1. Anasayfa
 2. Definecilik Klavuzu

Define Arazisi Keşif Yöntemleri


0

Define işaretlerini bulmanın en önemli noktası, arazi keşfi yapmaktır. Bu konuda sayfalar dolusu kitap bile yazılabilir. Biz bu makalemizde, arazi taramaları konusunda kısa bir yazı kaleme alacağız.

Define aranacak bölgeye gelindiğinde elinizde bölgeye ait haritanız veya orada bulunan işaretleriniz yoksa, size düşen tek şey araziyi şöyle blir dolaşıp keşfetmektir. Siz buraya bir duyum ya da bir rivayetle geldiniz demektir.

Keşif sonunda size söylenen şeyleri bulamadıysanız bölgenin doğru olup olmadığını kontrol ediniz.

Doğru bölgede olsanız dahi aradığınız işaretin bulunduğu taş devrilmiş veya kırılıp bir evin ya da bahçenin duvarı olmuş olabilir. Belkide başka bir defineci gelip kırmıştır.

Arazide keşif yaparken buranın insan yaşamına uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Dere, ırmak, su kuyusu gibi hayati unsurların çevresi yaşantı yerleri olabilir. Toprakta kiremit kırıkları ve bina temelleri arayın. Aradığımız bu yaşantı yerleri tepelerin zirvesindedir.

Unutmayalım ki yaylalar bugün olduğu gibi o zamanlarda da insanların ziyaret ve dinlenme yerleriydi. Köy yakınlarında mezarlıklar arayın. Yıkılıp alınmadılar ise mezar taşları yerinde durabilir.

Kilise ya da mağbet köyün içinde meydanda veya köyün yakınında yüksek bir tepeciğin üzerindedir. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, ekipmanlarınız ve donanımınız yaptığınız keşfe uygun olmalıdır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.