1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Define İşaretleri Ermeni Mezarlarından Çıkan İşaret Taşları


11

Baktığımda hiç bir yerde bu konu ile ilgili bir bilgi göremedim define işaretleri anlamında bu eksikliği tamamlamak istedim özellikle ermeni mezarları ile ilgilenenler muhakak üstte vermiş olduğum işarete benzer taş üzerinde oyularak çizilmiş bu işarete rastlamışlardır ama çözüme ulaştıramamış olabilirler onun için biraz size anlatmak istedim aslında oldukça basittir bu işaretin çözümü.

İşaretli Taşın Çözümü

Bu işaretli taş genelde kazı esnasında mezardan çıkar ve ermeni mezarlarında sıkça rastlanır taşın rengi genelde beyazdır ama farklı renklerde olduğuda olur burada dikkat edilmesi gereken taşın toprakta iken ilk pozisyonudur bu oldukça önemlidir onun için onu iyi gözlemleyin işaretin anlamı burada bu mezardan başka mezarlarda var demektir ve kolların her birinin uç noktası bir mezarı temsil eder oldukça yakındırlar genelde ama biraz mesafelide olabilir bunu işaretteki kolların ölçümü ile rahatlıkla tespit edebilirsiniz genel itibari ile V işareti ile bir ok gibi kapatılır ve bu V noktasının orta noktasında ailenin en büyüğünün mezarı vardır ve bu işaret taşı en son gömüsü yapılan mezar taşına konur bu durumda diyeceksiniz ki eee V harfi hani iç açık ağızı yönünde mezarlar olurdu hani o yönde çalışma yapılırdı ben şimdiden bu sorunuzu cevaplayım zaten baş büyüğün mezarından başlatılmış durumda V harfi yani açık ağzı yönündedir zaten mezarlar umarım anlamışsınızdır

demek istediğimi yani siz açtınız mezarda bu taş çıktı diyelim 4 kolu var ve uç noktası V harfi ile kapatılmış bunu ok gibi olan uç kısmı yönünde mezarları ölçümleri ile oturtursanız tüm mezarları eliniz ile koymuş gibi bulursunuz altta işaretin çizimi ve bir altta çözümünü anlatan bir çizim hazırladım daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Mezardan çıkan işaret taşı

mezardan çıkan işaret taşı

Mezardan çıkan işaret taşının çözümü

ermeni-mezari-olcumu


taşın çıkış noktasını örnek verdim genelde o belirttiğim noktada çıkıyor çünkü ama diğer kolundada çıkabilir ama önemli olan taşı ölçüp araziye oturtarak diğer mezarları tespit etmek ufak tefek küpe kolye çıkar belki bu mezarlardan baş mezarda mutlaka bir yüzük bulunur aile büyüğünün yüzüğüdür ayrıca bu taş üzerinde farklı bir işaretleme varsa bu durumda o noktayıda mezar tespitine göre oturtum.

Tam yerini tespit edin orada işinize yarayacak bir miktar birşeyler bulacaksınız muhtemelen bir kayaya denk gelecektir o noktada dediğim gibi çok zr bir çözümü yok ama bilene kolların uzunluğunu ölçerek diğer mezarın tespitini orta boşluğu ölçerek diğer mezarların tespitini kolayca yapabilirsiniz zaman buldukça bu ermeni mezarlarından çıkan işaret taşlarının çözümlerini anlatacağım anlamadığınız noktaları yine sorabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (11)

 1. selamunaleyküm hocam bir kayanın üzerinde bir kenar uzunluğu yaklaşık 15- 20 cm gibi bu işaretin anlamı nedir birde yukarısında yığma taşlar var onların üzerindede bu kayayı işaret eden üçgenler vs. var yardımcı olabilir misiniz?

  • üçgen eşkenar abi yukarıda yığma taşlar var dediğim yerdede üçgen ve kağnı teker izleri var

   • üçgen işaretinin çözümü sitemizde mevcut oradan faydalanabilirsiniz kağnı teker izi var demenizden bişey anlamadım

 2. merhaba bende işaretli bir taş var resmi göndersem yorumlarmısınız

  • elinizdeki işaret ne ise site üzerinden verdiğimiz çözümleme konusunu bulup faydalanabilirsiniz.

 3. teşekkürler çok güzel bilgiler paylaşmıssınız özellikle sayılar ve işaretlerin çözümü bölümü beni çok aydınlattı define forumlarındaki arkadaşlara sorduğum sorularda değişik cevaplar aldım kafam karıştı belki yardımcı olursunuz dedim.elimdeki işaret yağ tenekesi büyüklüğünde bir kaya üzerinde (hilal içinde (+) artı) yine hilal içinde ( ı ) ı şekli yine hilal içinde (4 uçlu yıldız) yanında (bu şekilde < (v) işareti ararpça benzeri yazılar murç izleri çizgiler ve bir dalı eksik ağaç yada buğday başağı şekli var.anlayamadım.kimisi.mezar taşı dedi kimisi başka şey

 4. Merhaba ben bir mezar açtım toprağın altında ev çıktı odalı içinde 6-7 tane ölmüş adam vardı ortalarında testi vardı ama ortadan ikiye kesilmiş bir testi sadece bir parçası var.
  Duvarlar birbirine bakan tarafında V işareti var bir tarafında tam karşısında sizin çizdiğiniz işaret var bana mutlaka geri dönüş yapın

 5. 3 oyma ne anlama geliyor hocam yardım edermisiniz sevinirim

 6. Çok işaret yerler biliyorum Sağlam güzel makinası olan varsa bi şekilde ulaşsın bana

 7. lütfen acil çözümleme yapmam lazım yardımcı olursanız memnun olurum meail den ulaşırsanız memnun olurum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.