3

Horasan ilk olarak Türklerin bulduğu bir harç çeşididir evet diğer medeniyetler horasanı Türklerden almışlardır geçmişi çok eskilere dayanan horasan harcı yapılış olarak dönemlere göre farklılık göstermektedir yani yıllar geçtikçe geliştirilmiştir horasan içeriği  toprak, kireç ve yumurta akı kullanılmaktadır bu horasanın en saf halidir dahasında dayanıklılığını ve rengini değiştirmek için içerisine kum, çakıl taşı, reçine, saman, hayvan kılları, bitki lifleri, mermer ve tuğla parçalarıdır renklendirmek için ise kök boyası ve bazı farklı bitkisel boyalar kullanmışlardır bunlar genelde uygulandığı alanla doğal görünmesi için renklendirilen horasanlardır.

Horasan Nedir – Horasan Nasıl Anlaşılır

Horasanlar normalde dikkatli bakıldığından gözle farkedilebilen harçlardır fakat bazen yapan ustası horasanı o kadar güzel bulunduğu kayaya uyum içinde hazırlamış ve sıvamıştırki gözle farketmek gerçekten çok zordur ve bulunduğu kayadan ayırt edemezsiniz onun için şüphelendiğiniz alanı güzelce su ile ıslayın daha sonra bekeyin horasan kaya gibi değildir nemi emeceği için normal kayadan daha geç kuruyacaktır buda horasanı ele verecektir

Horasan Nasıl Anlaşılır

bunun yanında yine şüphelendiğiniz kayaya porçöz veya kola dökün horasan böyle bir durumda köpürecektir bazı horasanlar ise oldukça kalitesizdir elinizi sürer sürmez dağılır kum gibi elinize gelir bunlarında zaten hemen horasan olduğunu anlayacaksınızdır.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 1
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (3)

 1. Merhaba boyle bir tas buldum acaba anlami nedir bilemedim yardimci olurmusunuz be tasidir vs

  • Kardesim orası nere bu bir soylu mezarı çokda güzel insallah dilediğin gibi olur raz gele

   • Eyer yardım ıstersen seve seve bu bir lahit kırılması açılması halinde yanındakileri zehirler aman dikkat 🤔👍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.