1. Anasayfa
 2. Definecilik Klavuzu

Define Nerelerde Aranır


12

Define nerelerde aranır ve define nasıl bulunur gibi bir çok sorularınızın olduğunu bilmekteyim sizlere bu yazımda define alanlarının keşfi ve tespiti hakkında bilgilendirecek bir yazı yazmaya karar verdim.

İlk öncelikle bilmemiz gereken şey define sadece toprağa gömülü bir küp altın değildir, bir çok farklı medeniyete ait bir çok farklı türdeki eşyalarda en az çil çil altınlar kadar değerli olabilmekte mesela hititlere ait küçük bir tablet yahutta roma dönemine ait ufak bir büstte bilinmeliki en az çil altın kadar değerlidir hatta daha değerli olanlarıda vardır.

Şimdi define bulma yada define alanları tespiti konusunda şöyle biraz açıklamada bulunalım ilk öncelikle define için ön araştırmamızı yaparken nerde ne arayacağımızı bilmemiz gereklidir ilk temel öğe sudur su bilindiği gibi hayatın kaynağıdır bir yerde su varsa yaşamda vardır yaşam varsa define olmasıda muhtemel yerlerdir. bunun için öncelikle incele yapılacak arazi iyi gözlemlenmeli ve aklen bu bölgede yaşam alanı olma ihtimalinin olduğuna kanaat getirilmelidir. daha sonrasında toprak çökmelerine, çöküntü olmuş yer ile çevre toprağı arasındaki renk farkına bakılmalı çünkü bir toprak işlem görmüşse işlem görmemiş topraktan biraz daha koyu halde olmaktadır bununla birlikte bitki örtüsüne bakılmalı yine toprak daha önce kazılıp kapatılmışsa yani işlem görmüşse üzerindeki otların kökleri diğer otlara göre daha kalın olmaktadır.

Ayrıca güneşin ve hava sıcaklığının yüksek seviyelere ulaştığı zamanlarda alttaki madenin yaptığı gaz salınımı ile diğer bitki örtüsüne göre daha erken sarmaktadırlar. Bir definecinin ilk olarak bunları iyi gözlemlemesi gerekir birşeylere ulaşmak için bunların gözlemi temel prensiplerdir.

Şimdi Sizlere Olası define yerlerini Sıralayalım

  •   Ören yerleri genelde harabe alanlardır içerisinden sikke yada tarihi değer taşıyan objeler ve eşyalar çıkmaktadır ayrıca içerisinde yada yakın bölge kısımlarında mezarlarda bulunmaktadır.
  •  Tümülüs , yığma teperler ve höyükler bu yerlerde değerli obje ve tarihi değeri olan paralar bulunabilir.
  • Tarihi çeşmeler yada su kaynaklarıda eski insanların gömü yapmak için sıkça kullandıkları yerlerdir bu yerlerde dikkatlice incelenmeli.
  • Eski dönemlere ait farklı medeniyetlerin mezarlık alanlarıda mezarlarda mezar hediyesi bulunması sebebi ile bakılması gereken yerlerdendir.
  • yaşam alanlarının yakınlarında yahutta su kenarlarına yakın bölgedeki mağaraların içleri ve önleride define için uygun alanlardır özellikle eşkiya ve ermenilerin çokça kullandığı define alanlarıdır.
  • Genelde roma dönemine ait olan çakıl yığınlarıda mezardır içlerinde mezar hediyeleri olabilmektedir.
  • Kilise gibi tapınak gibi yahutta dini ayin yapılan yerlerde’de define bulunma olasılığı fazladır.
  • Şelale olan yerler özellikle şelalenin akar kısımları dikkatlice incelenmelidir. Değerli yerlerdir.
  • Tarihi köprüler de olası define yerlerinden olabilmektedir.
  • Eski su kuyuları da özellikle ermeni toplumunun sıkça kullandığı define yerlerindendir kuyularda dikkatlice incelenmelidir.
 • Özellikle ermeni döneminden kalmış eski ev ve yapılar bunlarda sıkça gömü bulunan yerlerdendir
 • Eski kale önleri ve civarıda ganimet için oldukça iyi alanlardır dönemine göre sikke yada savaş gereçleri bulabilirsiniz.
 • Namlı yerler yani civarda bulunan namlı bölgelerde eskiden oldukça define işlemleri uygulanmış bölgelerdir örneğin sarıkız tepesi yada ali ağa değirmeni gibi namlı yer isimlerini verebiliriz.

Evet arkadaşlar sizlere orta derecede bilgi sahibi edecek yada fikir edinmenize yardımcı olacak kadar definenin nerede aranacağı vede nelere dikkat edileceği konusunda bilgi vermeye çalıştım fakat unutmayınızki bazı bölgeler sit alanları olabilir ve yasal olarak bu yerlerde çalışma ve araştırma yapmak yasaktır dikkatli olun.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 1
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (12)

 1. Selamın aleyküm öncelikle , size danışmak istediğim bilgi şudur . Ben kayanın üzerinde gömme gibi bi armut işareti buldum , bunun açıklaması nedir ?
  Diğer bir kayanın üzerinde ise bi adet gömme sol ayak işareti buldum . Anlamlarını bilen varsa yardımcı olabilirler mi ? Yorumlarınızı bekliyorum.

  • dereye yakın bir yerde eski bir meyve ağacı olacak. bu armut olabilir veya başka bir meyve ağacı ama çok eski olacak. kesilmiş ise eski kişilere sorun öğrenin. önce onu bulun yerini noktalayın.

 2. Tarihi eski bir eviniz var bahcede yikilmis durumda bakir cubukla aradığımızda cubuklar bi uonde birlesiyo aradigimizda ise bisey cikmadi yaklasik boyu 2 metre eni 60 cm ve derinligi 50 cm boyunda kazdik fakat bişey çıkma di bilgilerinize ihtiyacim var tesekurler

 3. Bir boşlukta tek oturakli taş yanaginda yuvarlak oyma ve ordan aşağıya doğru kanal şeklinde ok iniyor taşın altını gösterir gibi ne anlama geliyor aceba?

 4. Falcon (Usta ) iyi günler ? Çok eski zamandan kalma bir yıkıntı var ; yıkıntı arka tarafı sabit kayaya kesilmiş yapılmış ev veya yapı olduğu belli.
  Burada bir tane (( Yılan işareti ve Hilal işareti var )) Bu yapının 600m aşağası dere yatağı bu işarettler ne anlama geliyor ne yapmamız lazım bilgi verirsen çok seviniriz .

  • şehir içerisindeki yıkıntılardan birşey çıkartamazsın çoğu işaret zaten süsleme amaçlı yapılmıştır şehir dışında bir yıkıntı ise evmi yoksa kutsal mekan yıkıntısımı onu tespit etmen lazım

 5. şehir içi değil usta köy burası kutsal olup olmadığını anlama şansım yok.Çünkü çok eski bir yer sadece bir tarafı kalmış orasıda kayaya gesilmiş duvar yani evin bir duvarı şeklini vermişler

 6. 1 Mayıs 2017

  ESKİ YERLERİ GİBİ YERLERE GİDİN
  DEDEM YILLARCA İZİNİ SÜRDÜĞÜ ŞEYİ
  DAHA 10 SENE ÖNCESİ BENİM BULMAM TESADÜF DEĞİLDİ
  ŞUAN İÇİN DEFİNE BULMAK İÇİN GİDECEĞİM EN İYİ
  VE ÖNERECEĞİM ADANA BOLKAR DAĞLARI ALTIN İÇİN HALA EN UYGUN YERDİR
  NEHİRLER ESKİ KÖPRÜLER MUĞLADA İSE HALA ESKİ KALINTILARIN ÇIKABİLECEĞİ KANISINDAYIM ALTIN BULMAK İÇİN DEDEKTÖRE GEREK YOKTUR BİRAZ MANTIK VE BİRAZCIK DÜŞÜNCE YETERLİ OLUR ALTIN VE YA GÖM Ü VESAİRE TOPRAK YAPISI VE HERHANGİ BİR TERSLİĞE KARŞI DİKKAT EDİNİZ EN UYGUN VAKİT SONBAHARA GİRERKEN ARAMAKTIR
  ASIRLIK ÇINAR AĞAÇLARI DPLERİ ÇEVRESİ SU YATAĞINA YAKIN HERHANGİ BİR YERDE OLUŞU BİLE ETKİLİ OLACAKTIR

 7. Bizim orada bir mezarlık var mezarlığın yanında patika yol mezarlık baya eskiden kalma 200 yıl falan olmuş baya tam bilmiyorum o patika yolun kenarında bir taş yığını var taş yığnının üstünde kaya var kayanın üstünde oyuk var orda altın varmıdır acaba

 8. Falcon usta burada savaş kalesi var dağın tam tepesinde her tarafı yıkılmış kalenin arkasında bir mahsen var yerin altına doğru giden ama 200 metre gidince mahzen ikiye ayrılıyor biri direk diğeri sağa gidiyo buradan birşey cikarmi

 9. benim zeytinlikde büyük birkaya var kaya yerinden oynadtım eskevetörle ama zeytine zarar verir diye bıraktım kayayı inceledim kirec dere kumu dökülmüş gibi arkadaşın biri o horasan betonu diyor mezarmi var altınmı kayayı kırsam ne çıkar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.