3

Bir çok definecinin korkulu rüyası olan ve yakinen bildiği bir çok tuzak çeşidi vardır fakat malesef bir çoğu yine kulaktan dolma bilgiler ile aslı astarı olmayan şeyleride bilmekte ve söylemektedirler bir çok tuzak çeşidi vardır bunlardan biride definede su tuzağı dır bu günde sizleri bu konuda bilgilendirmeye çalışacağım.

İlk bilinmesi gereken şey tuzaklar temelde yapılış amacına göre iki kısıma ayrıldığıdır birincisi engelleyici ikincisi ise öldürücü tuzaklardır aslında şu anda keşke ilk önce bu iki ayrım hakkında bir yazı yazsaydım dedim ama inşallah birdahakine o konuyu anlatırız ne ise komuz itibari ile su tuzağı mağaralar harici %99 u engelleyici tuzaklardır yani odaya ulaşmanızı engellemek için giriş kısmına varmadan odayı su ile doldurarak açılmasına dolayısı ilede soyulmasına engel olmak amacı ile yapılmıştır.

Definede Su Tuzağı

Su tuzakları görmeyenler için dillerinde öldürücü bilmem ne gibi sallamasyon bilgiler ile insanları korkutmaktadırlar aslı astarı yoktur ölümcül olanları mağara içerisindeki kuyu tuzaklarıdır ve içleri su doludur bunun haricinde odalarda v.s hiç birinde öldürmek amaçlı değil girişi kapatmak amaçlı yapılmıştır yani soyguncu ile hazine yada defin odasına engel olarak tasarlanmıştır.

Definede su tuzağı bilinmelidirki zamanın en yüksek mühendisliğini içerir bir çok mekanik ve diğer tuzaklardan oldukça fazla zordur yapımı bir su tuzağını ancak işinde ehil zamanının en iyi mühendisleri tasarlayabilmektedir buda o yerin ne kadar değerli olduğunu sizlere anlatır.

Definede Su Tuzağının Tesbiti ve Bertaraf Edilmesi

En altta vereceğim görseller birebir gerçek su tuzağı görüntüleridir oradanda inceleyebilirsiniz. Definede su tuzağı dediğim gibi oda ile aranızda bir set oluşturmak amaçlı yapılmıştır ve yüksek mühendislik örneğidir yapılışı çoğunlukla uygun bir yer altı suyunun tesbiti ile başlar bu bir kuyu veya besleyici damar olabilir burada mezara uygun noktaya bir su odası(deposu) yapılır özel bir şamandıra sistemide hazırlanır sonra buradan kanallar ile mezar odasını engeleyici olarak su tuzağının bulunacağı odaya oluklar oluşturulur şamandıra su deposunun buluduğu yerden odalara su geçişini engeller buna bağlı olarak şamandırayı hareketlendirecek bir mekanızma ise hazine yada mezar odasının giriş kısmına yapılır bu mekanizma o kadar iyi tasarlanmıştır ki daha ilk sert darbede çalışır ve mekanizmanın hareketi ile şamandıra kalkar ve oda su dolmaya başlar su bir anda dolmaz yani kimse birden boğulmaz suyun doluşu gözle görülür genelde saatler alır oluklardan odaya su bir kaç saatte oluk oluk akar belirli bir seviyeye gelince su akması kesilir yani şamandıra tekrar eski konumuna gelir bir dahaki darbeye kadar pasif olarak bekler bununla birlikte depoda su dolar.

Definede Su Tuzağının Çözümü

İlk öncelikle su tuzağını farkedemezsiniz bunu ancak girişe büyük bir darbe ile aktif olunca anlarsınız ve böyle bir durumda su akan olukları yani delikleri tesbit edin ve uygun bir yere çekilin yani sudan çıkın sonrasında olukların su akmasının bitmesini bekleyin ve planınızı kurun peki plan ney aslında oldukça basit bazılarının üstteki su deposunu bulup suyu tahliye edin laflarına bakmayın muhtemelen bulamasınız çünkü 200 metre ötede olabileceği gibi kim bilir yerin kaç metre altındasınız en kolay ve garanti yol delikleri su geçirmeyecek şekilde tıkamak yani tapa yapmaktır suyun basıncı güçlü değildir siz tıkadığınızda onu yitemeyecektir dolayısı ile sistem durur bunu ya güzel bir agaç ile yada hızlı kurayan çimanto ile yada uygun plastik ile yapabilirsiniz yada farklı fikirleriniz olabilir ama mutlaka delikleri tıkayın artık tuzak bertaraf olmuştur gerekli çalışmaları yapın yalnız unutmayın bazı yerlerde bu tuzak bir başlangıçtır yolunuzda daha farklı tuzaklarda olabilir.

Ölümcül Olan Su Tuzağı 

Ölümcül su tuzaklarınada değinmeden geçmeyeyim çok nadiren karşılaşılır ve tabanda kuyu şeklindedir içerisi su doludur muhtemel 7 yada 10 metre derinlikleri vardır farketmeden içlerine düşmenize ve boğularak ölmenize neden olur bu tuzaklar mağaralarda ve uzun tünelli koridorlu alanlarda olabilmektedir ama su tuzağı her zaman boğmak için değildir bazen su zehirlide olabilir bu konudada dikkatli olmak lazım.

Gerçek Su Tuzağı Görselleri 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir
çöreklenmiş yılan işareti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (3)

 1. 05444289555
  Bana dönüş yaparsanız memnun olurum

 2. Ustalar doğalmı tuzak mı 6 mtre kazdık 1 mtre tünel gittik burası çıktı

 3. Ustalar doğalmı tuzak mı 6 mtre kazdık 1 mtre tünel gittik burası çıktı
  543 967 29 11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.