1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Definede Aile Putu Tipi Haç İşareti


1

Definede haç işareti çok eski zamanlardan bu güne kadar kullanılmış bir işarettir hıristiyanlık öncesinde de olan bir işarettir ama en yaygın kullanım hıristiyanlıkla birlikte gelmiştir. Temel olarak haç işareti mezarları ve kutsal mekanlar için kullanılmıştır yani kilise manastır gibi yerler için kullanılmıştır ayrıca mezarlık alanlar içinde kullanılmıştır.

Aile putu’da bir haç çeşididir. Aile tipi mezarlıklardan kullanıldığından bu ismi almıştır. Haç yuvarlak bir daire içine alınmıştır. Mezarlar bu kayanın çevresindeki yakın arazide yer alır.

1- Dikili kayalara oyulmuş mezarlar.

2- Toprak altına yapılmış kaya mezarları. Bunlar zemin altına yapılmış kaya mezarlarıdır. Arazide yapılacak ve dikkat edilecek işlemler vardır. Burada:

 • Mıcır tümsekleri
 • Çukurlaşmalar
 • Taş veya çakıl yığmaları

sonuç mezardır.

Bizans aile putları vardır. Bunlarda geneli itibari ile mezar işaretidir. Aile putu adı üstünde aile mezarını temsil eder genelde oda mezarlardır toprak altına yada dikey kayalara oyularak yapılan kaya mezarlarındadır. Aslında bizans kaya ve oda mezarlarında tek sedirli olur. Daha çok roma mezarları 3 sedirli yada daha fazlasını barındırır. Aile putunun olduğu yerde mezarı çok uzakta değildir. Hemen oralarda biryerlerdedir. Aile putlarındada girişi ele veren emareler olabilir. Aile putunda haçların uç kısımları üçgenimsi şekilde kapatılmıştır. Bu üçgenlere dikkat edin. Biri yüksek ihtimal diğerlerinden biraz farklıdır o yönde girişi arayın ya da yardımcı bir işareti vardır. Verilen işarete göre değerlendirmede bulunmanız gerekir ama genel olarak bir kayada aile putunu görürseniz mezarı ve girişi çok yakınlarındadır.  Mesela yine en üstteki aile putuna bakın haçın bir üçgen kısmı daha büyük ve aşağı biraz eğimli açıyı koruyarak göz hizasında bakarsanız girişi sizde görebilirsiniz.  Sizlere aşağıda bir aile putu resmi örneği veriyorum, onuda güzelce inceleyin bu aile putunun yanına iki haç daha çizmişler devamında ne var bilmiyorum ama burdan anladığımız eğer diğer iki kalitesiz haç işareti sahte değilse yakında sonradan iki adet daha mezar olduğunu gösterir.

Ele geçecek buluntular bolca gözyaşı şişeleri kandiller ve ölenin sahip olduğu diğer muhtelif eşyalardır. Bu nedenle çok değerli bir araştırma bölgesi sayılır bu araziler.

Aile Putu

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (1)

 1. Size kactane resim yollamak istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.