1. Anasayfa
 2. Definecilik Klavuzu

Define Haritası İşaretleri Çözme


0

Define avcılarının, maceralarındaki en önemli adımların başında harita çözümlemesi gelir. Eğer elinizde bir define haritası varsa, onu doğru çekilde açıklamak ve define işaretlerini çözümlemek başarıya ulaşmak için oldukça önemlidir.

Haridata yer alan define işaretleri birden çok anlama gelebilir. Bu aşamda önemli olan vurgusu çok olan işaretlerle olmayanları ayırmaktır. Bazı işaretler bir bütünlük içinde anlama kavuşur. Bir işaretten başlayarak tüme varma ya da tümden başlayarak bir ana hedefe ulaşma yöntemlerini kullanabilirsiniz..

Unutulmamalıdır ki her işareti, gerçekten ifade etmek istediği anlamda anlama şansımız olmayabilir. Belki çizen başka anlamla çizmiştir; bilemeyiz. Önemli olan bütüncül ve bireysel bakışla ana hedefe ve haritanın işaret ettiği yöne ulaşmaktır. Genel olarak kullanılan işaretler bazen o harita için o anlamda olmayabilir. O zaman farklı bir bakış açısı geliştirin ya da bize danışın.

Bütün iz ve işaretleri teker teker hangi anlama maalesef mümkün değildir. İşaret ve semboller hangi kültüre veya döneme ait olduğunun bilinmesi oldukça önemlidir. Ermeni, Arap, Osmanlı, Yunan veya Kafkas işaretlerin anlamları tamamen birbirinden farklıdır. Kültürler farklı anlamla sembollere mana yükleyebilir. Bu amaç için sitemizde işaretleri araştırabilirsiniz.

Define haritalarında yer alan işaretleri çözmeniz için ;

a. Haritanın ait olduğu kültür yapısını,

b. Haritanın ait olduğu zamanı,

c. Haritanın ait olduğu kişileri,

d. Haritanın ait olduğu dini ve ölü gömme inançlarını bilmeniz gerekir.

Dört maddelik ana noktalardan sonra define haritasında yer alan işaretlerin anlamları çözülebilir veya yakın anlamları ortaya çıkabilir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.