1. Anasayfa
 2. Definecilik Klavuzu

Define Arama Yöntemleri


0

Define araması yapmak için, hani yöntemleri kullanacağınızı iyi bilmeniz gerekmektedir. Define aramaya karar veren birçok araştırmacı, yanlış yöntem ve teknikler yüzünden maalesef başarısız olmaktadır. Defineler ismi üzerinde; kolaylıkla bulunamayan, gizlenmiş, herkesin ulaşması imkansız, saklanmış ve hatta tuzaklanmış hazinelerdir. Bu nedenle define aramaları için araştırmacıların kullanabilecekleri birçok farklı method bulunmaktadır. Define arayışında olan kişilerin izledikleri genel yöntem basamakları ve yöntemleri aşağıdaki gibidir:

1)Define türünü belirleme: Bu hususta öncelikli kıstas, define olgusuna nasıl ulaşıldığıdır. Harita mı, duyum mu, gözlem mi? Öncelikle bu seçeceği belirlemeliyiz.

Harita, duyum ve tanıdık vasıtası ile gelen ipucuları, öncelikle doğrulanmalıdır. Acaba doğru bilgi mi, dolandırıcılık mı belirginleştirilmelidir. Piyasada define ipucusu ya da haritası diye birçok üçkağıt dönmekte, uyanık olunmalıdır. Arka plan araştırması, çalışmalar öncesi yapılmalı, gerekli bilgiler kaynaklardan derlenmelidir. Bu aşamadan sonra 2. basamağa geçiş yapılır.

2)Define arazisinin keşfedilmesi: Bu husus, define aramanın en önemli adımını oluşturuyor. Aradığımız definenin bulunduğu coğrafya iyi gözlemlenmelidir. İpucular, define işaretleri, doğal izler, çevre etmenleri gibi birçok bilgi not defterine kaydedilmeli, fotoğraflar çekilmeli ve üzerinde bol bol düşünülmelidir.

3)Arayış için gerekli ekipmanların sağlanması: Define aramak için seçilecek yöntem, yukarıdaki tüm kaplan çalışmaları sonunda oluşturulmalıdır. Tüm bilgiler akıl süzgecinde süzülmeli, en uygun yöntem ve ekipmanlar belirlenmelidir.  Dedektörler, alan tarayıcı çubuklar, kazı aletleri gibi birçok farklı araç-gereç çalışmaya göre seçilebilir.

Tüm bu aşamalar sonunda, define arama çalışmalarının planlanması hususu halledilir. rastgele, plansız ve programsız çalışma boşa zaman kaybına neden olacaktır. Elde edilen define işaretlerine göre çalışma sürecini iyi planlamalı ve sürecin ilerleyişine göre ek önlem ve takviyelerle define arama çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.

Define arama yöntemleri ve aşamaları kısaca yukarıdaki gibidir. Konu hakkında daha detaylı soru ve bilgi taleplerinizi yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir
salyangoz-isareti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.