1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Definede Kanal İşareti


14

Her birimizin sık sık karşılaştığı define işaretlerinden biride kanal işaretidir kayaya oyulmuş şekilde bir kanal işaretidir defineciliğin vaz geçilmezlerinden biridirde diyebiliriz hemen hemen her alanda bulunurlar düzlüklerde dere kenarlarında dağın başında yada ormanlık alanda bu konuda şimdi sizlere biraz yardımcı olmaya çalışacağım.

Kanal İşaretinin Çözümü

İlk öncelikle kanal işaretini daha doğrusu çözüm yollarını anlatacağım işaretin sunucu çukurlarındaki kanallar ile bir ilgisi yoktur onu daha önce sunu çukurları konumuzda anlatmıştım sanırım anlatmadıysamda bir ekleme yada yeniden başka bir anlatım yaparım.

Öncelikle şunu belirtmeli bu kanal işareti çok farklı amaçlar için yapılmış olabilir bazıları ki doğrudan yanında herhangi bir işaret barındırmayan kanal işaretlerinden kanalın bittiği noktadan itibaren toprak kısımda giriş aranmalıdır üstteki resim buna bir örnektir ama bazı kanallar ise yapılış amacı yağan yağmur sularının yada yağmurların mezar girişine yada horosanlı noktaya zarar vermemesi amacı ile su tahliyesi amacı ile yapılmıştır.

Definede Kanal İşareti

bununda çözümünü şu şekilde yapacağız üstten yavaş yavaş suyu dökeceğiz ve kanal suyu tahliye edecektir burada kanalın nereyi koruduğunu gözlemleyeceğiz ve o alana yoğunlaşacağız muhtemel girişi verecektir bunun yanında giriş toprakta da olabilir suyun zamanla toprağı aşındırmaması için kanal ile çevreye dağıtmak istemiş olabilirler çünkü zamanla oyulan toprak mezarın girişini açığa çıkartacaktır bu gibi durumda geniş bir alanı sudan uzak tutmaya çalışıyor olabilirler bu dediğim genelde dikey kayalarda yatay uzun bir kanal açarak yapmaktadırlar.

Bazende kaya yapısına göre zamanın maharetli taş ustası mezarın bulunduğu yani odanın bulunduğu kayanın üzerinde dışarıya uzunca kanallar açar bunun sebebi ise zamanla kayada olabilecek görünmez kılcal çatlaklardan mezarın tavanından su sızmasın diye su birikmesini engelleyip suyu tahliye etmek için yapılmaktadır  buda demek oluyorki mezar odası o kayanın içerisinde definede kanal işaretinin bir çok şekli var fakat karıştırılmaması gereken taş kesim işleminin yarıda kalmış olanlarıdır zaten bir çok defineciyi yanıltanda budur çünkü çok uğraşırlar ama ne mezar ne giriş hiç birşey bulamazlar.

Bazı yaşam alanlarında da kanallar vardır kayaya oyulmuş küçük yaşam yerleridir ve zamanla hiç bir iz kalmamıştır kayalardaki oyuklardan başka buda sizi boş uğraştıracak şeylerdendir.

Don olarakta bazı kanal işaretleri sizi girişe yada mezara değil mezar stellerinin bulunduğu kapalı noktalarada götürebilir fakat bunlar genellikle çevrede farklı işaretlerde barındıran türlerdendir siz siz olun asla kanal işaretini kırmayın altında define aramayın kanal bitiminden kazı işlemi yapacaksanız kanalı kırarak değil bitiminden başlayın.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir
define işaretleri ve semboller

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (14)

 1. Resim gönderdim inşallah olmuştur bir yorum bekliyorum üstad

 2. Yardimci olun

 3. Tașin üstünde _____() / ____bunun gibi çizgi var
  Yanı çizgi bir çukurda birleşiyor yanında parelel çizgi ve yanında yatay çizgi var ne demek acaba

 4. İşaretlerin anlamı nedir ?

 5. Selamun aleykum abi su konuda yardimci olabilirmisiniz

 6. 25 Aralık 2018

  Slm aleyküm 50 mt tepe yamac aşağı kuru dere de 50 mt kanal ana dereye inen kanal ne ifade eder

 7. 25 Aralık 2018

  Slm araba yani payton gerisinde T S H Çizme ve ayak izi var aynı alanda yamaç bir alan arada dere karşısı yamac dır anlamı nedir 7 mt arasında güvercin ve vazo üstüne basar vaziyette fakat küverin ve vazoyu kırmışlar bilgi veriseniz memnun olurum veya yardımcı olabilirmisiniz

 8. İstanbul da surlara yakın yerde yapmıs oldugumuz calısmada cıkan bu ısaretlerın anlamlarını cozme konusunda yardım etmenızı rıca ederım. Ilgınıze sımdıden tesekkur ederım. Kapak gıbı olan tas dıger ısaretlere 15-20 mt mesafeden cıkmıstr.

 9. bu ıkıncı ısaret

 10. bu da son ısaret

 11. Yardımcı olun ustalar

 12. Fotoraftakı gıbı delık arkaya ve sağa doğru ıkı cıkışlı asağı doğru kanal işeretın ne anlama geldığını acıklaya bılırmısınız.. Tşk ler

 13. Fotoraf ta net değil yanlı delık arkaya ve sağa doğru ıkı cıkışlı asağı doğru kanal işeretın ne anlama geldığını acıklaya bılırmısınız.. Tşk ler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.