İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Define İşaretleri

Sunak İşareti


+ - 7

Defineciyi yoran, umutlandıran peşinden koşturtan kaya figürlerinden biride sunaklardır. Sunaklar bir çok şekilde karşımıza çıkar. Biz bunları iki gruptan inceleyecek olursak:

 1. Toplumların önemli günlerinden tapındıkları tanrılarına muhtelif eşyaları hediye etmek. Böylece işlerinin rast gideceklerine inanılırdı.
 2. Mezar sunakları: Bunlar kendisini çok çeşitli şekillerde ortaya çıkarmıştır. Sevdiği saygı duyduğu birinin ölmesi ile bu купить сиалис в киеве sunaklar oluşmaya başlamıştır. Buradaki amaç ölüye muhtelif şeyler sunmaktır. Bunlar, su, yiyecek, para, ufak heykeller, ateş yakmalar gibi kendisini göstermiştir.

Normal mezar sunakları iki şekilde olur. Bunlar, mezara yakın ana kayaya oyulmuş yuvarlak, kare dikdörtgen gibi geometrik şekilde oluşmaktadır. İkincisi ise mezarların üzerine yanlarına yani uygun bir yerinden açılan baca şeklindedir. Mezar üzerine açılan bir baca şeklinde de olabilir. Buradan ölüye muhtelif şeyler ikram etmek amacını gütmüşlerdir.

Sunaklar define işareti olarak yorumlanmazlar. Finde es fakat o alanda mezar, eski kalıntı ve diğer antik bölgelerin işareti olarak değerlendirilmelilerdir.

Sunak işareti olan yerlerde, dedektör ile derin arama analizleri yaparak hediyelere ulaşma ihtimali vardır.

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. 6 sene önce

  Merhaba hocam biz bir kayanın üzerinde balık ve sunak işareti bulduk kaya oldukça büyük yani yükseklik 4 metre eni 2, 20-2, 50 uzunluğu yine 4 metre kadar resimleri var resim atmak isterim.
  Balık kuyruk dahil 55cm kuyruk hariç 45 cm sunak 18-20 cm çap derinlik 20cm burada nasıl hareket etmeliyiz acaba.

 2. 6 sene önce

  Bu da sunak işareti

 3. Yardımcı olur musunuz

 4. Resım 2

 5. Resım 3

 6. Resım 4

 7. Resım 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.