerden ötürü ülkemizden göç etmiş olan Ermeniler, çağlar boyunca değerli eşyalarını saklamışlardır. Savaş nedeniyle ya da herhangi bir durum karşısında ani kaçış dönemlerinde ellerindeki değerli eşyaları saklama yönüne giden Ermenilerin oldukça değerli eşyaları sakladıkları bilinmektedir. Bu doğrultuda Ermenilerin aşağıda sıralanan bölgelere değerli eşyalarını ve hazinelerini sakladıkları da bilinmektedir;

 • Evlerin iç bölümleri
 • Ağaçlar
 • Kuyular
 • Pınar kenarları

Evlerin İç Bölümleri; Ermeni gömülerinin büyük bir çoğunluğunun evlerin iç bölümlerinde olduğu bilinmektedir. Ev içerisinde ise ilk olarak bakılacak yerler arasında; ocak altı, kiler, duvar arası ve eşik bölümleridir. Bu bölümlerin dışında ise; cephe temel içerinin de kontrol edilmesi şart olmaktadır. Şayet ev dışında bir bölümde gömünün aranması söz konusu ise, bu alan evin bahçesidir. Evin bahçesindeki alanın bulunması için ise; evin salon bölümünden dışarısının en kolay göründüğü bölgenin seçilmesi önemlidir. Zira gömüyü gömen kişi; gömünün aynı zamanda gözünün önünde olmasını ister. Bahçede evin içinden görünen bir bölgeye gömünün gömülmesi ev sahibinin içini rahatlatan bir durumdur.

Ağaçlar; çoğu ermeni evinin önünde yaşlı bir ağaç bulunmaktadır. Burada şayet birden fazla ağaç bulunuyorsa en yaşlı olan ağacın dikkatle incelenmesi şart olmaktadır. Ağaç üzerinde çivi bulunuyor olması çoğu zaman önemli bir veri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine yaşlı ağacın diğer ağaçlar arasındaki mesafesi bize gömünün nerede olduğuna dair veriler sağlayabilmektedir.  Gömüler ya yaşlı ağacın altına doğrudan gömülür ya da ağaçların arasında belirli noktalar seçilerek hazinenin gömülmesi sağlanır. Esasında bölgeye göre değişiklik gösterse de dut ağacının Ermeniler için önemli olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra ahlat ve alıcın da önem verilen ağaç türlerinden olduğu bilinmektedir. Ceviz ağaçları ise Ermeniler tarafından uğursuz sayıldığı için, gömü konusunda pek tercih edilmezler.

Kuyular; Şayet kuyunun iç bölümünde yan tarafın farklı olan bir kesme taş fark ettiyseniz; bu taşın arkası iyidir diye düşünebilirsiniz. Bu taşın arkasında gömünün bulunması kuvvetle muhtemeldir. Kuyunun iç kısmı kadar dış kısmının da önemli olduğu bilinmektedir. Bu noktada kuyudan çok fazla uzaklaşmamak kaydıyla kuyunun yakın bölümleri iyi araştırmalıdır. Ayrıca kuyunun içerisinde bir iç kuyunun bulunup bulunmadığına da dikkat etmek şart olmaktadır. Şayet içte bir kuyu varsa gömümün o alanda bulunuyor olması oldukça büyük bir olasılık olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca kuyu suyu dışarıdan beslemeli ise; bu besleme alanında kontrol edilmesinde fayda vardır.

 

Pınar Kenarları; Ermeniler, akarsulara karşı oldukça saygılıdırlar. Bunun doğal sonucu olarak pınar başlarında yer alan kesme taşlarının özenli bir şekilde hazırlandığı bilinmektedir. Şayet bu şekilde bir kesme taşa rastlarsanız üzerindeki yazılardan bir define işareti çıkarmaya çalışmak anlamsız bir çabadır. Zira buradaki yazılar genellikle özdeyiş ya da dini vecibelerle ilgilidir. Üzerindeki görsel unsuların da dini motifli olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı bu taşların yok yere kırılmaması gerekmektedir. Pınar kenarlarındaki belirgin noktalar ise gömünün bulunması muhtemel olan alanlar olduğu bilinmektedir.

Ermeni mezarları nasıl ölçülür ? Ermeni mezarları işaretleri nasıl olur ?

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir
ok işareti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (1)

 1. Merhaba üstadım ben Ermeni köyünde ve şuan aynı evde oturuyoruz evin bahçesinde yaşlı dut ağacı ile ceviz ağacı var dut ağacına at nalı çivilenmiş ayrıca iki ağacın arasında büyük bi taş var bilginize sunar hayırlı geceler dilerim bide başka bi evde çevresine yakın dört adet haç işareti ve bir adet oyma mevcut aynı Kaya içinde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.