2

Definede at işareti değişik alanlada bulunabilir. Ormanlık alandada olabilir kıraç topraklarda da kayalık alanlarda da görülür. Bu işarette dikkat edilmesi gereken şey bir süsleme ya da farklı şey için mi yapılmış yoksa bir mezarımı betimlemek amacı ile yapılmış olduğudur. Çünkü bir çok eski yerleşim yerinde atlar süsleme ya da motif olarak kullanılmıştır. At işaretinin bir çok farklı şekli biçimi vardır. Değerli atlar üzerinde binicisi olan atlar ve yanında tayı olan atlar gibi bir çok farklı şekilde olabilmektedir. Hepsinin çözümü farklılık arzeder. At tasviri kabartma at yada oyma at olarak yapılmış olabilmektedir.

Definede At İşaretinin Çözümü

En üstteki resimde vermiş olduğum gibi bir at işaretinde yani yalnız ve çizim tarzı ile pek renk vermiyen bir işarettir. Burada atın pozisyonu oldukça önemlidir. At durmuş ve bir yere bakıyorsa,  baktığı yerde inceleme yapılmalıdır. İkinci bir işaret yok ise orada mezar vardır; parasıda oradadır, ayrı yerde değildir. Tek çizimli atlarda kuyruklarına ve baktıkları yere aynı zamanda pozisyonlarına bakılır. At durmuş ve bir kayaya bakıyorsa o kaya hedefinizdir. At hareket halinde tasvir edilmiş ise biraz ilerlemen gerektiğidir. At koşar halde tasvir edilmiş ise biraz mesafe var anlamlarını taşır. Kimilerince atın ön ve arka ayak arasındaki mesafe ölçülerek gidilecek uzaklık hesaplanır denmektedir bu koşan atlar içindir.

Üzerinde Binicisi Olan At İşareti Çözümü

Eğer at işaretinin üzerinde binicisi var ise binicinin pozisyonuda değerlendirilmesi gerekir. Bazen eli kolu havada olur size yön verir, bazen elinde kırbaç vardır o size yön verir. Çok çeşitli olabilir durumdur. Bu mantıkla değerlendirilmelidir. Tabiki binicinin baktığı yönde değerlendirilmelidir. Bazen ileri mesafelerde at ayak izi olabilir. Bu durumda parası ayak işaretinin altındadır.

At Başı Çözümü

Herhangi bir kayada sadece at başı oyulmuş ya da kabarma şeklinde yapılmış şekilde bulursanız işaretin olduğu kayanın altında parası olabildiği gibi başın baktığı yönde 6 metrede mezar ya da parasıda olabilmektedir. Bazen mağara içerisinde yerdeki kayada at kafası olabilir. Bu durumda atın baktığı yeri iyi inceleyin.

Definede At İşareti

At işareti çok farklı figürlerde olabilmektedir. Değerli bir at varsa ozaman bu yakında bir mezar olduğunu anlatır. Çünkü bineni yok ve sahibi oralarda bir yerdedir. Mezarı tespit etmek gerekir. Tanında tay olan at figürleride görülmüştür. Bu duruma göre sizlerin değerlendirmesi gerekir. Yanında haç işareti yada farklı işaretlerin bulunduğu at figürleri size mezarı temsil etmektedir. Mezar bulunması gerekir.

kabartma at

at kabartma

at rölyefi

At figürlerninde dağılım alanları oldukça  geniştir. Biz  burada sadece konumuzla  alakalı olanları  ele  aldık. Yukarıdaki figür  bir  mezar iç duvar  süslemesidir.

Üçlü at Antik Yunan  mitolojisinden  Tanrı Poseidon’nun  da  sembolüdür.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (2)

 1. ben bir at işareti gördüm kabartma durur halde yakınında delik işaretleri 10 cm derinliğinde yerli dik bir dolmus büyüklüğünde bir kayada definecidir hemen önünü 2 metreden fazla kazmislar birşey elde edemedikleri belli yardımcı olabilirseniz iyi olur ayrıca ben gerçekten gösterebilecek arama cihazlar yapabiliyorum elektronik otomasyon benim mesleğim bende size cihaz konusunda yardımcı olabilirim cihaz alırken benden bilgi alırsanız yanılmış olmassiniz tel 05522089605

 2. Bilgilerinize ihtiyacim var bu nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.