1. Anasayfa
 2. Definecilik Klavuzu

Define Arama Adımları


0

Defineciliğe alaka duyan bir insanın tarihe alaka duymaması düşünülemez. Tarihe alaka duymayan bir define meraklısı araştırma yaptığı alanı mahvedebilir. Çünkü tarih bilimi her şeyden önce çok önemli bir öğreti sanatıdır. Define avcısına bir kültür ve bilimsel yaklaşım biçimi aşılar. Tarih konusunda kendisini geliştirme çabasında olan bir kişi arkeolojik yöntemlerde haberdar olur ve araştırma yapacağı alanların öncelikle tarihi geçmişini araştırması gerektiğini bilir.

Define Arayışında İlk Adım: Tarihsel İnceleme

Define ile ilgili araştırma yapacak kişi iyi bir tarih bilgisine sahip olmalıdır. Bu konuyla ilgili kitaplar okumalı, araştırmalar yapmalı, mümkünse bir olayı birkaç değişik kitaptan, farklı tarihçilerin gözünden irdelemelidir. Hazine aranacak bölge belirlendiği zaman, o bölgenin geçmiş uygarlıklarının tümü gözden geçirilmelidir. Bu sayede alanı nasıl işlemeniz gerektiğini daha rahat anlayabilirsiniz.

Alan çalışmalarında, o yörede yaşayan insanlardan ve ihtiyarlardan yararlanılabilir. Tarihsel geçmişin bilinmesinin ardından yaşayan toplulukların mimarisi ve ölü gömme şekilleri ile diğer ilgilendikleri alanlar incelenmiş olmalıdır. Bu çalışmanın amacı her toplumun her kavmin mimarisinin ve yaşam kültürlerinin farklı olmasına dayanır.

Her define alanı, o yöreye özel geçmişin izlerini ve işaretlerini tanıyabilir. Define avcılığında ilk yapılacak iş tarihsel incelemedir.

Tarihsel inceleme olmadan yapılan çalışmalar, tamamen tahminlere, belirsizliğe ve hurafelere dayalı olarak yapılır.

Coğrafyayı Tanıyın

Define aranacak bölgenin tarihsel İncelemesi yapıldıktan sonra iyi bir coğrafi tarama yapılmalıdır. Gidilecek, kalınacak ve define aramasında çalışılacak alan iyi planlanmalıdır. Zaman bizim için çok önemli.. Bir çok ekip yolu bulamadığı, tercih ettiği yollar kapalı olduğu veya yollarda çalışma olduğu için ilgili bölgelere ulaşamıyor. Sonuçta zaman ve para kaybı kaçınılmaz oluyor. Aynı zamanda bölgeye gidememenin verdiği hayal kırıklığı da cabası.

Dedektör kullanacak arkadaşlar kandilli rasathanesinin internet sitesinden yakın dönemde dünyanın kuzey yarım küresindeki manyetik alanı etkileyen güneş patlamalarının durumlarını kontrol edebilirler. Böylece detektörde ki kullanımın sağlıklı olmasına fayda sağlanmış olur. Ayrıca enerji ve tabii kaynaklar bakanlığının sitesinden gidilecek yer ile ilgili maden ve mineral oran durum listesini çalışma dosyalarına ekleyebilirler.

Bizce coğrafya üzerindeki çalışmalar bu kadarla yeterli olabilir. Ancak konuya daha profesyonel yaklaşacak arkadaşlarımız:

 • Deprem geçmişi
 • Su baskını,
 • Sel,
 • Toprak kayması

gibi afetleri inceleyerek arama faaliyetlerini planlayabilirler.

Coğrafi çalışmamızı yaptık dosyamızı oluşturduk. Artık açık saha define arazisi keşfine geçebiliriz.

Define Arazisi Araştırması

Define işaretlerini bulmanın en önemli noktası, arazi keşfi yapmaktır. Bu konuda sayfalar dolusu kitap bile yazılabilir. Biz bu makalemizde, arazi taramaları konusunda kısa bir yazı kaleme alacağız.

Define aranacak bölgeye gelindiğinde elinizde bölgeye ait haritanız veya orada bulunan işaretleriniz yoksa, size düşen tek şey araziyi şöyle blir dolaşıp keşfetmektir. Siz buraya bir duyum ya da bir rivayetle geldiniz demektir. Arazide keşif yaparken buranın insan yaşamına uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Dere, ırmak, su kuyusu gibi hayati unsurların çevresi yaşantı yerleri olabilir. Toprakta kiremit kırıkları ve bina temelleri arayın. Aradığımız bu yaşantı yerleri tepelerin zirvesindedir.

Unutmayalım ki yaylalar bugün olduğu gibi o zamanlarda da insanların ziyaret ve dinlenme yerleriydi. Köy yakınlarında mezarlıklar arayın. Yıkılıp alınmadılar ise mezar taşları yerinde durabilir. Kilise ya da mağbet köyün içinde meydanda veya köyün yakınında yüksek bir tepeciğin üzerindedir. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, ekipmanlarınız ve donanımınız yaptığınız keşfe uygun olmalıdır.

Definine Aramasında Neler Kullanılır?

Bu konuda 3 ana aracımız var; dedektörler, alan tarama sistemleri, kameralar, çubuklar ve diğer araç gerekler. Her biri kendi alanında, alan özel ve şartlara uygun kullanılacak araçlardır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.