1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Definede Gemi İşareti ve Anlamı


2

Define işaretlerinden biri olan gemi işareti akar bir suyun, göl veya deniz ortamının bir sembolüdür. Definecilik literatüründe bazıları için çok önemli bir anlamı vardır. Gemi motifi kural olarak yüksek alanlara yapılmaz, daha düşük yerlere yapılır. Mutlaka yer seviyesinin düşük olduğu mekânlarda işlenmiştir. Gemi resmi zannedilen bazı sembollerin kilise motifi olduğunu unutmamalı. Bu nedenle gemi motifi iyi analiz edilmelidir.

Gerçekten bir gemi işareti ile karşılaşıldığında, kırık kısımlara dikkat edilmeli. Kırık olan parça bölünmüş ve sona ermiş bir hayatın antik dönemlere ait olan bir çeşit anlatımıdır. Bu husus yüksek değerlere ulaşan bir armağanın büyük bir işareti olarak yorumlanır.

Bu sembolün esasen ayı ve benzerlerinde işlenen mantıkla alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Bütünden teke doğru bir gidiş şeklinde çözümleme yapılmalıdır. Nasıl ki topal ayıda kesik (kopuk) olan ayak parçası aranıyorsa burada da aranacak olan bir parça vardır mantığıyla gemi motifleri çizilmiştir.

Gemi işareti Çözümü

Gemilerde noksan olan parça ise “Kırık Baca” veya “Kırık Direk” tir. Geminin ister bacası veya ister direği olsun; hangi parçayı ele alırsak alalım daima geminin üst bölgesindeki bir parçaya dikkatimizi yoğunlaştırmalıyız. Yani baca ve direk bir geminin en üst noktalarının parçasıdır. Öyle ise aranacak kırık ve noksan olan parça da gemi resminin çizildiği noktadan yukarı bölgelerde ve muhtemelen kırılmış olarak gösterilen direk ya da baca istikametinde olacaktır. Kırık parçanın ifade ettiği yöne dikkat etmeliyiz.

Kırık parçanın ifade ettiği bölgelerde bir emare varsa bu da büyük olasılıkla gemiye benzetilmiş bir taş veya kaya parçası olur. İç yapısı geminin suda görünmeyen balıksırtı yapısının tam tersinin işlendiği bir mağara içi olabilir.

Hangi durum olursa olsu gemi sembolünün bulunduğu yerdeki para, yukarıdan doldurma sistemiyle konulmuştur. Alt yüzeyde ise bir kapak taşı bulunmalıdır. Bu taş horasanla çok güzel bir biçimde saklanmış olabilir. Önemli olan bu kapak taşının bulunmasıdır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (2)

 1. Ben kıbrısta kıyı vurmuş bir gemiyi ndıran kaya gördüm üzerinde koltuk gibi şekil vardı büyük bir kayaydı. Tam gemi şeklindeydi. Kıyıda bi kaç işaret daha gördüm başka yerlerde yine kıbrısta. 4 tane (>) bu şekilde işaret bir kazığı işaret ediyor. Çalışmaya gitmiştim ve bunları araştırma gibi bi imkanımda yoktu.

 2. Ben Bir dere kenarında kayayı yontarak çok güzel bir gemi heykeli görmüştüm içinde kare şeklinde Altı tane oyuk varı geminin Burnu Dereye bakıyordu yirmi sene oldu anlamını birtürlü çüzdürmedim benim tahminim karşıdaki kayalık yerdi Birde civardaki çobanlarda sordum Geminin ilerisinde Bir magra varmış girişinde Aslan resmi tam ortasındada bir sütün varmış tabi magrayı görmeye gidemedim Ama Gemiyi kendi gözümle gördüm harika yapılmıştı Yakınlarında hiç yerleşim yeri yoktu yukarı tarafında Antik Bir şehir varmış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.