1. Anasayfa
 2. Definecilik Klavuzu

Arazide Define Arama


1

İster Arkeolojide olsun ister definecilikte olsun araştırmacının arazi yüzeyine hakimiyet sağlaması, bulguların değerlendirilmesi definelere ulaşmak için çok önemlidir. Define işaretlerini yorumlamak ve alan arazi taraması yapmak, bizim alanımızın en önemli unsuru diyebiliriz. Definecilik bu beceri ve kabiliyetlere bağlıdır.

Arazi hakimiyeti sağlamayan kişi ne arkeolog olur ne de defineci. Bu kişiler dolandırıcıların avı olmaktan, sadece hurafe ve safsatalar peşinde  hayal-kurgu kurmaktan başka iş yapamayacaktır. Boşuna zaman ve para kaybedeceklerdir. Bu nedenle, define aramadan önce bu alanda kendimizi yetiştirmemiz gerekir.

 

Define alanlarında araştırma yaparken uygulanacak adımlar şöyledir:

 1. Arazi gözlemi
 2. Define işaretlerinin taranması
 3. Arazinin fotoğraflanması
 4. İpucularının takibi
 5. Define arazisi işaretleme
 6. İşaretlerin yorumlanması
 7. Dedektör ve diğer ekipmanlarla tarama

Define aranacak bölgeye gelindiğinde elinizde bölgeye ait haritanız veya orada bulunan işaretleriniz yoksa, size düşen tek şey araziyi şöyle bir dolaşıp keşfetmektir. Siz buraya bir duyum ya da bir rivayetle geldiniz demektir. Arazide keşif yaparken buranın insan yaşamına uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Dere, ırmak, su kuyusu gibi hayati unsurların çevresi yaşantı yerleri olabilir. Toprakta kiremit kırıkları ve bina temelleri arayın. Aradığımız bu yaşantı yerleri tepelerin zirvesindedir.

Aşağıda tümsekler, çukurlar, çimenlik alan ve define arazisi işaretleme hakkında çalışma yer almaktadır. Detaylıca inceleyebilir, örnek alabilir ve konu hakkında aklınıza takılanları bize sorabilirsiniz.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (1)

 1. Hocam bu işaretlerin gerçek define işareti mi yoksa sıradan işaret mi olduğu konusunda şüphelerimiz var bize yardımcı olabilir misiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.