1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Define İşaretleri Nasıl Çözülür


9

Sizlere bu gün define işaretleri nasıl çözülür bazı püf noktalarını ve tekniklerini anlatmaya çalışacağım umarım bu işe gönül verenlere faydalı olacaktır.

En basit define işaretlerini çözmek bile oldukça zaman ve maharet gerektirir ve işin özü şudur ki işaretler aynı olsada çözümde farklılıklar gösterir bunun sebebi yapıldığı medeniyet dönemi ve arazi durumudur bu nedenledir ki ilk olarak elimizdeki define işaretinin medeniyetini tespit etmek gerekir bu medeniyet tespiti sizleri başlangıç olarak %25 başarı payınızı arttırmış olacaktır. Genel olarak herkesin bildiği 3 medeniyet üzerinde yoğunlaşılır bunlar Roma dönemi Bizans Dönemi ve Ermenilere ait define işaretleri dir. Burada belirtmeden geçemeyeceğim.

Define İşaretleri Nasıl Çözülür

Bizans aslen doğu roma imparatorluğudur Anadolu’da bildiğiniz gibi bir çok medeniyet gelip geçmiştir roma medeniyetinin hükmettiği topraklardada yine bir çok medeniyet varlığı sürdürmüş bir çok farklı kültür etkin şekilde yaşamıştır bu nedenle işaretin tam olarak hangi medeniyete ait olduğunu tespit etmek gerekir. İşaretinizin bulunduğu bölgedeki daha önce yaşamış olan tüm kültür ve medeniyetler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir yani definecilikte başarılı olmak istiyorsanız elinizde kazma boş beleş sağı solu eşmeye ayıracağınız zamanı bulunduğunuz bölgedeki medeniyetler hakkında bilgi edinerek geçirin daha sonra medeniyeti tespit edilmiş tarihi yerler ya da açılmış mezarlara giderek dönem işçiliklerini ve çalışma hatlarını inceleyin ve güçlü bir birikime sahip olun.

Bu dediklerimi yaptınız mı? o zaman işareti gördüğünüzde rahatlıkla işçiliğinden yapıldığı kayadan derinlemerinden keskin hatlarından bir bakışta medeniyetini kolaylıkla anlayacaksınız ve artık bu işaretin çözümünde %25 lik başarı payını kaptınız bile şimdi ikinci olarak arazi kıyaslama faktörüne geçebilirsiniz.

Hangi medeniyete ait olduğunu işaretimizi tesbit edebilir durumdayız ve bunu nasıl yaptık edindiğimiz bilgiler ve daha önceki gözlemlerimiz sayesinde şimdi arazide kıyas yapacağız böylelikle %25 lik bir başarı payı daha kazanacağız  Örnek Define işaretimiz kare işareti ve rum dönemi olsun ben örnek olarak bu işareti veriyorum her işaret için kıyası bilginiz ve medeniyeti dahilinde yapabilirsiniz Şimdi altta çözümü bir örnek ile yapacağım sizde bu işin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Kare ve dikdörgen define işaretleri çözümümüzde bazı tüyolar vermiştik okuyanlar hatırlayacaktır Bilgim kare oymalar mezar nişidir ve dikey kayada olanlar dikey doğrultudaki alanda mezarları vardır giriş topraktan yada açıktan iyi gizlenmiş olabilir yatay yani yerde olanlar ise toprak altında bir oda mezar olduğunu belirtir ve bu oran %90 dır. Şimdi diğer bir bilgimde rum mezarları genel olarak giriş kısımları batıya yada kuzey batıya bakar gün batımında giriş güneş alır(Bu bilgi bölgeseldir en baştada dediğim gibi medeniyet tespiti bu yüzden önemlidir bölgenizdeki medeniyete ait açılmış mezarları inceleyerek genel bilgiyi edinebilirsiniz) Şimdi elimizdeki bilgileri birleştirelim karemiz dikey pozisyonda buda bu kayalıkta bir yerinde giriş var ama nerede 4 tarafıda açık ee ne demiştir batı- kuzey batı olması en yüksek olasılık gün batımı güneşi girişe vuracak işte size çalışma hattımız elimizde artık işe başlamadan %50 lik bir başarı oranı ile başlıyoruz  fakat iyi bilmek gerekir tesbitleri bu gün yaptım yarın geleyim başlayayım olmaz o bölgede bir kaç hafta gezip tozun araziyi inceleyin tekrar tekrar incelleyip hesabınızı yapıp düşünün atladığınız noktalar varmı değerlendirin belirlediğiniz kaya hattı boyunca adım adım değerlendirmede bulunun Uygun giriş noktasını tespit etmeye çalışın kayalıkta giriş açık olarak iyi gizlenmemiş ise o zaman toprak altından kaya bütününe girilerek mezar oyulmuştur girişi bu durumda buna göre yapın.

Türkiye’de insanların yarısının definecilik ile uğraştığının farkındayım fakat sizde şunu iyi bilmelisiniz başarı oranı genel olarak %1 den daha düşüktür ben sizlere başarı oranını %50 olarak nasıl başlanır bu işte sonuca nasıl gidilir anlatmaya çalıştım eğer bu işte başarılı olmak umduğunuz şeylere kavuşmak istiyorsanız dediğim şekilde hareket etmelisiniz onun haricinde %1 lik dilim içerisine ancak şans ile girebilirsiniz ayrıca bu işe 10 hatta 20 yılını vermiş ama hiç bir kazanım elde edememiş bir çok kişi var çünkü sürekli ellerinde kazma kürek şu define işaretleri senin bu işaret benim gitmiş gelmişler Ahmet şu işaret hakkında böyle demiş Mehmet bu işaret hakkında böyle demiş sonuç sıfır Ahmet Mehmet işaret hakkında doğru söylemiş olabilir ama genel bir bilgi asla bir sonuca götürmez ayrıca işaretinize güveniyorsanız definecilikte başarı işarete sadakatten geçer çalışma yaptınız ama yanlış yer yılmayacak nerede yanlış yaptığınızı tekrar gözden geçirecek ve yeni bir çalışma haritası seçeceksiniz sonuçta o işaret orada o mezar orada ama siz yanlış tesbit yapmışsanız yeni bir çalışma haritası çizeceksiniz.

Korkmayın atın kazmayı küreği kenara bu işler için harcadığınız parayı bir yere koyun 1 yıl boyunca bölgeniz hakkında yaşamış medeniyetler hakkında bilgi edinin okuyun okuyun tekrar okuyun sonra 1 yıl boyunca biriktirdiğiniz daha doğrusu boş yere harcamamış olduğunuz paranızı cebinize koyun ve gözlem yapmak için müzelere sonra daha önce açılmış mezarlara daha sonra gezmesi yasak olmayan sit alanlarına gidin defalarce gidin ustaların işçiliklerini tekniklerini öğrenin ve nihayetinde 2 yıl sonra araziye çıkıp bir işareti gördüğünüz hımm neymiş bu dur Ahmete sorayım dur Mehmete sorayım demeyeceksiniz hemen biraz inceleme ile medeniyetini anlayacak bu doğrultuda sonuca yönelik çözümler üreteceksiniz dahada zaman geçtikçe define işaretleri başarı oranlarınızı dahada yukarıya çekeceksiniz.

Avrupada definecilik yasalar ile daha kolay olsada adamların başarı oranları oldukça yüksek peki neden sadece yasalar mı elbetteki hayır devlet bilinçsizliği ortadan kaldırmak için bir çok Avrupa ülkesinde definecilik lisansı çıkartmış ve bu lisansı almak için eğitimler vermekte aldıkları eğitimler insanları bilinçlendirmekte bilgilerini arttrımakta tekniklerini geliştirmektedir buda başarıyı tetikler siz ülkemizde bir çok define işaretleri çözüm tekniğini vede buna dair bilgilerin nereden geldiğini biliyormusunuz ben söyleyeyim Avrupadan gelmektedir.

Umarım yazım sizlere faydalı olacaktır bir dahaki konumda unutmazsam Roma, Bizans ve Ermeni  define işaretleri işçiliği üzerine nasıl ayırt edileceği üzerine yazı yazacağım o konumuda okuyup anlayanlar bundan sonra piyasadaki sahte işaretlere aldanmazlar.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (9)

 1. Kabartma yılan resmi agzı açık ve yukarı bakiyo

  • Merhabalar. Kabartma yılan işaretinin gömüsü değerlidir. Etrafında herhangi bir yön işareti var mı ? Ağız bölümünün baktığı yöne araştırma yapmak gerekir. Dili var mı ? Resim atarsanız daha detaylı inceleyebilirim.

 2. Resimdeki isaretler hakkinda bilgisi olan varsa yardimci olabilirmi bana? gvngvn19@gmail.com

 3. Bu tasin bir anlami varmidir acaba toprgin altindan cikti

 4. Ustam bu ne anlama geliyor

 5. Abi bu ne anlama geliyor bilgi verirsen cok sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.