0

Definede deve işareti oldukça değerli işaretlerdendir bir çok medeniyet kullanmıştır diyebiliriz. Deve işareti bir kayaya oyma kabartma yapılmış olabilir yada kaya yontularak deve şekli aldırılmış olabilir ki ülkemizde en yaygını budur yani kaya yontularak deve şekli verilmiştir.

Definede Deve İşareti

Definede deve işareti genelde kervan yollarında rastlanmaktadır ve çok farklı çeşitleri vardır oyma kabartaların dışında oturan deve ayakta bekleyen deve ve yürüyen deve gibi bir çok şekilde betimlenmiştir. Ayrıca hörgüçlü deve, hörgüçsüz deve, tek hörgüçlü deve, çift hörgüçlü deve şekillerinde de ayrıca betimlenmiştir. Çözümleri hepsi farklı ve biraz karmaşık olabilir.

Deve İşareti Çözümü

Deve işaretinin çözümünü sırasıyla ele almak gerekecek ilk öncelikle oturan deveden başlayalım.

Oturan Deve :  Oturan deve işaretinde ki bahsettiğim kayaya deve şekli verilmiş olanlardan bahsediyorum bu durumda gömüsü çok yakınlardadır 50 metre içerisinde bir ikinci son nokta işareti aranmalıdır ayrıca devenin hörgücü varsa kontrol edilmeli boyun kısmı yani kursağı dolu ise oralarda kontrol edilmelidir bunu bir dedektör yardımı ile yapmak en doğrusu olacaktır. Bunların haricinde Altındaki kaya düz blok tabaka ise altında giriş olabilir boşluk tespitinde bulunup girişi tespit edin.

Duran Deve : Eğerki deve durağan halde ise yani ayakta ama durağan ise parası oralarda bir yerde olmalı etrafta ilk hedefiniz şunlar olmalı eski ağaçlar yakında varsa kuyu yada mağara bunlara iyi bakın parası bunlardadır bunlar yoksa muhtemelen deve bir noktaya bakıyordur baktığı noktayı tespit edip parayı o noktadan alın.

Yürüyen Deve : Deve yürür halde ise Bu definenin ileride bir yerde olduğunu gösterir burda yapılması gereken devenin ön iki ayağı belirtilmiş ise en öndeki ayağı ile sonraki ayağı arasındaki mesafeyi ölçüp adımlayın ve bir işaret varmı bakın gittiğiniz noktada eğerki vardığınız noktada kuyu varsa parası kuyuda ağaç varsa ağacın altında çeşme varsa çeşmeye yakın kayanın içinde veya altında kaya yoksa eski ağacın altındadır bunların haricinde vardığınız yerde deve ayak izi işareti olabilir ozaman bu kayanın ordadır gömüsü. Ölçülüp ilerlenecek yol devenin gidiş güzergahı yada üstte patika yol varsa orasıdır patikadan gittikten sonra çevre araştırılır patikalarda gidince genelde gözünüze mağara dikkat çekecektir hedef orasıdır.

Deve işareti mağarada ise :  Eğerki deve işareti mağarada oyma yada kabartma şeklinde ise gömüsüde mağaradır lakin dikkatli olmakta fayda var en üstte paylaşmış olduğum resim mağaradaki bir deve işaretidir ve çözülmüştür incelediyseniz devenin iki hörgücü var ve üstünde 4 adet yumurta gibi oyma var bu oymalar mezar çıkmıştır yani mağarada 4 ayrı oda mezar vardır ve mezarlar dolu çıkmış. İşaretleri iyi analiz ederek ve emek vererek çalışırsanız muhakkak sonuca ulaşırsınız azla aceleci olmayın.

Evet bilinen çok çıkan deve figür ve çeşitlerini yorumladık bunların haricinde bazen deve sürüsü birbirine bağlı olarak kayaya oyulduğu yada kabartma yapıldığıda görülmüş işaretlerden bunlar kervanı temsil eder ve kervan yolu üzerinde araştırma yapmanız gerekmektedir Kervan yolu üzerindeki dikkat edilmesi gerekenler şöyledir büyük çeşmeler, kuyular yaşlı ağaçlar, mağaralar büyük olanlar özellikle ve son olarak dere kenarlarında dinlence yeri olacak düzlükler. Ekstradan kervanı yada deveyi çoban çekiyorsa zincir varsa boğumlar sayılıp adımlanmalı sayısınca katır çekiyorsa Mağaraya köpek çekiyorsa kuyulara dikkat edilmelidir aradaki ip U yada V gibi şekiller almış ise ozaman o verdiği yön civarında inceleme yapılmalıdır U ve V işaretinin nasıl çözümleneceğini şu Konumdan inceleyebilirsiniz Definede V işareti

Bir kaç Deve işareti resmi

definede deve işareti

deve işareti

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir
define aile putu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.