Ana Sayfa / Define İşaretleri / Definede Salyangoz İşareti

Definede Salyangoz İşareti

Salyangoz işareti, bulunduğu alan için önemli simgelerden biridir. Define arayanların bu sembole dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Kayada salyangoz simgesi, o alanda önemli değerlerin olabileceğine işarettir.

Yunan mitolojisinde var olan anlatıma göre Girit kralı Minos, bir salyangoz kabuğunun sarmalları içinden iplik geçirebilecek kimseye ödül vaat eder. Çok üstün bir zanaatkâr olan Daldalos bu işi başarır. Olay mitolojide şöyle anlatılır: “bir salyangoz kabuğundan iplik nasıl geçirilir? İpliği bir karıncanın ayağına bağlamak yeter, karınca çıkışı bulacaktır.”

Daldalos denilen Zanaatkar adam, aynı zamanda kral için Labyrinthos (labirent) sarayının planını yapan kişidir. Salyangoz sarmalları ve labirentler sonraki dönem insanlarında gizemli saklama yolları için ciddi anlamda bir ışık kaynağı olmuştur.

Ana kayada veya yerde salyangozun görülmesi labirentli (dolambaçlı) bir tünel veya dehlizin kesin işaretidir. Bu tür yerlerde çift giriş vardır. Malzeme dehliz içinde ve gömü şeklinde bırakılmıştır. Bir İstavroz veya bir sedir emanetin yeridir. Divan şeklinde bir sedir bulunursa ya da mahzen duvarında her hangi bir hayvan resmine rastlanırsa malzeme tam bu noktanın altında ve toprak içindedir.

Eski kültürlerin olaya yaklaşımı açısından bakıldığında bu tür bir saklantı yerinde inci vb. malzemenin olabileceği düşünülür. Muhtelif mücevheratla birlikte çıkacaktır.

Salyangoz işaretinin insan işlemesi mi yoksa bir fosil kalıntısı mı olduğuna da dikkat edilmeli. Eğer böyle bir define işareti bulduysanız bizimle paylaşabilir, yorumlamamızı isteyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Definede Koç Boynuzu başlıklı makalemizde Define işaretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Falcon

Falcon
Uzun zamandır define ile hobi olarak ilgilenen araştıran ve define işaretleri çözümlerini hassasiyetle inceleyen bir adam. Her türlü define işaretleri ve avcılığı konusunda engin bilgi deneyimi ile sitemizde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duymaktadır.

10 Sorular

 1. Avatar

  Merhaba ben İzmir den yazıyorum p

 2. Avatar

  Salyangoz işareti degilmi bu

 3. Avatar

  Salyangoz işareti degilmi

 4. Avatar

  Anlamı ne acaba

 5. Avatar

  Yardimci olurmusunuz

 6. Avatar

  Yardim edermisiniz abi

 7. Avatar

  Fotoğraf atacağım bir adres varmı soru soracagim

 8. Avatar

  Yaş fosil mi acaba

Hemen Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optionally add an image (JPEG only)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.