1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Yuvarlak Oymalar


9

Yuvarlak oymalar %90 ihtimalle mezarı temsil etmektedir çeşitli boyutlarda ve derinliklerde olabilirler elbetteki farklı işçiliklere de sahiptirler ve bu işçilikler mezarın zenginliğini verirler yani bi nevi günümüze uyarla mezar taşlarının işçiliği nasıl ki varlıklı bir aile ile fakir bir ailenin mezar taşları farklı ise sunu çukurlarının’da işçiliği mezarın kime ait olduğu hakkında sizlere fikir vermektedir.

Sunu Çukurunun Çözümü : Sunu çukurları yani yuvarlak oymalarda ilk öncelikle genişlik ebatına bakılması ve yanında ufak yardımcı bir murç izi olup olmadığına yada çukura herhangi bir kanal uygulanıp uygulanmadığına bakılır. Üstteki resimdeki gibi büyük sunu çukurunun mezarı yüksek ihtimal ile mezarının aynı ana kayada olduğuna işarettir eğerki yanında yardımcı bir oyma yoksa ve bilinmelidirki sunu oyması en son noktadır tek sunuya mezarı en fazla 10 metre içerindedir. büyük sunu çukurunun mezar girişi eğer kayada görünen yüzeyde yoksa muhtemelen 1.5 -2 metreyi geçmeyecek şekilde giriş toprak altına gizlenmiştir. ve sunu çukurunda yardımcı bir yön ve mesafe verici bulunmuyorsa yine giriş istikameti batı veya güney batı tarafındadır.

Kanallı sunu çukuru varsa bunun çözümü nedir; eğer sunu çukurunda aşağıdaki gibi bir kanal belirtilmişse bununda çözümü oldukça basittir kanal yönü mezarı ve girişini vermektedir kanal uzunluğunu ölçüp kanal yönünde adımlayınız muhtemelen kaya bitimine denk geleceksinizdir toprak kısımda girişi bulabilirsiniz bunun haricinde uçurum yada yar gibi kayalık alana varıyorsa giriş uçurum olan kısımdadır dikkatlice incelmeniz icap eder.

kanallı oyma

Sunu oymasının yanında küçük bir murç oyması varsa bunun çözümü nedir? bunun çözümüde yine kanallı yuvarlak oyma ile oldukça benzerdir ama dikkat edin sunu oymasının yanındaki ufak bir murc oyması olması lazım yani ikinci bir sunu oyması değil burdada sunu çukuru ile murc oyması arasındaki mesafe ölçülür ve murc oyması yönünde adımlanır vardığınız nokta büyük ihtimal mezardır bu tip oymalar genelde toprak kısıma götürür ve oda mezar olma ihtimalleri yüksektir.

Şimdi tabiki dediniz eminim görmüşsünüzdürde sunu çukurunda hem kanal var hemde murç oyması peki bu durumda ne yapacağız ozaman bunlardan biri yönü biride mesafeyi vermektedir fakat dönemlere yada yapan ustaya göre değiştiği için bazen murç oyması mesafeyi verirken bazen yönü vermektedir bu durumda her iki alternatifide uygulayarak doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Çoklu oymalar nedir peki aşağıdaki resimdeki gibi yada farklı türevleri olabilir aslında en karmaşıkları ve çözümlemesi oldukça zor olanları bu çoklu yuvarlak oymalardır çünkü oldukça farklı anlamlar taşımaktadırlar bu çoklu oymalar gördüğünüzde ilk önce genişçe bir alanı izlemleyiniz çünkü bunlar taş yığma mezarları verebilir yada çoklu mezarları verebilir yada çok odalı mezarları verebilir ayrıca mehzenleride verebilmektedir bunun ne olduğunu bilebilmek için biraz sistem bilgisi gerekir zamanla o konularada değineceğim ama çözümleme mantığı açısından biraz bahsedeyim örneğin 5 adet yuvarlak oyma olduğunu farzedelim biri diğerlerinden büyükse etrafta bir çakıl yığma taş yığma yada toprak yığma mezar varsa bilinki o büyük olan o büyük sunu çukurunun şimdi buna göre diğerleride etrafındaki diğer mezarlar olmakta bazen sadece birinde ana mezarın hediyeleri bulunmaktadır fakat sistemi ana mezara göre çözüleceği için mesafe ve yön tekniği ile diğer mezarların tespitini yapabilirsiniz eğer etrafta bir yığma yoksa bu sefer oda mezar olmalı ozaman genelde gösterişli bir kayalık alan vardır yada bir kaya oda muhtemelen mezardır bu seferde ona göre diğer mezarların tespitinde bulunabilirsiniz yani temel olarak çoklu sunular bir nevi harita görevi görmektedirler oldukça fazla sunu çukurlarının üzerilerinde kanalları murcları gibi daha karmaşık olanlarıda vardır burda çoklu mezarlar temsil edilmiştir fakat geneli değersizdir o işaretin bulunduğu yerde kuzey yönünde dere geçmekte ise o bölgeye yönelim değerli mezar işaretini arayın

çoklu yucarlak oyma1

Önemli : Bir çok yerde okuyorum görüyorum yada duyuyorum sunu var murc var yada kanal var ama verdiği yönde yaptıkda çalışma mezar falan yok gibi sözler arkadaşlar verilen işaretler çoğunlukla mezarı belirtir ana kaya dışına çıkmışsanız girişi değil mezarı bulursunuz ve iyi tespit yapamadığınız için odanın üst kayasına yada giriş olmayan yönlerine işlem yapıyorsunuz mezar oradadır. incelmenizi ve tespitinizi yaparken bunları göz önünde bulundurun

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir
kuyu3

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (9)

 1. Slm bir kaya uzerinde 4 adet oyma yuvarlak oluk seklinde isaret var…yardimci olurmusunuz??

 2. 14 Kasım 2017

  merhaba sunu çukuru ile murç oymasınin arasinfdaki mesafe kaç cm se o kadar adim mi atmamız gerekiyor yoksa tam bir ölçü varmi dir. tesekkurler.

 3. ontane yanyana çukurvar bir keklik yumurtası sıgacak şekilde ve yanında iki dereyi birleştirmiş ve aşagıyadogruzikzaklı çizgi çekilmiş

 4. Oyma var Kaya’nın üstünde büyük yuvarlak çukur yuvarlak oyma ve yanindada bir yardımcı kaya var 2 metre ilerisinde onunda üstünde bir büyük pencere büyüklüğünde Kaya’nın asa kısmına doğru murç izniyle etrafını murclamislar burdamidir

 5. genişliği 4 kare metre olan bir kayanın üstünde çok güzel bir suni çanak var ve suni çanağın hemen üstünde 6 murç işareti var murçlar yere doğru iniyor toprak kısmına ve aynı zamanda kanalda var ne yapmak gerekiyor yanlız suni çanak kayanın ortasında ve murç işaretleri suni çanağın hizasında başlayıp aşağıya iniyor.

 6. 27 Mart 2019

  Arkadaşlar selamun aleykum bende de bir işaret var yorumlarınızı bekliyorum

 7. Peki Kaç metre kazmak lazım. Üzeri Düz 5m × 6m ebatında Düz bir kayanın tam ortasında Sulu Çanak ( sunu oyma ) var. Çanağa Su doldurunca su kayanın Güney yönüne akıyor. Derinliği 18 cm Genişliği 30 Cm . Evimizin yanında tepenin tam zirvesinde. Çok fazla taş var. Kaya mezar olabilecek bir yapı göremiyorum.

 8. Slm.
  Hocam resimi yükledim. Oymaların yakınında küçük mezar gibi dört tarafı kapalı oyuklar gördüm kazınca. Kemik veya başka bir buluntu yoktu içi toprak doluydu, birinde gözyaşı şişesi buldum. Kayanın etrafını kazdım resimde belli zaten ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.