İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Define İşaretleri

Definede Salyangoz İşareti


+ - 10

Salyangoz işareti, bulunduğu alan için önemli simgelerden biridir. Define arayanların bu sembole dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Kayada salyangoz simgesi, o alanda önemli değerlerin olabileceğine işarettir.

Yunan mitolojisinde var olan anlatıma göre Girit kralı Minos, bir salyangoz kabuğunun sarmalları içinden iplik geçirebilecek kimseye ödül vaat eder. Çok üstün bir zanaatkâr olan Daldalos bu işi başarır. Olay mitolojide şöyle anlatılır: “bir salyangoz kabuğundan iplik nasıl geçirilir? İpliği bir karıncanın ayağına bağlamak yeter, karınca çıkışı bulacaktır.”

Daldalos denilen Zanaatkar adam, aynı zamanda kral için Labyrinthos (labirent) sarayının planını yapan kişidir. Salyangoz sarmalları ve labirentler sonraki dönem insanlarında gizemli saklama yolları için ciddi anlamda bir ışık kaynağı olmuştur.

Ana kayada veya yerde salyangozun görülmesi labirentli (dolambaçlı) bir tünel veya dehlizin kesin işaretidir. Bu tür yerlerde çift giriş vardır. Malzeme dehliz içinde ve gömü şeklinde bırakılmıştır. Bir İstavroz veya bir sedir emanetin yeridir. Divan şeklinde bir sedir bulunursa ya da mahzen duvarında her hangi bir hayvan resmine rastlanırsa malzeme tam bu noktanın altında ve toprak içindedir.

Eski kültürlerin olaya yaklaşımı açısından bakıldığında bu tür bir saklantı yerinde inci vb. malzemenin olabileceği düşünülür. Muhtelif mücevheratla birlikte çıkacaktır.

Salyangoz işaretinin insan işlemesi mi yoksa bir fosil kalıntısı mı olduğuna da dikkat edilmeli. Eğer böyle bir define işareti bulduysanız bizimle paylaşabilir, yorumlamamızı isteyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (10)

 1. Merhaba ben İzmir den yazıyorum p

 2. Salyangoz işareti degilmi bu

 3. Salyangoz işareti degilmi

 4. Bu nedir

 5. Anlamı ne acaba

 6. Yardimci olurmusunuz

 7. Yardim edermisiniz abi

 8. Fotoğraf atacağım bir adres varmı soru soracagim

 9. Yaş fosil mi acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.