Perşembe , Şubat 14 2019
Önemli Haber
Ana Sayfa / Define İşaretleri / Definede Kanal İşareti

Definede Kanal İşareti

Her birimizin sık sık karşılaştığı define işaretlerinden biride kanal işaretidir kayaya oyulmuş şekilde bir kanal işaretidir defineciliğin vaz geçilmezlerinden biridirde diyebiliriz hemen hemen her alanda bulunurlar düzlüklerde dere kenarlarında dağın başında yada ormanlık alanda bu konuda şimdi sizlere biraz yardımcı olmaya çalışacağım.

Kanal İşaretinin Çözümü

İlk öncelikle kanal işaretini daha doğrusu çözüm yollarını anlatacağım işaretin sunucu çukurlarındaki kanallar ile bir ilgisi yoktur onu daha önce sunu çukurları konumuzda anlatmıştım sanırım anlatmadıysamda bir ekleme yada yeniden başka bir anlatım yaparım.

Öncelikle şunu belirtmeli bu kanal işareti çok farklı amaçlar için yapılmış olabilir bazıları ki doğrudan yanında herhangi bir işaret barındırmayan kanal işaretlerinden kanalın bittiği noktadan itibaren toprak kısımda giriş aranmalıdır üstteki resim buna bir örnektir ama bazı kanallar ise yapılış amacı yağan yağmur sularının yada yağmurların mezar girişine yada horosanlı noktaya zarar vermemesi amacı ile su tahliyesi amacı ile yapılmıştır.

Definede Kanal İşareti

bununda çözümünü şu şekilde yapacağız üstten yavaş yavaş suyu dökeceğiz ve kanal suyu tahliye edecektir burada kanalın nereyi koruduğunu gözlemleyeceğiz ve o alana yoğunlaşacağız muhtemel girişi verecektir bunun yanında giriş toprakta da olabilir suyun zamanla toprağı aşındırmaması için kanal ile çevreye dağıtmak istemiş olabilirler çünkü zamanla oyulan toprak mezarın girişini açığa çıkartacaktır bu gibi durumda geniş bir alanı sudan uzak tutmaya çalışıyor olabilirler bu dediğim genelde dikey kayalarda yatay uzun bir kanal açarak yapmaktadırlar.

Bazende kaya yapısına göre zamanın maharetli taş ustası mezarın bulunduğu yani odanın bulunduğu kayanın üzerinde dışarıya uzunca kanallar açar bunun sebebi ise zamanla kayada olabilecek görünmez kılcal çatlaklardan mezarın tavanından su sızmasın diye su birikmesini engelleyip suyu tahliye etmek için yapılmaktadır  buda demek oluyorki mezar odası o kayanın içerisinde definede kanal işaretinin bir çok şekli var fakat karıştırılmaması gereken taş kesim işleminin yarıda kalmış olanlarıdır zaten bir çok defineciyi yanıltanda budur çünkü çok uğraşırlar ama ne mezar ne giriş hiç birşey bulamazlar.

Bazı yaşam alanlarında da kanallar vardır kayaya oyulmuş küçük yaşam yerleridir ve zamanla hiç bir iz kalmamıştır kayalardaki oyuklardan başka buda sizi boş uğraştıracak şeylerdendir.

Don olarakta bazı kanal işaretleri sizi girişe yada mezara değil mezar stellerinin bulunduğu kapalı noktalarada götürebilir fakat bunlar genellikle çevrede farklı işaretlerde barındıran türlerdendir siz siz olun asla kanal işaretini kırmayın altında define aramayın kanal bitiminden kazı işlemi yapacaksanız kanalı kırarak değil bitiminden başlayın.

Bir önceki yazımız olan Define İşaretleri İnsan Yüzü başlıklı makalemizde adam işareti, define işaretleri adam ve define işaretleri yüz hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Falcon

Falcon
Uzun zamandır define ile hobi olarak ilgilenen araştıran ve define işaretleri çözümlerini hassasiyetle inceleyen bir adam. Her türlü define işaretleri ve avcılığı konusunda engin bilgi deneyimi ile sitemizde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duymaktadır.

3 Sorular

  1. Resim gönderdim inşallah olmuştur bir yorum bekliyorum üstad

  2. Yardimci olun

  3. Tașin üstünde _____() / ____bunun gibi çizgi var
    Yanı çizgi bir çukurda birleşiyor yanında parelel çizgi ve yanında yatay çizgi var ne demek acaba

Hemen Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optionally add an image (JPEG only)