Ana Sayfa / Define İşaretleri / Bizans Define işaretleri

Bizans Define işaretleri

Bizans dönemi define işaretleri ;

Bizans İmparatorluğu uzunca yıllar hüküm sürmüş bir devlet olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu zaman diliminde pek çok tarihi ve sosyal olayı oluşmasına neden olan Bizans, farklı medeniyetleri etkilediği gibi farklı medeniyetlerden de etkilenmiştir. Bu bilgiler ışığında eski Bizans kalelerinin ya da surlarının kenarlarında farklı definelere rastlamanın mümkün olduğu bilinmektedir. Sadece define anlamında değil, antik eşyalar ve mozaikler bakımından da Bizans oldukça önemli bir kaynak olarak görülmektedir. Bizans definelerini ararken bazı iz ve işaretleri tanımak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Dinsel motiflerin yanı sıra hayvansan motiflerinde hakim olduğu bu işaretler, defineciler için önemli ipuçlarını içermektedir. Mağara, kaya ya da mezarların üzerindeki bu motiflerin çoğu zaman defineyi işaret ettiği düşünülmektedir.

Bizans define işaretleri ; Aslan işaretli motiflerin, mağaraların girişinde bulunması ya da farklı kaya parçalarının üzerinde bulunması, liderlik özelliğine sahip olan birisine ait hazine anlamına gelmektedir. At simgesi ise; tanrı Hera’ya adanmış ve hizmet edici bir simge olarak karşımıza çıkmaktadır. Akrep simgesi; daha çok yer altı mahzenlerinde, su kuyularında ve göletlerde bulunmaktadır. Eğer akrep simgesi bir mağaranın girişinde yer alıyorsa define mağaranın en kuytu en hizbe bir yerinde demektir. Bunun yanı sıra akrebin zehirli olduğu da unutulmamalıdır. Böyle durumlarda definen tuzaklanmış ya da zehir dökülmüş olabilme ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Yılan işareti, kıymetli bir definenin varlığını bildirebilmektedir. Burada yılan işaretinin yanında ek bir işaretin de bulunması gerekli olmaktadır. Zira bu sayede definin yönü çok daha etkili bir şekilde tespit edilebilmektedir.

Bizans paraları ile ilgili konumuzu incelemenizde fayda var. Bol şanslar dileriz

Bir önceki yazımız olan Sofra Taşı Define işareti başlıklı makalemizde define bulma teknikleri, Define işaretleri ve definede sofra taşı işareti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Falcon

Falcon
Uzun zamandır define ile hobi olarak ilgilenen araştıran ve define işaretleri çözümlerini hassasiyetle inceleyen bir adam. Her türlü define işaretleri ve avcılığı konusunda engin bilgi deneyimi ile sitemizde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duymaktadır.

5 Sorular

 1. Avatar

  Hocam bi kactane resim var elimde bi bakar mısınız hepsi ayni bolgede ama farkli mesafelerde

 2. Avatar

  Elimde yeni çektiğim bir kaç resim var yorumlarsanız sevinirim

 3. Avatar

  Kaya mezar olduğunu düşündüğüm fotolar var elimde yardımcı olurmusunuz

 4. Avatar

  Merhaba deniz kıyısında çokta gerekli olmayan bir yere 9 tane merdiven yapılmış kaya üzerine 4.5 merdiven biraz yükseklik ve genişlik açısından tuhaflık sergiliyor. Bu merdivenlerin yanında üç tane v şeklinde oyma var anlamı nedir yorumlarsaniz sevinirim

Hemen Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optionally add an image (JPEG only)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.