Ana Sayfa / Definecilik Klavuzu / Arazide Define Arama

Arazide Define Arama

İster Arkeolojide olsun ister definecilikte olsun araştırmacının arazi yüzeyine hakimiyet sağlaması, bulguların değerlendirilmesi definelere ulaşmak için çok önemlidir. Define işaretlerini yorumlamak ve alan arazi taraması yapmak, bizim alanımızın en önemli unsuru diyebiliriz. Definecilik bu beceri ve kabiliyetlere bağlıdır.

Arazi hakimiyeti sağlamayan kişi ne arkeolog olur ne de defineci. Bu kişiler dolandırıcıların avı olmaktan, sadece hurafe ve safsatalar peşinde  hayal-kurgu kurmaktan başka iş yapamayacaktır. Boşuna zaman ve para kaybedeceklerdir. Bu nedenle, define aramadan önce bu alanda kendimizi yetiştirmemiz gerekir.

 

Define alanlarında araştırma yaparken uygulanacak adımlar şöyledir:

  1. Arazi gözlemi
  2. Define işaretlerinin taranması
  3. Arazinin fotoğraflanması
  4. İpucularının takibi
  5. Define arazisi işaretleme
  6. İşaretlerin yorumlanması
  7. Dedektör ve diğer ekipmanlarla tarama

Define aranacak bölgeye gelindiğinde elinizde bölgeye ait haritanız veya orada bulunan işaretleriniz yoksa, size düşen tek şey araziyi şöyle bir dolaşıp keşfetmektir. Siz buraya bir duyum ya da bir rivayetle geldiniz demektir. Arazide keşif yaparken buranın insan yaşamına uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Dere, ırmak, su kuyusu gibi hayati unsurların çevresi yaşantı yerleri olabilir. Toprakta kiremit kırıkları ve bina temelleri arayın. Aradığımız bu yaşantı yerleri tepelerin zirvesindedir.

Aşağıda tümsekler, çukurlar, çimenlik alan ve define arazisi işaretleme hakkında çalışma yer almaktadır. Detaylıca inceleyebilir, örnek alabilir ve konu hakkında aklınıza takılanları bize sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Definelerde Sihir, Büyü, Tılsım ve Cinler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: Falcon

Falcon
Uzun zamandır define ile hobi olarak ilgilenen araştıran ve define işaretleri çözümlerini hassasiyetle inceleyen bir adam. Her türlü define işaretleri ve avcılığı konusunda engin bilgi deneyimi ile sitemizde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duymaktadır.

Soru Var

  1. Avatar

    Hocam bu işaretlerin gerçek define işareti mi yoksa sıradan işaret mi olduğu konusunda şüphelerimiz var bize yardımcı olabilir misiniz.

Hemen Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optionally add an image (JPEG only)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.