1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Definede Kasalar


6

Sizlere biraz kasalar ya da farklı deyimle müjde yerleri hakkında bilgiler vereceğim. Benim için define işaretleri sayılabilecek bir şeydir bu kasalar. Çünkü bu kasalar bir başlangıçtır ve daha fazlasının olduğunu belirtir.

İlk öncelikle neden kasalar yapılır ondan biraz bahsedelim. Bu konuda bir kaç farklı düşünce vardır. İlki bu kasaların mezar odasına yaparak eski zamandan bu güne kadar olan mezar hırsızlarının bu kasaları bulup alıp gitsinler, mezar odasına zarar vermesinler diye olduğu söylenir. Bir diğer görüş ise ölümden sonra yaşam inancı olduğu için diğer hayatında ölen kişinin burayı açıp alması amacı ile yapıldığıdır. Yine bir farklı görüş ise dini bir ritüel olduğu, ölen kişinin bu şekilde diğer dünyada ruhunu satın aldığıdır ki en çok benim aklıma yatan fikir budur diyebilirim.

Çünkü buna benzer bir çok medeniyette örnekler bulunmakta fakat tecrübelerim ise bunlarla pek örtüşmemektedir elbette onlara birazdan geçeceğiz ama henüz farklı bir kasa yada müjde yerinden bahsetmedik oda sistemli gömülerde yapılanlardır bunlar parça parça yapılan gömülerdirde diyebiliriz çoğu kasa gibi kayaların içlerine yapılmıştır.

Definede Kasalar

Kasaların nasıl hazırlandığı konusu ise kayalar istenen şekilde oyulur ve içerisine konulacak şey konulduktan sonra horasan ile kapatılır genellikle doğala uydurulur  fakat çok açıkta olanları zamanla yağmur ve doğal hava şartları sebebi ile yıpranır tahrip olur ve kendini belli ederler Türkiye de çok fazla kasaya rastlamak mümkün değildir ama yinede zaman zaman karşılaşılmaktadır.

Kasaların içlerinde neler bulunur buda çok önemli sayılı altın , gümüş, bronz paralar çeşitli takılar ve kıymetli eşyalar bulunabilmekte bununla birlikte kimi zaman deriye sarılı kimi zaman küçük bir küpe konulmuş ve kimi zamanda doğrudan oyuğa konularak kapatılmış şekildedir bazen içlerinden haritada çıkmaktadır bunlar karşılaşılmış olaylardır. Ermenilerin hazırladıkları kasalarda durum biraz değişebilir mesela bir kasada bazı paralar kolyeler ve tek bir küpe çıkmıştır.

Daha sonraki çalışmalarda küpenin diğer eşi ve bazı eşyalar mezardan çıkmıştır mezar kadın mezarıdır burada hangi mantık ile böyle şeyler yapılmış bilinmiyor bunla birlikte bazı mezar odalarının içindede gizli kasalar bulunmuştur bunların yapılış amacı ise mezar soyguncularından değerli mezar hediyelerini saklamaktır buradaki mantık ise diğer dünyada ölen kişinin bunları kullanması içindir sanırım her medeniyetin bir inanış şekline göre farklı yöntemleri var normal şartlarda çok fazla kasaya denk gelemezsiniz fakat şüphelendiğiniz yerde horasan testi, veya tokmak ile boşluk yada bir cihaz ile yoklama çekebilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 1
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (6)

 1. aynı salyangozdan ben buldum

 2. Kasanin önündeki kapak taşi kuş şeklinde ola bilirim??

 3. Selamlar ;
  Yuvarlak bir kayanın üstünde tepe kosmında 3 cö çapı 5 -6 cm içeriye derinliği mevcut işçiliği var.suya yön verişmiş. Kayanın oymaya su döktüğünüzde su güneybatıya doğru gidip yine kayanın üstündeki işçilik sebebiyle su prdan geri dönüp kuzeye kayanın dibinden aşağı akıyor ve sıyun tam yere düştüğü noktanın 9 cm yukarısında v işareti mevcut bunun anlamı nedir acaba

 4. Slm benim bulunduğum yer tarih bakımından Baya zengin size bir kaç resim göndersem bi bakıp yorumlarmısınız mümkünse benim gördüğüm tahminim var fakat hiç tecrübem Yok bi uzman gözüyle fikrinizi almak isterim iyi çalışmalar

 5. Slm bu resim ve akabinde birkaç tane daha yollamak istiyorum bi fikir verebilirmisiniz

 6. Buda aynı yere ait deniz gören bi hakim tepe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.