Ana Sayfa / Define İşaretleri / Definelerde Yonca İşareti

Definelerde Yonca İşareti

Definelerde yonca işareti Antik dönemlerin toplayıcılık ifade eden sembollerinden birisidir. Dış çevreden ana noktaya doğru bir gidişin (toplanmanın) ifadesini bu sembolde görmek mümkündür.

Yonca işareti kutsal bir alanın ifadesi olduğu için ortadaki yuvarlak papaz, kral anlamında bir idareci makamın betimlenmesidir. Dış çevreden lçe doğru dikey verilen çizgilerle sembolize edilen düşünce ise kutsal mekâna bir yönelişin bir unsuru olarak kabul edilmelidir.

Bu tür yerler tapınak, kilise veya halka duyuruların yapıldığı meydanlar, agora gibi mekânlar olabilir.

Yonca sembolü diğer çiçek ve halka sembolleri ile sıklıkla karıştırılıyor. Dönemine göre çok farklı anlamlar alabiliyor. Yonca sembolünü sadece burada verilen anlamıyla değil; dörtlü materyallere ait düşüncelerle de bir arada görme anlamıyla da düşünülmelidir.

Örneğin: Dört mezhep (Katolik, Prıotestan, Evangeliş ve Ortodoks) gibi Dört tabiat unsuru (Ateş, su, hava ve toprak) gibi. Burada belirtilen dörtlü düşüncelerin geometrik bir sembol olan kare ve dikdörtgen oymalarla olan ilişkilerini de göz önünde tutulmalıdır.

Yonca işareti, arazilerde de görülebilir. Hatta kuşbakışı gözlemlerde, birden çok kayanın oluşturduğu bir bütünlük halinde bile olabilir. Ne kadar heybetliyse, alınacak hediye de o derece büyük olacaktır. Yığma ya da tümülüs varlığına işaret olabilir.

Bir önceki yazımız olan Definede Daire İşaretleri başlıklı makalemizde Define işaretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Falcon

Falcon
Uzun zamandır define ile hobi olarak ilgilenen araştıran ve define işaretleri çözümlerini hassasiyetle inceleyen bir adam. Her türlü define işaretleri ve avcılığı konusunda engin bilgi deneyimi ile sitemizde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duymaktadır.

Soru Var

  1. Avatar

    Abi şimdi benim kisi bir dere yatağının dibinde ve üç taş var üçgen şeklinde ve ucundede işaret var birinde oyma birinde üç yaprak birinde de üçgen

Hemen Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optionally add an image (JPEG only)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.