İlginizi Çekebilir
pulse dedektör
  1. Ana Sayfa
  2. Metal Dedektörleri

VLF Dedektör


+ - 1

Define işlerinde kullanılan dedektörler ikiye ayrılır bunlar VLF dedektör ve Pulse pi dedektörlerdir. Vlf dedektörler diğer sistem dedektörlere göre metal ayrımı konusunda çok başarılıdırlar ve defineciler arasında valf dedektör yada tektekci diye adlandırılmışlardır. Vlf dedektörler derinlik konusunda çok derinlere inemezler ve pi dedektörlere göre vlf dedektörler yüksek frekanslarda çalışmaktadırlar bu 3 khz ile 25 khz arasındadır.

Yüksek frekansta çalışan bu valf dedektörler bu sebepten toprakta engelleri kolay aşamazlar ve yine yüksek frekansta çalıştıkları için hızlı kullanım gerekmektedir bunun içindirki hızlı sallanması gerekmektedir kullanımı bu şekilde gerçekleşir ki özellikle metal ayrımını yaparken çok hızlı sallayarak ayrımı gerçekleştiririz.

VLF Dedektör

Vlf dedektörlerin başlıkları 50 cm geçmez ve genel olarak iki bobinden oluşurlar. Bu bobinler ise biri verici bobin diğeri ise alıcı bobindir. Bu bobinler genellikle bakır tellerden sarılarak yapılır ve başlığa hassas bir şekilde yerleştirirler çünkü doğru bir biçimde yerleştirilmezler ise birbirlerini algılarlar buda cihazın çalışmaması anlamına geliryani anlayacağınız bobinlerin yerleştirilmesi hata affetmez.

Vlf dedektörler çalışma prensibi olarak ; devre elemanları verici bobin üzerinde elektrik akımı oluşturmaktadır bu akımla birlikte bobin etrafında bir manyetik alan oluşur oluşan manyetik alan eddy akımı denilen metellar üzerinde vericiye ters bir akım oluşturmaktadır bu oluşan akımları alıcı bobin algılar ve sonrasında bu algılanan akımları alıcı devrede dijital değerlendirme ile ses yada görüntüye çevrilir. İşte vlf dedektörün çalışma prensibi budur.

Vlf dedektörleri genelde tektekçilikte kullanılmaktadır aranılan metalin ebatına göre 1 – 1,5 metre derinliğe kadar ulaşabilmektedir ülkemizde hali hazırda bir çok satışa sunulmuş metal dedektörü ve bir çok dedektör markası bulunmaktadır. Aşağıda bir kaç Vlf dedektör örneği resmi görebilirsiniz.

vlf dedektör


vlf dedektörler

metal dedektör

 

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 8 sene önce

    Güzel bir anlatım olmuş sitenizi uzun süredir takip ediyorum gerçekten çok faydalı ve açıklayıcı buluyorum anlatım diliniz oldukça anlaşılır ve eğitici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.