İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Define Haberleri

Definecilik Hobisi ve Defineciliğin Püf Noktaları


+ - 1

Define bulmak tarih boyunca insanlarda sürekli bir merak haline gelmiştir. Gömülen eşyaları keşfetmek kimi için hobi kim için ticaret anlamı taşımaktadır.

Define Nedir?

Toprağın altına saklanmış olan, altın, para ve ya değer taşıyan eşyalara define denir. Yerin altında saklanmış olan değer taşıyan nesnelere ulaşmak için özel araçlar detektörler kullanılmaktadır.

Eski zamanlardan bu yana değerli eşyaları toprağın altına ya da gizli bir yere gömme işlemi definecilik mesleğinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu değerli eşyalar gömülürken yerini tekrar bulmak maksatlı haritalar ya da define ait işaretler konulmuştur. Bu durum defineciliğin geçmişten bu güne ulaşmasını sağlamıştır. Define ait işaretleri takip etmek, hem meslek hem de definecilik hobisi olarak insanların uğraşı haline gelmiştir.

Defineci Kimlere Denir?

Bazen defineci olan kişiler ile altın avcıları karıştırılmaktadır. Defineciler bu işi profesyonel olarak araştıran kişilerdir. Defineciler geçmişteki yaşantılardan örnekleri, gün yüzüne çıkarmaktadır. Mezarlar, tüneller, Höyük içindeki kral odaları bu ve bunu gibi yerler defineciler tarafından tespit edilen yerlerin başında gelmektedir.

Define İşaretleri

Birtakım işaretler define yerleri için açıklayıcı bilgiler içermektedir. Mesela; Bulunan delikli taş genelde iki anlama gelmektedir. Taş dik bir şekilde ise ve yapı olarak oldukça büyük ise bu mezar anlamına gelmektedir. Delik kaya üstünde oyuk şeklinde ve küçük ise bu seferde çevresinde başka figürler olup olmadığına bakılır. Sadece bir delik var ise deliğin hangi yöne baktığı araştırılır. O yönde başka bir şeyin olup olmadığı araştırma konusu olur. Bu yönde işaretler bilgilendirici bir rol üstlenmektedir.

Define Olan Yerler Nasıl Anlaşılır?

Define nerelerde olur? Define yerlerini tespit etmek için define işaretlerine dikkat etmek gerekir. Bazı özellikler definenin olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Bu özellikleri şöyle sıralamak mümkündür;

  • Bulunan işaretin, oyama veya kabartma olması
  • İşaretin bulunduğu yerde önceden bir yaşanmışlığın olup olmadığına dair izlerin olması
  • Konulan işaretin kalın, derin olması
  • İşaret kaya üstündeyse yerli bir kaya olması
  • Aynı bölgede başka bağlantılı işaretlerin olması
  • İşaret konulan kayanın su kenarında olmaması

Bunlar gibi birçok özellik define olup olmadığı hakkında bilgilendirici olmaktadır..

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.