1. Anasayfa
 2. Define İşaretleri

Definede Salyangoz İşareti


10

Salyangoz işareti, bulunduğu alan için önemli simgelerden biridir. Define arayanların bu sembole dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Kayada salyangoz simgesi, o alanda önemli değerlerin olabileceğine işarettir.

Yunan mitolojisinde var olan anlatıma göre Girit kralı Minos, bir salyangoz kabuğunun sarmalları içinden iplik geçirebilecek kimseye ödül vaat eder. Çok üstün bir zanaatkâr olan Daldalos bu işi başarır. Olay mitolojide şöyle anlatılır: “bir salyangoz kabuğundan iplik nasıl geçirilir? İpliği bir karıncanın ayağına bağlamak yeter, karınca çıkışı bulacaktır.”

Daldalos denilen Zanaatkar adam, aynı zamanda kral için Labyrinthos (labirent) sarayının planını yapan kişidir. Salyangoz sarmalları ve labirentler sonraki dönem insanlarında gizemli saklama yolları için ciddi anlamda bir ışık kaynağı olmuştur.

Ana kayada veya yerde salyangozun görülmesi labirentli (dolambaçlı) bir tünel veya dehlizin kesin işaretidir. Bu tür yerlerde çift giriş vardır. Malzeme dehliz içinde ve gömü şeklinde bırakılmıştır. Bir İstavroz veya bir sedir emanetin yeridir. Divan şeklinde bir sedir bulunursa ya da mahzen duvarında her hangi bir hayvan resmine rastlanırsa malzeme tam bu noktanın altında ve toprak içindedir.

Eski kültürlerin olaya yaklaşımı açısından bakıldığında bu tür bir saklantı yerinde inci vb. malzemenin olabileceği düşünülür. Muhtelif mücevheratla birlikte çıkacaktır.

Salyangoz işaretinin insan işlemesi mi yoksa bir fosil kalıntısı mı olduğuna da dikkat edilmeli. Eğer böyle bir define işareti bulduysanız bizimle paylaşabilir, yorumlamamızı isteyebilirsiniz.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (10)

 1. Merhaba ben İzmir den yazıyorum p

 2. Salyangoz işareti degilmi bu

 3. Salyangoz işareti degilmi

 4. Bu nedir

 5. Anlamı ne acaba

 6. Yardimci olurmusunuz

 7. Yardim edermisiniz abi

 8. Fotoğraf atacağım bir adres varmı soru soracagim

 9. Yaş fosil mi acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.