1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Definede Manastırlar


7

Definecilerin define işaretleri yanı sıra sıkça ilgilendikleri bir konuda manastırlar ve kiliselerdir fakat bir çoğu kiliseler ile manastırları karıştırır. Daha önce kiliseleri anlatmıştık fırsat bulunca manastırlarıda anlatacağımı söylemiştim hemen hemen her bölgede manastırlar bulunmaktadır mezheplere göre farklılıklar göstersede çeşitli manastırlar vardır ilk öncelikle bilmemiz gereken manastırlar inzivaya çekilmek için kullanılmıştır genelde büyük yapılardır ve şehirlerden oldukça uzaktırlar hatta bir çoğu sarp yada izbe yerlere yapılmışlardır zaten şu anda ayakta olan manastırları görenler farketmiştir oldukça zorlu yerlerdedirler elbetteki bizim işimiz ayakta olan değil yıkılmış harabe hatta nerede ise hiç bir emaresi kalmamış manastırlar iledir hatta bir haberi aradım ama bulamadım çok önceleri okumuştum resimleride vardı eski harabe bir manastırın bahçesindeki bir bölgede zemin çökmüş genişçe kuyu gibi bir alan ortaya çıkmıştı merdivenleride vardı aşağıya indiklerinde 260 kg tek parça toplu altın para bulunmuştu yani söylemek istediğim şu manastırlar çok kıymetlidir ve buluntular sadece altın değil daha çok tarihi objelerin çok olmasıdır bu nedenle büyük iştir.

Manastırlarda Gömü bulunacak Yerler

Manastırların sarp yerlerde yada çok fazla insanın geçmediği izbe yerlerde bulunduğunu söylemiştik şunlarıda söylemekte fayda var yakınlarında mutlaka su kaynağı vardır bazıları kervan yoluna yakındır elbette burada bahsettiğimiz yakınlık yanından geçiyor anlamında değildir ilk öncelikle manastırın iç noktasından başlayalım manastırlar din adamlarının olduğu kadar dindar insanlarında inzivaya çekilip günahlarından dolayı af diledikleri bir yerdir ve bunun karşılığında bir çok bağış yaparlar ve oradaki din görevlileride bunları saklarlar yada kişisel hesaplarını oluştururlardı.

Definede Manastırlar

bu nedenle manastırlar oldukça zengin yerlerdi misal günümüzde tarikatların zenginlikleri gibi bu zenginlikler belirli yerlere saklanmış durumda idiler özellikle eski bazı dönemlerde devlet yöneticilerinin manastırlara bağışları yasaklaması le birlikte ellerindeki altınlara el koyması v.s bir çok olay olmuştur bunları derinlemesine anlatmanın gereği yok yani sadece düşmandan saklamıyor aynı zamanda kendi devletlerinden de saklıyorlardı birde bunun içine din adamlarının kendi maddi hesaplarıda girince oldukça fazla bir gömü ortaya çıkıyor

şimdi gelelim nerelerde olacağına temel olarak mutlaka mahzenleri vardır bu mahzenler yer altında 3-4 kata kadar inebilir ayrıca birden çok olabilir ve hepsinin girişi ayrı olabilir bir manastır bulduysanız istediği kadar harabe olsun eğer ortada açılmış bir mahzen yoksa mutlaka bulun olmama ihtimali yoktur mahzende gizli noktalarda altın gümüş v.s bulunduğu gibi aslında yükte hafif pahada ağır çok değerli eşyalar bulunur en önemlisidir, bunların yanında avluda ve yanında varsa kuyusunu bulun mutlaka vardır ama bulmak size kalmış bir diğer olay ise din adamlarının odalarıdır orada kendilerine özel bölmeler yapıp şahsi paralarını saklamaktadırlar bahçelik yada bağlık alanları vardır bunlarda bir tespit edilmesi gereken diğer şeylerdendir tespit edildikten sonra kuyularını açın.

3 kuyusu vardır saymış olduğum manastırın mahzeni, kuyusu ve bahçesindeki kuyudaki çıkacak paralar ve değerli eşyalar manastırın genel parasıdır bununla birlikte din adamlarının şahsi paraları ise odalarında olduğunu söylemiştik yada yakındaki tepedeki mağaraları incelemelisiniz orada da şahsi paraları bulabilirsiniz bununla birlikte yakındaki dereye inin ve dereyi 1 km aşağı 1 km yukarıyı yürüyerek iyice inceleyin orada bulacağınız mağaralardada şahsi paralarını bulacaksınız ama iyi inceleme değerlendirme ister bu işler çevre alanıda iyice araştırıp işaretler varsa onlarıda bulun şunu unutmayın manastır çevresindeki arazide bir işaret bulursanız sizi 3 şeyden birine götürür ya manastıra ya paraya yada mezara götürür.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (7)

 1. merhaba usta sana bir resim göndersem yorumlarmısın bi zahmet internette araştırdım kesin cevap bulamadım yardımcı olurmusun

 2. Reis s.a. Öncelikle bir manastır bulduk evet kuyu yok yalniz iki tane üst-üste yapılmış su kurunu var yani su birisine dolar sonra diğerinden dokulur.kilisesi sadece yerden iki metre yükseklikte tek kupbe kubbe ye yakin iki tane bitişik papaz evi manastıra giriş kapısına bitişik iki ayrı bina bahçesi var bitane ceviz ağaçida var ancak mahsen in işaretini kilisenin duvarında tesbit ettik ancak ne kadar o yönde gideceğinizi bilmiyoruz bide papaz evlerinin tam olarak neresine bakmalıyım bi yardımcı olurmusun

  • Ordamısın usdat

  • Aleykum Selam. Papaz evlerinde gizli odalar ve kaçış yolları vardır.Genelde evin zemininden bahçesine giden bir kaçış planı vardır.O sebepten evin zeminini dikkatli aramak gerekiyor.Şömine var mı odada ? Daha ayrıntılı ve dikkatli bir şekilde girişleri , duvarları kontrol edip bir ipucu yakalamanız gerekmekte. Duvardaki bulmuş olduğunuz işaret nedir ? daha detaylı bilgi verirseniz daha çok yardımcı olabilme imkanım var.

   • Usta kilisenin sağ duvarının en altından başlıyo hac işaretleri birinci sütunda 2 ikinci sütunda 4 üçüncü sütunda 3 tane hac işareti var oyma desenli ikinci sutunun haçlarının bitiş noktasında şöyle ı> bi işaret var papaz evi büyük değiller giriş kapısı ve diğer odayla bitişik bi pencere yani diğer papaz evinin tek bağlantısı bir pencere

    • Orhan Bey haç işaretleri standart mı acaba ? bir kolu uzun olan bir haç işareti var mı? Eğer varsa o yöne doğru detaylı inceleme yapılmasını tavsiye ederim.Ayrıca belirtmiş olduğunuz ı> işaretini de incelemek lazım. V işaretinin anlamı çoktur. Görsel olarak atabilirseniz size çok daha iyi yardımcı olabilirim.

 3. Merhaba usta bir kaç resim yollasam yorumlar mısın ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.