1. Anasayfa
 2. Define Haberleri

Hz.Süleyman’ın Yüzüğü Yakalandı İddiası


0

Amasya’da düzenlenen operasyonda aralarında Hazreti Süleyman’a ait olduğu iddia edilen bronz mührün de bulunduğu 11 parça tarihi eser ele geçirildi, olaya ilişkin 1 kişi gözaltına alındı. Haber, ‘Hazreti Süleyman’a ait olduğu düşünülen/değerlendirilen’ diye servis edildi ve yayınlandı.

Amasya’da bir ihbarı değerlendiren Amasya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Hamamözü ilçesine bağlı Kızılcaören köyünde yaşayan S.Ö’nün evine operasyon düzenledi.

Evde yapılan aramada “Hazreti Süleyman’a ait olduğu” iddia edilen bronz mühür, 2 adet 5 yapraklı, 3 adet 4 yapraklı üzerinde İbranice yazı ve işaretler bulunan 5 altın kitabe, üzerinde İbranice yazı ve işaretler bulunan altın görünümlü boğa figürlü heykelcik, 6 sayfalı Tevrat olduğu düşünülen metal kitabe, üzerinde İbranice yazı bulunan bronz muskalık ve 2 adet büyü kitabı olduğu düşünülen metal kitabe ele geçirildi.

Ele geçirilen eserler Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla Amasya Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Olayla ilgili gözaltına alınan S.Ö’nün jandamadaki işlemleri devam ediyor.

Amasya Valisi Osman Varol, konuya ilişkin açıklamasında, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin başarılı bir operasyon yaptığını belirterek, ele geçirilen eserlerin müze müdürlüğünde incelenmesi sonucu, tarihi eser niteliğinin teyit edildiğini ancak eserlerin dönemlendirilmesinin uzmanlarca incelenmesinden sonra ortaya çıkacağını söyledi

Haber, ajanslar tarafından “Hazreti Süleyman’a ait olduğu değerlendirilen” ve “Hazreti Süleyman’a ait olduğu değerlendirilen” ibareleri ile servis edildi. Ve Türk medyasının köklü haber kurumlarında da bu başlıklarla yayınlandı. Yakalanan yüzüğün Hz.Süleyman’ın efsanevi mihr-i Süleyman (mührü Süleyman) olma olasığı milyonda kaçtır bilinmez ama Türk medyasının şüphecilik yüzdesinin düşüklüğü bu haberle bir kez daha ortaya çıktı.

Yakalanan mührün üzerinde Süleyman mührü denilen 6 köşeli yıldız bulunuyordu. Eser hakkında açıklama yapanlar da üzerinde “Süleyman mührü” olduğunu izah için, “Hz. Süleyman’ın mührü olduğunu düşündüğümüz işaret” bulunuyor demek istemişti. Fakat muhabir bunu “mührün Hz. Süleyman’a ait olabileceği” şeklinde algıladı..

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.