İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Define İşaretleri

Definede Değirmen Taşı


+ - 1

Değirmen taşları sadece değirmenler için yapılmamaktadır bazen bu taşlar mezar girişlerini kapatmak kuyu girişlerini kapatmak içinde kullanılmaktadır. Definede değirmen taşı eğer toprak üzerinde değirmen taşı var ise yakınlarda değirmende vardır diye düşünülmeli ve akarsu dere boyunca değirmen kalıntıları aranmalıdır bunun sebebi ise değirmenler ermeniler tarafından ve eşkiyalar tarafından gömü yapılırken çok kullanılmış ayrıca yer belirtici olarakta haritalarda yine çok sıklıkla kullanılmıştır.  

Definede Değirmen Taşı İşareti

Toprak üzerindeki bulduğunuz değirmen taşının çevresinde kaya varsa buralar yoklanmalıdır kasa olma ihtimali vardır. Toprak altında değirmen taşı çıkarsa bu genel ihtimal define ile alakalıdır ozaman ilk olarak değirmen taşının alt kısmı kaldırılarak kazı yapmak gerekir parası çoğunlukla topraktadır değirmen taşının bunun yanında kilise manastır gibi mekanların yanında veya yakınlarında bulmuş olduğunuz değirmen taşlarıda size defineden haberdar edebilir.

Eğer değirmen taşı toprak üstünde ise yakınlarda kaya varsa kayaya bakılmalı kuyu yanında ise kuyuda ya giriş yada parası aranmalı bazen kuyular kapatılıp gizlenmiş olmakta iyi araştırılmalı eğer toprak altında çıkmış ise yine değirmen taşı altında parası aranması gerekmektedir.

Birkaç değirmen taşı örneği

değirmen taşı

definede değirmen taşı

değirmen taşları

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Falcon hocam merhaba..ben 10 yıl önce yerin 30 cm kadar altında çapı 40 45 cm kalınlığıda 15 cm ortası delik bir değirmen taşı bulmuştum üzerinde hiçbir işaret yok nasıl bir çalışma yapMayı onerirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.