Ana Sayfa / Define Haberleri / Sikke Kalıbı Çıkarmak

Sikke Kalıbı Çıkarmak

Sikke kalıbı çıkarmak, diğer adıyla “sikke mülajı” uzmanlık gerektiren bir çalışmadır. Sikke kalıbı çıkarmak için lazım olan malzemeler şunlardır:

  • plastilin,
  • pudra,
  • diş fırçası
  • bir çay bardağı su gereklidir.

Plastilin elde ovularak iyice yumuşatılır. Sert ve pürüzsüz bir yüzey üzerinde  güzelce düzleştirilir. Düzleştirilen plastilin üzerine az miktarda pudra sürülür.

Daha sonra sikkenin ön yüzü bastırılarak iyice gömülmesi sağlanır. Bu işlemden sonra plastilin ters çevrilerek arkasından hafifçe bastırılır ve sikke dışarı çıkartılır.

Sikkenin arka yüzü için de bir başka plastilin hazırlanmalıdır. Böylece iki negatif kalıp çıkartılır. Mülaj işleminin ikinci aşamasında hazırlanan negatif kalıplara dişçi alçısıyla döküm yapılır.

Böylece sikkenin alçı mülajları elde edilmiş olur. Bu kalıpla, sikkelerin orijinaline zarar vermeden kopyaları üretilebilir. Orijinal sikkeye zarar vermeden kopyaları dağıtılabilir ve üzerinde çalışmalar yapılabilir.

Evet arkadaşlar sikke mülajı bu şekilde yapılır. Sikke kalıbı çıkarmakla ilgili sorularınız varsa iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hz.Süleyman'ın Yüzüğü Yakalandı İddiası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: Falcon

Falcon
Uzun zamandır define ile hobi olarak ilgilenen araştıran ve define işaretleri çözümlerini hassasiyetle inceleyen bir adam. Her türlü define işaretleri ve avcılığı konusunda engin bilgi deneyimi ile sitemizde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duymaktadır.

Hemen Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optionally add an image (JPEG only)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.