1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Bizans Define işaretleri


5

Bizans dönemi define işaretleri ;

Bizans İmparatorluğu uzunca yıllar hüküm sürmüş bir devlet olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu zaman diliminde pek çok tarihi ve sosyal olayı oluşmasına neden olan Bizans, farklı medeniyetleri etkilediği gibi farklı medeniyetlerden de etkilenmiştir. Bu bilgiler ışığında eski Bizans kalelerinin ya da surlarının kenarlarında farklı definelere rastlamanın mümkün olduğu bilinmektedir. Sadece define anlamında değil, antik eşyalar ve mozaikler bakımından da Bizans oldukça önemli bir kaynak olarak görülmektedir. Bizans definelerini ararken bazı iz ve işaretleri tanımak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Dinsel motiflerin yanı sıra hayvansan motiflerinde hakim olduğu bu işaretler, defineciler için önemli ipuçlarını içermektedir. Mağara, kaya ya da mezarların üzerindeki bu motiflerin çoğu zaman defineyi işaret ettiği düşünülmektedir.

Bizans define işaretleri ; Aslan işaretli motiflerin, mağaraların girişinde bulunması ya da farklı kaya parçalarının üzerinde bulunması, liderlik özelliğine sahip olan birisine ait hazine anlamına gelmektedir. At simgesi ise; tanrı Hera’ya adanmış ve hizmet edici bir simge olarak karşımıza çıkmaktadır. Akrep simgesi; daha çok yer altı mahzenlerinde, su kuyularında ve göletlerde bulunmaktadır. Eğer akrep simgesi bir mağaranın girişinde yer alıyorsa define mağaranın en kuytu en hizbe bir yerinde demektir. Bunun yanı sıra akrebin zehirli olduğu da unutulmamalıdır. Böyle durumlarda definen tuzaklanmış ya da zehir dökülmüş olabilme ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Yılan işareti, kıymetli bir definenin varlığını bildirebilmektedir. Burada yılan işaretinin yanında ek bir işaretin de bulunması gerekli olmaktadır. Zira bu sayede definin yönü çok daha etkili bir şekilde tespit edilebilmektedir.

Bizans paraları ile ilgili konumuzu incelemenizde fayda var. Bol şanslar dileriz

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (5)

 1. Hocam bi kactane resim var elimde bi bakar mısınız hepsi ayni bolgede ama farkli mesafelerde

 2. Elimde yeni çektiğim bir kaç resim var yorumlarsanız sevinirim

 3. Kaya mezar olduğunu düşündüğüm fotolar var elimde yardımcı olurmusunuz

 4. Merhaba deniz kıyısında çokta gerekli olmayan bir yere 9 tane merdiven yapılmış kaya üzerine 4.5 merdiven biraz yükseklik ve genişlik açısından tuhaflık sergiliyor. Bu merdivenlerin yanında üç tane v şeklinde oyma var anlamı nedir yorumlarsaniz sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.