1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Definede Şimşek İşareti


0

Şimşek işareti, define aramalarında sık karşılaşılan bir sembol değildir. Şimşek tek başına olabileceği gibi, bulut, yıldırım, yağmur damlası, daire gibi ek sembollerle anlamlandırılabilir. Şimşek işaretine bu nedenle ek anlamlar atfedilebilir.

Kadim medeniyetler, definelerini diğer insanlardan korumak için bir dizi tuzak ve engeller kurgulamışlardır. Yabancıları ve avcıları uzak tutmak ve uyarmak için sıklıkla şimşek işaretini define bölgesinde ve girişlerinde kullanmışlardır.

Tümülüs benzeri yerlerde yapım ve gömülüş aşaması bittikten sonra, yabancıların bölgeye yaklaşmaması tuzaklar kurulabilir. Bu tedbirlere rağmen yasaklanan alana yaklaşan kişi eğer yakalanırsa genellikle öldürülür veya ağır cezalara çarptırılır. Bu uygulamayı zaman sınırsız uygulamak için definelerde tuzaklar tercih edilir. Bu tuzaklar genelde yıldırım ya da şimşek işaretiyle kişiye ifade edilir.

Bu düşünce yapılanmasının gereği olarak caydırıcı ve uyarıcı anlamda bir semboldür. Şimşek sembolü pek çok dönemde, pek çok coğrafyada kullanılan tehlike ihbarı anlamı yüklenmiş bir ideogram olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aynı ideogram günümüzde de pek çok alanda yine benzer anlamlarıyla tehlike ve uyarı anlamında kullanılır: mesela elektrik direklerinde şimşek işareti kullanılabilmektedir.

Define avcısı, bu işaretle karşılaşınca, olabilecek tuzaklara karşı önlem almalıdır. Şimşeğin kolları, yanında yer alan ek semboller, çatal ucunun uzandığı yön, boyutu, uzunluğu ve kabartma olup olmamasına göre birçok farklı yorumlama yapılabilir.

Şimşek işareti bulunan define bölgeleri, büyük zenginlik vaadinde bulunan alanlar diyebiliriz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir
tas-ocaklari

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.