1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Definede Yıldız İşareti


8

İçinde kesişen çizgileri olmayan beş köşeli yıldız önemli ve yaygın olan batı sembollerinden biridir. Yıldız işareti, hazine kadar tuzakları da ifade eder. Pek çok sistemlerde kullanılıyor olmakla beraber en çok kullanılan yaygın alanlarından bir kaçı;

 • Venüs Gezegeni Sembolü,
 • Sabah Yıldızı
 • Savaş Tanrısı Sembolü
 • Betlehem yıldızı (Noel yıldızı)

Mezar taşlarında bu anlamda yıldız sembolünün daha yaygın olmasına rağmen doğum tarihini belirtmekte kullanılmaktadır.

Definede Yıldız İşaretinin Anlamı:

Hz İsa bilindiği gibi Hz. Musa’dan sonra gelen bir peygamberdir. Yahudilerin aklı başında, âlim ve dini bütün olan seçkinleri, belli bir dönem geçtikten sonra tahrif olan Yahudilik dinini kaldırıp, yeni hükümlerle gelecek bir dini ve onun peygamberini her an beklemekteydiler.

Hz. İsa’nın doğum ve tebliğ bölgesi de bugünkü Kudüs (Filistin) havalisidir. Aynı coğrafyada yaşayan Mecusi ve Yahudi bilginlerine atfedilen üç bilge kişinin bir gece aynı anda gördükleri sekiz köşeli bir yıldız Hz. İsa’nın doğumunu müjdelemişti.

Bu yıldız Hz. İsa’dan önceki dönemlerde Venüs yıldızı olarak kabul görürken, daha sonraki devirlerde Noel düşüncesiyle birlikte Hz. İsa’nın bir simgesi olarak da kabul edilmiştir.

Yıldız İşareti Çözümü:

Define işaretlerinden yıldız durumuna göre birçok farklı anlama yorulabilir. Köşe sayısı, köşelerin vurgusu, kuyruk olup olmadığı gibi birçok farklı kıstas burada önemlidir.

Kuyruk kısmı uzun olan yıldızlar bir yön işareti ifade ederler. En uzun olan uç veya kuyruk tarafına dikkat edilmeli, tuzaklara karşı önlem alınmalıdır.

Günümüzde pek çok yerde Yahudi yıldızı olarak da değerlendirilebilmektedir. Önemli olan bu sembolün görüldüğü yerdeki arazi ve yerleşim durumunun sağlıklı incelenebilmesidir. Çünkü kendi başına salt bir yerin veya yönün açıklayıcı sembolü değildir.

Bir define yıldızı mı gördünüz? Bize iletin birlikte yorumlayalım.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir
merdivenler define

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (8)

 1. Hicri 1245 tarihli ahşap dubleks in 2.katında resimdeki bu ocağın altını temizlerken çıktı yorumunuzu merakla bekletiyorum

 2. Bu ocağın ateş yanan yerinin alt tarafı temizlerken bu yıldızlar güneş olayı ne anlama geliyor saygılar

 3. 6 Şubat 2018

  Bu yıldızıdır ustalar

 4. Slm bizim köydeki Katafalk yildiz hakkinda yorum almak istiyorum
  Tesekkür ederim

 5. Kazı yaptığım yerde bu kumaş parçasını ve 1940 1950 yıllarına ait bozuk paralar buldum fakat kumaş parçasının üstüne pek fazla okunan bir şey yok okuyabildiklerim = 1956 , kasa , hedef arapça harfler ve çevirisi yebet e geliyor onu türkçeye çeviremedim bi yardımcı olurmusunuz

 6. Selamun aleykum yardımcı olursanız sevinirim

 7. Merabalar size bir isaret yolasam
  Bakarmsiiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.