İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Definecilik Klavuzu

Sikkelerin Temizlenmesi


+ - 1

Bana gelen isteklerden yoğun bir talebinde sikkelerin nasıl temizlenmesi nasıl temizleyeceğiz sorusu idi bende sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım. Sikkeleri genelde topraktan makina yardımı ile toplayanlar sikke kondisyonlarının düşüklüğünden yada korozyonun nasıl temizlenmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmalası için dikkatlice okumalarını tavsiye ederim işlemler oldukça basittir.

Sikkelerin Temizlenmesi

Bilindiği gibi sikkeler küçük eserlerdir; ayrıca çoğunlukla bakır ve bronzdan yapılmış olmaları nedeniyle kolayca oksitlenip üzerlerine yeşil bir küf bağlayabilmektedirler. Sikkelerin temizlenmesinde değişik bazı uygulamalar vardır:

Bilinen en basit yöntem yumuşak bir fırça ile sikke üzerindeki korozyonun çıkartılmasıdır. Sikkeye zarar vermeyen bu uygulama oldukça sağlıklı bir yöntemdir. Kazı sırasında da uygulanabilecek bir başka yöntem ise korozyonlu sikkenin limon suyu içinde bekletilmesidir. Daha sonra da sikkenin üzerindeki kalıntılar fırça ile temizlenir.

Aynı yöntemin diğer bir uygulamasında ise limon suyu yerine sirke kullanılır. Bu uygulamada sikke ile birlikte kap içine bir parça da tuz katılırsa küfün çıkması daha kolay sağlanır. Bu yöntemin bir de sakıncası vardır: o da sikke yüzeyinin aşınmasıdır. Bunun için sikke limon suyu içinde çok fazla bekletilmemelidir.

Bronz sikkeler için genellikle saf su kullanılır. Saf suda bir süre bekletilen sikke çıkarılıp, diş fırçası vb. ile fırçalanır, yeterli olmazsa saf su + calgon karışımına bırakılır ve kontrolde tutulur. Daha sonra diş fırçası vb. ile temizlenip, saf su ile çalkalanır. Saf su + calgon karışımının yeterli temizleme sağlamadığı hallerde sikke saf su + sodyum hidroksit karışımına bırakılır. Fakat soyma metodu denilen bu uygulama iyi sikkeler için kullanılmaz. Gümüş sikkelerin de sağlam olanları kontrollü olarak amonyağa konur. Ayarı düşük olan sikkeler için amonyak kullanılmaz. Bakırı ortaya çıkar.

Bunlara yüzeyden temizleme yapılır. Gümüş sikkeler için tiore ya da formik asit (amonyaktan daha sert) de kullanılır. Bronz ve gümüş sikkeler temizleme işleminden sonra paraloid lakına bırakılıp hava kabarcığı bitene kadar bu lak içinde tutulur. Cımbız vb. ile çıkarılıp cam üzerine konur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Ağzınıza sağlık iyi anlamışsınız bana msj atarmisin izin yardiminiza ihtiyacım var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.