5

Definede kartal ve şahin işareti ara ara karşılaşılan bir işarettir ikiside bilindiği gibi yırtıcı kuşlardır fakat bu işaretleri birbirinden ayırma imkanınız varsa neyin peşinden koştuğunuzuda bilebilirsiniz şahin yada doğan işareti genel olarak eşkiya gömülerinde kullanılmış kartal işareti ise asker gömüsü yani mezarını temsil etmektedir ve ikisindede parası her halukarda kayanın içerisindedir. Şahinlerde mağaraya götürebilir eşkiya gömüsü olduğu için genelde mağaralar tercih edilmiştir.

Definede Kartal ve Şahin İşareti

İşçiliği ağır olabilir  kartal işareti özellikle roma döneminde çok kullanılmıştır bizans döneminde kullanılanlarda genelde yanında farklı işaretler vardır haç gibi bu işaret kayaya oyma kabartma yapıldığı gibi bir kaya parçasıda kartal işaretine benzetilmiş olabilir yada kartal başına, şahin başına çözümleri genel olarak aynıdır şimdi çözüm olayına geçelim.

Kartal ve Şahin İşaretinin Çözümü

Kartal işaretine genelde sarp kayalıklarda ve kale yakınlarında rastlanır yüksek yerlerdedir eğerki bulduğunuz kartal işareti kaya şekillendirilerek yapılanlardan ise bu roma mezarıdır bu işaretlerde iki çeşit gömü mevcuttur birincisi ölen askerdir ve mezarı vardır ikincisi ölen yine askerdir bir komutandır ama ceseti orada yoktur savaşta uzak bölgede ölmüş ve orada gömülmüştür onun için anıtsal olarak mezar yaptırırlar içerisinde ceset yoktur sadece ona ait özel eşyalar vardır asker eşyaları değerlidir bunun haricinde yakındaki bir kayada bir miktar parası vardır zordur biraz alması tespitini yapmakta kolay sayılmaz .

Kartal işaretinde kartal sabitse herhangi bir yere bakmıyorsa mezarı kartalın ön tarafında 10 adım içerisindedir ortalama 2 ila 4 metre derinliği vardır içersinde eşyalar vardır eğerki kartal bir yöne bakıyorsa baktığı yönde mezarı vardır ve işaretin yakın kısmında yani kartal işaretinin müjdesi vardır kuş işaretleri genelde müjdesi olan işaretlerdir onun haricinde kartal sarp uç noktadan karşı tepeye yada bir vadiye bakıyorsa kartalın bakış açısından bakarak net olarak nere baktığını belirleyin ve sizde oradan bakarak sıradışı ne var ona bakın bazen bir kayaya bakar bazen bir taş yığmaya işte mezarı orasıdır. Bazen büyükçe bir kayanın bir ucu kartal başı yapılmış olarak görürüz ki bu çözülmüş bir işarettir.

Kartalın bulunduğu büyük kayalıkta mezarı başının baktığı kayadan da parası alınmıştır bu çok çıkar aslında bunları kaçırmayın genelde paralı olan kartal işaretleri kayaların kartala benzetilenlerindedir diğerleri genelde medeniyet işidir eğer mezar girişine süsleme olarak yapılmadı ise  bildiğiniz kale yerleri varsa dikkatlice sarp kayalık alanlarını inceleyiniz bir kartal başı figürü görmeniz olasıdır buda orada bir komutan mezarı olduğunu gösterir.

Tam vücut bir kartal işaretinde kartal kanatlarını açmış ise baktığı yönde uzak mesafededir mezar fakat yakınındaki kayada parası vardır eğer kartal kanatları kapalı dikilmiş ve biryere bakıyorsa baktığı yer mezardır eğer kartal başını boyun içerisine almışsa bulunduğu kayanın orada mezarı ve parası vardır. Bunların haricinde düz arazide kayaya oyulmuş yada kabartma yapılmış kartal yada şahin işareti medeniyet işareti olabilir fakat şahin işareti olursa eğer bu eşkiya gömüsü olabilir ozaman civarda dikkatli araştırmalar yapılmalı yakında mağara var ise mağara girişi ve dış kısmında işaret varmı bakılmalıdır.

kartal

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir
kanal1

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (5)

 1. 14 Mayıs 2015

  Çok iyi bir bilgi aktarımı anlatım uslubunuzda gerçekten oldukça hoş zaman buldukça verdiğiniz bilgileri okuyor ve birşeyler öğrenmeye çalışıyorum kartal işareti konusunda bu kadar teferruatlı bir bilgiye burada rastladım.

 2. Merhaba arkadaşlar. Bir arkadaşımın anlatımına göre, odada giriste sag tarafta kurt kafasi karşısında kartal kafası tam sol da çekiç kurtla kartal ikiside çekice bakiyor.Anlam olarak yardımcı olursanız sevinirim.

 3. selamun aleykum usta bir akar su yanında bir kayanın üzerinde işaretler gözle görülmeyecek kadar küçük fakat mercek ,kamera ,cep telefonuyla zoom yapıldığında iki tane kartal birbirlerine bakıyor yol resmi ve ağaç resmi, insan resmi var ve bu resimler iğne ucuyla yapılmış sanki yorumunuzu alabilirmiyim .Teşekkür ederim

 4. Yorumunuz nedir bu fotoğrafa teşekürler

 5. Buda kartalmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.