3

Definede merdivenler oldukça değerli mezarları vermektedir eski inanışlara göre yapılış amacı vardır eskiden insanlar öldükten sonra göğe çıktıklarını düşünürlermiş bu sebepten bazı mezarlara kayadan oyularak merdivenler yapmışlardır. Kullanım amaçlı yapılan merdivenlerin haricindeki tüm kaya merdivenleri kaya mezarları için yapılmıştır bazı merdivenler defin işlemi tamamlandıktan sonra kırmışlardır ama dikkatli incelendiğinde izleri kaya yüzeyinde mevcuttur. kaya mezarlarının bazende merdivenli yapılmış olması onun diğer insanlardan daha üst bir statüde olduğunu betimlemek için yapılmışta olmaktadır ama amaç ve neyi betimlemek isterlerse istesinler değerli olan mezarlardır.

Definede Merdiven İşaretinin Çözümü

Definede merdivenleri görmüşseniz iyi bir incelemeye koyulmanız gerekmektedir ilk öncelikle merdivenin basamaklarını metal dedektör ile yoklayın bazen basamaklara müjde koydukları oluyor bazı yerlerde 1-3-5 basamaklara dikkat edilmeli müjde olabilir densede sizler tüm merdivenleri dedektör ile inceleyin. Merdivenin tüm basamaklarına dikkatlice bakın herhangi bir işaret varmı belki size bu işaret mezar girişi hakkında yön verecektir bir diğer konu ise basamaklardan birinde kısalma varmı bu kısa basamak mezar girişinin olduğu yerde olabilir.

Definede Merdivenler

Basamaklardan çıkınca kayanın üstü düz ise ve herhangi bir sunu çukuru varsa giriş kayanın alt kısmında sunu çukurunun olduğu yöndedir bazende bu sunu çukurunda kanal ile giriş yönü eleverilmiştir yani sunuya yapılan kanal yönünde giriş vardır. Eğerki merdivenler sıra kayalara doğru çıkıyorsa orada bilinki birden çok kaya mezarı vardır bu durumda mezarların ya girişi dikkatli bakıldığında belirgindir yada ufakta olsa giriş noktalarında işaretler vardır. En üst merdivenin bulunduğu noktada ise aslan payı yatmaktadır.

Merdivenin kendisinde asla giriş aramayın merdiven boyunca giderken sağında yada solunda kapatılmış mezar girişleri olabilir ana kayanın olduğu alt kısımlardada girişler arayın bazen iki ana kaya vardır birinde merdiven diğerinde mezar bulunur böyle olması için merdivenden çıktığınızda diğer kayaya geçiş olmalı yada ona temas olmalıdır. Yine kaya da merdiven olması girişin açıkta olacağı anlamına gelmez merdiven görünür iken mezar girişi kaya altında olabilir bunlarda dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Unutulmamalıki mezar merdivenden çok uzakta değildir. Birşeyi tekrar yazayımda yanlış anlaşılma olmasın merdivenin altı mezar odası olabilir ama giriş merdivenin kendisinde yani badallarında değildir sağındadır solundadır altındadır üstündedir.

define merdiven

merdiven

kaya mezarı merdiveni

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 2
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (3)

 1. Selamın aleyküm bir alanda sıralık kayalar var iki tane büyük Kaya birleşik aralarına üç basamaklı verdiven çıkıyor ve o basamakların sol üst tarafında üçken oyma ve ve yuvarlak oyma var yorumlarsanız sevinirim

 2. Bu işaretten anlayan barsa yardımcı olabilirmi

 3. Yardımcı olacak biri varmı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.