1. Anasayfa
 2. Definecilik Klavuzu

Çözülmüş Define İşaretleri Listesi


2

Define bulma yolunca define işaretlerinin önemi yadsınamaz. Alan taraması sonucu keşfedilen semboller, hedefimize ulaşmak için bize farklı anlam ve hedef gösteren birer fener niteliğinde oluyor. Bu makalemde, çözülmüş define işaretlerinden örnekler vererek bu alanda yapacağınız çalışmalarda bir rehber oluşturmaya çalışacağım.

Kesin Çözülmüş Define İşaretleri:

Koltuk Taşı

Koltuk taşının duruş şekline bakılır. Buna göre işaret ettiği noktalara bakılır. Yakında su veya su kaynağı varsa bu alana dikkat edilir. Etrafta horasan olup olmadığı incelenir.

Akrep

Definede tuzak var, çok dikkatli olun. Araştırma ve kazılarda çok dikkatli olunmalı, güvenlik önlemleri mutlaka alınmalıdır. Akrebin kuyruğunun yönüne dikkat edilmelidir.

Ok – V işareti:

Ucun gösterdiği yöne değil, ters istikamete doğru gidilmeli, alan dikkatlice araştırılmalıdır. Ok işareti gördüğümüz kayada ok işaretini ve herhangi başka işaret verilmişmi güzelce incelememiz gerekir bir ok işaretinin bir ucu diğerinden kısa ise bu mesafe ve yönü vermiş bir ok işaretidir bu durumda yapmamız gereken ilk önce uzun kanadı ölçeceğiz daha sonra kısa kanadı ve kısa kanat uzunluğunu uzun olandan çıkartacağız kalan sonuç her cm 1 adım şeklinde uzun kanadın oluşturmuş olduğu V açısında ilerleyeceğiz yani çoğu yerde uzun kol istikametinde derler ama açısı ara kısımdır ve o paralellik boyunca ilerleyerek vardığınız noktada yeni bir işaret gözlemleyiniz.

Haç İşareti

Yakınlarda bakır madeni olabilir. Bakır dolu bir mezar olabilir. Okların uzun olan tarafına dikkat edin. Haç işareti çok eski zamanlardan bu güne kadar kullanılmış bir işarettir hıristiyanlık öncesinde de olan bir işarettir ama en yaygın kullanım hıristiyanlıkla birlikte gelmiştir. Temel olarak haç işareti mezarları ve kutsal mekanlar için kullanılmıştır yani kilise manastır gibi yerler için kullanılmıştır ayrıca mezarlık alanlar içinde kullanılmıştır

Çözülmüş Fotoğraflı Define İşaretleri

Çukurlar-Oymalar

Yuvarlak oymalar %90 ihtimalle mezarı temsil etmektedir çeşitli boyutlarda ve derinliklerde olabilirler elbetteki farklı işçiliklere de sahiptirler ve bu işçilikler mezarın zenginliğini verirler yani bi nevi günümüze uyarla mezar taşlarının işçiliği nasıl ki varlıklı bir aile ile fakir bir ailenin mezar taşları farklı ise sunu çukurlarının’da işçiliği mezarın kime ait olduğu hakkında sizlere fikir vermektedir.

Üçgen İşaretleri

Üçgen işaretinde oyma kabartma yada gizli üçgen oluşturmada çözüm aynıdır yani bir farklılık oluşturmaz. Dediğim gibi üçgen kapalı alanı ifade eder ve taş yığmalarda buna dahildir. Eğer elimizdeki üçgenin bir kenarı daralmışsa yani eş kenar üçgen değilse daralan alan yönü vermektedir bu durumda kısa kalan kenar ölçülüp verilen yön kadar ilerlenir ve orada araştırma yapılır.

X Çarpı İşareti

Ermeni bölgesinde rastlarsanız X işaretine işaret ermeni işçiliği ise ozaman bir mağarayıda işaret ediyor olabilir çünkü daha önceleri böyle birşey duymuştum bir başka duyumumda ermenilerin kaçarken zamanları olmadığından ellerindeki altını bir kaya dibine gömüp o kayayada geri döndüğünde rahatça bulabilmesi için alalade bir çarpı koyduğudur tabi defineci iseniz her ihtimali değerlendirmeniz gerekir.

Delikli Taş

delikli taştan bakıldığından kayalık alanlar yada tek parça gibi kayayı gösteriyorsa hemen o kayaya gidip incelemede bulunulmalı ilk olarak kayada herhangi bir işaret iz varmı bunun tespiti yapılmalı bulunan işaret ne ise ona göre bir çözümleme yapılmalı eğer herhangi bir işaret yoksa kayada giriş gibi farklı bişeyler varmı bakılmalı direk işaretsiz olarak kayada mezarda olabilir. üstteki resimde mesela delikten bakıldığından taş yığma bir alanı göstermektedir. Bazende delikli taşlar sunak alanı olarak kullanılmıştır.

Zincir İşareti

Zincir işaretinin yanında başka bir işaret varsa bunuda değerlendirmeye muhakkak alın çünkü yön ve mesafe verebilmektedir yanındaki işaret son olarakta zincir işareti gördüğünüz yerde civarı güzelce gözlemleyin doğaya aykırı birşeyler varmı bakın.

Domuz İşareti

Domuz işareti eğer yalnız ise yani yavruları falan yok ise domuzun baktığı yön çok önemlidir o yönde son noktayı belirtecek bir işaret arayın ve ona göre çalışmayı başlatın. Eğerki domuz ve yavruları var ise yavrularının pozisyonuna bakmak lazım dağınık şekillerde yavrular dağılmış ise ana domuzun baktığı yönde yavru sayısı kadarınınca yada 10 katı kadar ilerleyerek hedefe varılır yani 5 yavru varsa bu 5 adımda olabilir 50 adımda.

El İşareti

Genelde el işaretinin yanında başka bir işaret daha bulunur yani el işareti tek olmaz ve bu işaret size yön ve mesafe verir. El çıplak bir arazide dikili taş üzerinde ise yani sonradan koyma bir taş o taşın altında giriş olma olasılığı yüksektir tespitinizi yapıp girişi açın bir başka çözüm yöntemi ise el işareti açık ve el işaretine uygun olan elinizi koyun ve diğer yöne bakın (sol else solu koyup sağa bakın, sağ else sağı koyup sola bakın) 20 metre içerisinde dikkat çekici kaya yada tümsek varmı gördüğünüz kayayı gidip inceleyin ve yapabiliyorsanız değerli ve boşluk tespitinde bulunun çünkü o kayanın altında muhtemelen 2 -3 metre civarı derinliğinde gömüyü bulacaksınız.

Yılan İşareti

Yılan işareti yılanın yapılışına ve pozisyonuna göre çözümlenmesi gerekmektedir. kabartma yılan işareti ile oyma yılan işaretinin çözümleri farklıdır. Kabartma yılan işaretinin gömüsü değerlidir bu işarette yanında herhangi bir yardımcı işaret yok ise gittiği yön çok önemlidir kabartma yılan işareti güzelce bir mezarı temsil etmektedir onun için gittiği yönde iyi araştırma yapılmalı varsa yardımcı işaretlere göre değerlendirmelidir. Oyma yılan işareti de yine paranın habercisidir  bu işaret sizi bir mağaraya götürebilir.

Terazi İşareti

Ağır gelen taraf yönünde ilerleyerek sonuca ulaştıracak işareti arayınız gerekirse milim milim inceleyin ama size bir tüyo olarak vereyim kefe ile terazi arasındaki ip yani bağlantı kadar bir mesafe yol almalısınız yani ölçün kaç cm geldi ise okadar metre ilerleyin vardığınız noktada işareti bulun o işaret size ana paranın yerini verecektir bu işaret bazen köprü veya o civarda biryerlere götürür.

Nal İşareti

Nal işareti bulduysanız tek olmaz ikinci bir nal işaretini bulmanız gerekir ikinci nal işareti ilkinden daha küçüktür ikinci işareti bulmak için etrafı güzelce inceleyin kayalara dikkatlice bakın küçük nal işaretini bulduğunuzda bulunduğu taşın altında para olması ihtimali vardır toprakta 1,5 metre kadar kazın yada hiç kazmadan tespit edebiliyorsanız bakın.

Kalp İşareti

Yine kalp işaretinin bulunduğu yerde dere yönünde gidilir 200 metreyi bulabilir mesafe dere ikiye ayrılıp tekrar birleşir işte bu ayrılıp birleştiği yerde ortada adacık gibi bi tepe olur burda dikme taş, tek ağaç, yada sal taşı  olabilir eğer ağaç varsa mezarın parası bu ağacın dibindedir kaya varsa parası kayanın içerisindedir yani bunlar bayanın emanetdir mezarı değil bazen iki farklı yerede parasını koydukları olmaktadır.

Balık İşareti

Balık işaretinin yanında herhangi bir işaret varsa ona göre hareket edin bazı balık işaretlerinin yanlarında murc oyması vardır ve bu işaretler dereye yakın olmayan bölgelerde çıkmaktadır o zaman bu durum oralarda bir kuyuyu elevermektedir fakat açıkta kuyu yoksa kuyunun üzeri kapatılmış olabilir bunuda ancak boşluk tespiti ile bulabilirsiniz.

Çarık İşareti

Bunun haricinde eğer kesme bir blok kayanın üzerinde ise bu çarık işareti ozaman kesme taşın altında parası olacaktır güzelce inceleyin cihaz yada çubuk kullanabiliyorsanız imkanlar dahilinde parayı tespit etmeye bakın gördüğüm böyle çarık işaretinden para alınmışlığı var kayanın alt tarafını oymuşlar kasa yapmışlar sıvayıp o yeride toprak kısma yani alta getirmişler iş ehli definecilerde çaprazdan toprağı eşerek kesme bloğun altına gelip parayı almışlardı.

Ayak İzi

Eğerki iki ayak izi işaretinin biri diğerinden birazcık önde ise bu durumda yine dikkatlice ileri bir mesafeye bakın buda 10 – 15 metre içerisinde bir yerlerde malın olduğunu temsil etmektedir araştırmanızı buna göre yapın.

Koç İşareti

Koç işareti bulunan kayanın mezarıda yakınlardadır bazen yığmalar olabilir içerisinde oda olan ozaman mezarı yığmadadır birden çok yığma var ise ilk küçük olandan başlayın eğer dışardan tespit edecek cihaz yada farklı bir sisteme sahip değilseniz. koç işaretinin 50 metre kadar karşısında kayalık varsa gizlenmiş oda bulunabilir içerisinde lahit olan yada mağara varsa mağara içerisinde yine gizli bir oda bulunabilir ki zemindede olabilir iyi inceleyiniz.

Deve İşareti

Deve sürüsü birbirine bağlı olarak kayaya oyulduğu yada kabartma yapıldığıda görülmüş işaretlerden bunlar kervanı temsil eder ve kervan yolu üzerinde araştırma yapmanız gerekmektedir Kervan yolu üzerindeki dikkat edilmesi gerekenler şöyledir büyük çeşmeler, kuyular yaşlı ağaçlar, mağaralar büyük olanlar özellikle ve son olarak dere kenarlarında dinlence yeri olacak düzlükler.

Halka İşaretleri

Özellikle iç içe geçmiş audi araba markasının amblemi gibi olan cemberler çok iyi dizayn edilmiş sıralı tuzak sistemini tasvir ediyor olabilir. Ayrıca kabartma çember işareti yada oyma çember işaretinin çözümde anlamı değişmez. Bazı kaya mezarı girişlerinede bu çember işareti konulmuştur.

Kaplumbağa İşareti

Kaplumbağalarda dikkat edilmesi gereken ilk şey kuyruğunun olup olmadığıdır çünkü çözüm mantığı buna göre kurgulanır kuruğu yoksa kara kaplumbağası tasvir edilmiştir eğer kuyruğu varsa su kaplumbağası tasvir edilmiştir. İlk öncelikle kara kaplumbağasından başlayalım kuyruksuzdur genelde rastlanan işarettir kaya benzetme şeklindedir çoğunlukla mezarları ya kendinde yada arka kısmında veyahutta 10 metre civarı ön tarafında zeminde kaya altında olmaktadır.

Akrep işareti

İlk öncelikle bilinmelidir ki akrep işaretinin gömüsü çok uzaklarda aranmamalıdır. Eğerki akrep işareti iki adet ise yani yan yana iki akrep varsa gömüsü iki parça halindedir ve hemen en yakın kayanın altındadır ilki ikincisi biraz daha uzaktadır işçiliği ağırdır dikkatli olun. Akrep tek ise çevrede iyi bir araştırma yapın akrebin kuyruk ucu yönünde eğer kuruk boğumu varsa boğum adedince adımlayın ve vardığınız alanı iyice inceleyin bunun haricinde akrebin herhangi bir yerinde dikkat edici bir şey varmı bakın yani bir kolu uzun olabilir bir kolu farklı olabilir yada farklı bir yöne kıskaç ucu bakıyor olabilir bunlar size yön verecek işaretlerdir.

Çiçek İşareti

Çiçek işareti bir çok medeniyet kullanmıştır eski kullanımlarda net olarak mezarı temsil eder son dönem özellikle ermenilerin çokça kullandıklarında ise düzlük tek kayada ise mezarı ormanlık alan çeşme başlarında kullanılanlar ise sistemi betimlemektedir ilk önce eski kullanımlara göre roma dönemi örneğine göre papatya dır papatyanın ilk önce eksik yaprağı varsa eksik olan yönde ilerleyerek araştırma yapılmalı ve eksik yaprak bulunmalıdır

Aslan İşareti

Aslan İşareti eğer heykel olarak yapılmış ise Tek olanlar kral kaya mezarını vermektedir ve mezarı çok uzaklarda değildir bakış yönüne iyi bakın aslanın baktığı yönde bi inceleme yapın birde hemen 5 metre önündede olabilmekte mezarı bun yanında kayalıkta ise üstte veya alttada olabilir mezarı çift aslanlar ise tümülüsleri vermektedir

Kartal İşareti

Kartal işaretine genelde sarp kayalıklarda ve kale yakınlarında rastlanır yüksek yerlerdedir eğerki bulduğunuz kartal işareti kaya şekillendirilerek yapılanlardan ise bu roma mezarıdır bu işaretlerde iki çeşit gömü mevcuttur birincisi ölen askerdir ve mezarı vardır ikincisi ölen yine askerdir bir komutandır ama ceseti orada yoktur savaşta uzak bölgede ölmüş ve orada gömülmüştür onun için anıtsal olarak mezar yaptırırlar içerisinde ceset yoktur sadece ona ait özel eşyalar vardır asker eşyaları değerlidir bunun haricinde yakındaki bir kayada bir miktar parası vardır zordur biraz alması tespitini yapmakta kolay sayılmaz .

Aradığınızı bulamadınız mı? Sitemizde arama yaparak daha fazlasına ve detaylara ulaşabilirsiniz.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (2)

 1. Devine işareti

 2. Bu tavuk mu kusmu acaba. 40cm önünde bir adet murc izi var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.