1. Anasayfa
 2. Definecilik Klavuzu

Eski Mezar Bulma Yöntemleri


0

Eski mezarlar, hazine arayanların en çok rağbet ettikleri ve bulmak için farklı yöntemler kullandıkları define alanlarının başında geliyor. Birçok farklı yöntem kullanılarak eski mezarlar bulunabilmektedir.  Bu makalemizde, eski mezar bulma yöntemlerinden bahsetmek istiyorum.

Kadim medeniyetler, ölülerini diğer hayata uğurlarken çeşitli ayinler ve özel mezar alanları tasarlamışlardır. Bu konuda aşağıdaki makalelere göz gezdirebilirsiniz:

Hazine arayanların ilk hedefinde, içi armağanlarla dolu bir mezar bulma hayali her zaman olur. Peki eski mezarlar nasıl bulunur? Madde madde yazmak istiyorum:

1)Define işaretleri: Eski mezar bulma konusunda en klasik cevap define işaretlerini takipe tme olacaktır. Semboller, iyi analiz edilirse araştırmayıcı eski mezarlara kolaylıkla ulaştıracaktır.

2)Teknolojik ekipmanlar: GPR, EM ve rezistivite cihazlarla eski mezar taraması yapılabilir.

3)Çubuklar: Uygun çubuklarla, doğru yöntemlerle boşluk ve mezar tespiti kolaylıkla yapılabilir.

4)Demir Mil: Yüzey mezarlarının tespitinde demir mil kullanılabilir.

5)Arazi Gözlemi: Kar tutmayan, kar birikmeyen, çevreden farklı bir durumda bulunan, düzleştirilmiş bir yüzeye sahip kayalar, farklı doğa şeklleri, yapay birikintiler… Arazi gözlemi ve taraması, eski mezar bulmada olmazsa olmaz. Deneyimli bir göz, birçok farklı etmeni harmanlayarak sizleri doğru hedefe kolaylıkla götürebilir.

Evet arkadaşlar bu yazımızda yer altında veya kaya içinde olabilcek eski mezarları nasıl bulabileceğimizi anlatmaya çalıştım. Bu konuda herhangi bir soru ya da merak ettiğiniz husus varsa yorum kısmından iletebilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.