Ana Sayfa / Define İşaretleri / Taş Ocakları

Taş Ocakları

Defineciyi en çok yanıltan ve üzerinden Düşündüren olay taş kesim izleridir. Taş ocağı kalıntılarıdır. Kimi zaman insanlar bun görüntüleri bir merdiven bir koltuk ve kanal şeklinde yorumlar. Gördüğünüz gibi bunlar birer taş kesim kalıntılarıdır.

Antik Dönemlerde bina yapımında kullanılmak üzere yukarıdan gördüğünüz gibi sabit kayalar geniş kanallar açılarak kesilecek taşın büyüklüğü belirlenir. Bu işlemden sonrada murçla keskilerle alttan vurularak bir kalıp halinde kesimi tamamlarlar. Kesim işlemi tamamlandıktan sonra kabaca bir rötuş yapılır ve inşaat alanına hayvan arabaları veya ağaçtan yapılmış kasnaklar, çekiciler vasıtasıyla taşınır. Oradan da konulacağı yere göre tıraşlanır düzeltilir. Böylece işlemi biter.

Taş ocakları izlerinden yola çıkılarak inşa edilen yerleşim alanı keşfedilmesi kolay olur. Bu taşlar çoğu zaman onlarca hatta yüzlerce kilometrelik uzaklığa taşınmışlardır.

Bu ocaklarda gördüğünüz gibi sadece kesim izleri, kesimde oluşan mıcırlar ve çalışan insanların kendilerini ifade eden muhtelif figürler bulunmaktadır. Bir çok taş ocağı çevresinde çalışan işçilerinden ölenlerin mezarları bulunabilmekte. Ancak bunların içlerinden herhangi bir hediyeye rastlanılmaz.

Ayrıca su ihtiyaçlarını gidermek üzere su kuyuları ve sarnıçlarda bulunabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Dramos Tüneli başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: Falcon

Falcon
Uzun zamandır define ile hobi olarak ilgilenen araştıran ve define işaretleri çözümlerini hassasiyetle inceleyen bir adam. Her türlü define işaretleri ve avcılığı konusunda engin bilgi deneyimi ile sitemizde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duymaktadır.

Hemen Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optionally add an image (JPEG only)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.