1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Definede Sayılar ve İşaretlerin Çözümü


3

Definede sayılar ve işaretlerin özellikle ermenilerde kullanılan şifreleme teknikleri bulunmaktadır belirlenen rakamların anlam ve çözümünden bahsetmeden evvel işin mantığını kısaca anlatayım. 1. Çözüm Gerekliliği: İlk olarak bu sayısal değer işaretle sembolle yapılmış olabilir yani bir çeşmede 5 köşeli bir yıldır ve 5 yıldızlı bir çiçek yapılmış olabilir peki bunun sayısal şifreleme olarak yapıldığını nasıl anlarız?

Definede Sayılar ve İşaretlerin Çözümü

Aslında bu oldukça basittir çoğu bu tip olan işaretlerde süsleme gibi yapılmıştır ve birden çok işaret vardır ve işte en can alıcı noktası hepsi 5 rakamını ifade etmektedir yada 7 yada 3 gibi yani bir çiçek vardır 5 yapraklı hemen altında sağında solunda yıldız vardır 5 köşeli yada güneş vardır 5 çizgili yada daire vardır 5 küçük oymalı gibi yani birden çok şekil yada çizik ile 5 yada kaçsa rakam ona göre hepsi aynıdır.

2. Çözüm Gerekliliği: Buradada direk olarak arapça yada osmanlıca olarak rakamsal yazılar yada direk rakamlardan verilmiş olabilir buda size sayısal değeri veriyor olabilir Örneğin 98 rakamı 9+8= 17 (yaşlı ağaçtır) yani 17 sayısal değerinin anlamını taşır birazdan aşağıda sayısal değerlerin karşılıklarını vereceğim. Bir örnek daha verelim işi pekiştirin 924 sayısı 9+2+4= 15 bununda anlamı 15 rakamının karşılığıdır yani küçük kilisedir.

3. Çözüm Gerekliliği: Buda genelde daha eski dönemlerde kullanılan roma rakamları yada yunan rakamları alfabetik değerleridir çok sık rastlanmaz bu tip şifrelemelere en çok üstteki ikisine rastlanmaktadır ve geneli ermeni veya eşkiya işidir.

Rakamlar Sayısal Değerler ve Karşılıkları

1 (Bir) Sayısal değeri : Tek dikili olan ağaç ise son nokta, kaya, taş , Dere, yol hayatın başlangıcını yada sonunu ifade eder.

2 (İki) Sayısal değeri : Taş geçit.kapı kaya:2.geçit işereti başlangıcı, 2.tepe. 2.ağaç. 2.taş. 2yol. burası define başlama yeridir.

3 (Üç) Sayısal değeri : Tepe, Yemin, Kutsal Üçleme, 3 tepe, 3 ağaç, 3 kuyu, 3 yol, 3 yol, 3 dere..ama hepsi 3 olacak. Buda malın olduğu yeri gösterir.

4 (Dört) Sayısal değeri : Mezardır (40 ile 400 çoğul mezarları verir ) yani o yerde çoğalarak geniş alanda mezarları aramalı.

5 (Beş) Sayısal değeri : Taş Öbek, Kaynak, pınar aranmalı (5 – 50 – 500 – 5000 çoğalan metreler anlamındadır.)hediyeleri vede malın yerini verir.

6 (Altı) Sayısal değeri : Değirmen, Dibek, Yuvarlak oyma, kuyu, havuz, gibi yerler aranmalı. Malın yerini verir, ayrıcada son noktasıdır.

7 (Yedi) Sayısal değeri : Sıra kayalar, sergen kayalar, Şapka veya tereğe benzer taşlar aranmalı, malı ya önündedir yada arkasında aranmalı.

8 (Sekiz) Sayısal değeri : Köprü veye Kemerdir burda kırmızı taşı ara, kırmızı toprak ara ayrıcada köprü veya viraj aranmalı.

9 (Dokuz) Sayısal değeri : Kara taş ara, yılan işareti ara bu mezarı verir genellikle mezarları boştur zor dolusu bulunur ama çok kıymetlidir.

10 (On) Sayısal değeri : Büyük su, deniz, gölet, nehir, ırmak , dere verir çevresinde dikili taşlar aranmalı çünkü malı bu taşların altındadır.

11 (Onbir) Sayısal değeri : Taş döşeme, taş döşeli veya patika yolu verir bol kıvrımlı yollar aranmalı malı ise lahit veya kaya mezarlardır.

12 (Oniki) Sayısal değeri : Kervan veya Bağdat yolunu verir. Hediyeleri ve malı yola yakın dikili taşların altında içinde vede dikili yakın ağaçların içinde olur buralar aranmalı.

13 (Onüç) Sayısal değeri : Askeriye verir asker mezarı olur. Dere veya yol çatalı aranmalı malı azdır ama değerlidir hepsinde kesin olmaz.

14 (Ondört) Sayısal değeri : Dere Çatalındaki Bağ Bahçe ara yol çatalındakide kuyu, ağaç, dikili taş ara bunlar malın yakınındadır.

15 (Onbeş) Sayısal değeri : Küçük Kiliseleri yani ev kiliseleri ve ibadet yerlerini verir malı sütunda ilk duvarında yada giriş salonunun tam ortasında olur.

16 (Onaltı) Sayısal değeri : Tek değirmen aranmalı arkasında üç adet kayalık olur malı ortadakinde hediyesi aranmalı ama esas malı hemen sağındaki taşın yanındaki mezarın içindedir özel eşyaları olur.

17 (Onyedi) Sayısal değeri : Ulu ve Büyük Ağaçları verir ağacın içinde veya üzerindeki emareler malın yerini veya yönünü verir malı ağacın hemen önündeki dört köşe veya şekilli taşların içinde veya altındadır.

18 (Onsekiz) Sayısal değeri : Kral veya İdareci Mezarı verir. Komutan, piskopos, papaz gibi ileri gelenlerin mezarlarını verir mezarları çok zengin olur.

19 (Ondokuz) Sayısal değeri : Çeşme veya Pınarı verir çeşmelerin malı arkasında veya doğusunda bir ile beş adım mesafede olur.

20 (Yirmi) Sayısal değeri : Kuyu Verir 3 adet olmalı. Değirmenler yakın olmalı malı iki metre içinden girilen gizli odasında olur.

21 (Yirmibir) Sayısal değeri : Vezir Tepe veya Ulu Tepeyi verir yedi tane mezar aranmalı, mezarların dördü ayrı üçü ise ayrı yerdedir malı dört mezarın birindedir ama o mezar değildir sadece şeklidir.

22 (Yirmiiki) Sayısal değeri : Önemli Kişilerin veya Vezir Mezarlarını verir bu mezarlar çok zengindir ama alması çok zordur çünkü engeli ve tuzakları çoktur.

23 (Yirmiüç) Sayısal değeri : Toplu Kişilerin Yeminli Malı Olur çok zengin olur malı da oda içinde olur ama çok zor alınır.

24 (Yirmidört) Sayısal değeri : Bütün İşaretlerin Son noktasıdır. Malı her zaman 24 adım mesafede olur ama en son noktayı bulman gerekir çokta tehlikeleri vardır malı da çok kıymetli olur pahada biçilmez fakat çok dikkat edilmesi gerekir çünkü çok tetikli kurulu tuzakları olur…her zaman güneyinde aranmalı.

Evet arkadaşlar sayısal değerler bu kadar bunları kullanarak çözümlemeler yapabilirsiniz ayrıca bu konu veya diğer konular için yardım ve destek almak amacı ile forum bölümümüzü kullanabilir ve konulara yorum bırakabilirsiniz.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (3)

 1. Hocam kaplumbağa kafası şeklinde bir taşın üzerinde roma rakamıyla 1 5 ve 3 sayıları bitişik halde yazıyor yardımcı olursanız sevinirim

 2. Bir yazılı taş buldum lütfen yardım

 3. Bu işaret hakkında bilgisi olan lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.