4

Definede delikli taş işareti dürbün gibi bir nevi yer belirteci olmuş bir işarettir böyle bir delikli taş görüldüğünde yapılması gereken şey uygun taraftan deliğin içinden bakmak olacaktır delikten baktığınızda neyi görüyorsanız ona göre değerlendirmede bulunmalısınız genelde bu tip delikli taşlardan bakıldığında taş yada toprak yığma mezarları göstermektedir özellikle hafif tümsek bir noktayı gösteriyorsa orada muhtemel odurki mezar vardır

Definede Delikli Taş İşareti

fakat delikli taştan bakıldığından kayalık alanlar yada tek parça gibi kayayı gösteriyorsa hemen o kayaya gidip incelemede bulunulmalı ilk olarak kayada herhangi bir işaret iz varmı bunun tespiti yapılmalı bulunan işaret ne ise ona göre bir çözümleme yapılmalı eğer herhangi bir işaret yoksa kayada giriş gibi farklı bişeyler varmı bakılmalı direk işaretsiz olarak kayada mezarda olabilir. üstteki resimde mesela delikten bakıldığından taş yığma bir alanı göstermektedir. Bazende delikli taşlar sunak alanı olarak kullanılmıştır.

Bunların delikli taşlardan ayıran özelliği hem yüksek hemde deliğinin oldukça geniş olmasıdır üzerlerinde kimi zaman haç bulunmakta mezarlık alanlarında ise çoklu haçlar bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bazı şeyler ise izlek delikli taşlar yani izlenebilir boyutta bir deliğe sahip ama hemen yanında veya altında mezar tespitiniz bulundu bu gibi durumda o delikten baktığınız noktada kayada yada toprak alanda ki yüksek ihtimal kayadadır mezarın parasının orda olma ihtimali çok yüksektir bu gibi durumları gözden kaçırmamak gerekir.

Son olarak bazı delikli taşlar ise hayvan bağlama yerleridir o tip yerlerde deliğin bir tarafından bakıp bişeyler boşa aramayın fakat bu tip hayvan bağlama yerleri bulursanız alanı çok dikkatli ve güzelce inceleyin çünkü buralarda sunak alanı olabilir aşağıda sizlere bir hayvan bağlama yeri delikli taşını örnek olarak ekliyorum bir diğer resim ise normal delikli taştır.

Sunak alanı hayvan bağlama Taşı
Sunak alanı hayvan bağlama Taşı
Delikli taş
Delikli taş

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 1
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (4)

 1. Bizim köyde bu işaretin olduğu kaya var. Cevap yazanla çalışalım..

  • 10 Şubat 2021

   Bulunduğu yer ve cevresi çok önemli kardeşim sadece delikli taşa bakmakla olmuyor o delikli taşın bulunduğu yerde sağnda ve solunda kayalr varmı yokmu o önemli

 2. Abi sağol faydalandım.

 3. Bizim köyde göğsü delilik bir taş ve aynı bölgede birden fazla halkaa şekilinde yuvarlaklar varrö yardımcı olurmusunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.