44

Definede Haç işareti : Haç işareti çok eski zamanlardan bu güne kadar kullanılmış bir işarettir hıristiyanlık öncesinde de olan bir işarettir ama en yaygın kullanım hıristiyanlıkla birlikte gelmiştir. Temel olarak haç işareti mezarları ve kutsal mekanlar için kullanılmıştır yani kilise manastır gibi yerler için kullanılmıştır ayrıca mezarlık alanlar içinde kullanılmıştır. Çok farklı çeşitlerde haç işareti bulunmaktadır çatallı haçlar, aile putları, normal bildiğiniz haçlar gibi çeşidi oldukça boldur. Haçın çözümünde işi kolaylaştıracak olan haçın mahiyetini anlamaktadır bazen haça baktığınızda neyi ifade ettiğini anlarken bazen yanında herhangi bir yardımcı işaret yardımı ile neyi ifade ettiğini anlarsınız. Haçın kalitesi çoğu zaman mezarında statüsünü vermektedir. Bizans işi haçlarda belirgin olan dönemliğidir geç dönem bizans işçiliğine sahip haçların mezarları pekte değerli olmamakta  haç işaretini ermeniler gömü işlemlerinde kullanmışlardır yine eşkiya gömülerinde de sıkça kullanılmıştır bunun haricinde din adamlarının mezarları içinde istavrozlar kullanılmıştır.

Haç İşaretinin Çözümü

Haç işaretleri çok farklılık göstermekte ama çoğunlukla mantıkları aynıdır. Haç işaretinin iyi incelenmesi gerekir eğer bir kolu uzun ise bu yönde bir araştırma yapılmalı mezar o yöndedir.çatallı haçlar var bunlarda sadece bir tarafında çatal yapılmış ise o yönlü araştırma yapılmalı yalnız çatalın içemi yoksa dışamı yapıldığını dikkat etmeli yani haçın sağ kolu çatallıdır ama çatalı ” > ” bu şekilde ise ozaman sol tarafta inceleme yapılmalıdır çünkü V işareti kullanılarak yön verilmiştir V işareti çözümününde bunlardan bahsetmiştim dileyen burdan inceleyebilir V işaretinin çözümü  onun haricinde  haç işaretinin 4 koluda çatallı ise muhakkak bir kolu uzundur yada yanında yardımcı bir işaret vardır yine uzun kolun olduğu yönde araştırma yapıyoruz Örnek olarak aşağıda bir çatallı haç resmi ekliyeyim daha iyi anlarsınız.

çatallı haç işareti
Çatallı Haç

Çatallı haçlar için tılsımlıdır falan diyenler var ama ben öyle birşeye rastlamadım onun içinde sizlere böyle bir bilgi veremem ama sanmıyorum tılsım genelde ermeniler ve kilise gömülerinde bulunur sanırım denk gelenler olmuş ki böyle birşeyler söylüyorlar.

Birde Bizans aile putları vardır bunlarda geneli itibari ile mezar işaretidir aile putu adı üstünde aile mezarını temsil eder genelde oda mezarlardır toprak altına yada dikey kayalara oyularak yapılan kaya mezarlarındadır aslında bizans kaya ve oda mezarlarında tek sedirli olur daha çok roma mezarları 3 sedirli yada daha fazlasını barındırır ne ise aile putunun olduğu yerde mezarı çok uzakta değildir hemen oralarda biryerlerdedir en üstte vermiş olduğumuz resim bir aile putudur aile putlarındada girişi ele veren emareler olabilir aile putunda haçların uç kısımları üçgenimsi şekilde kapatılmıştır bu üçgenlere dikkat edin biri yüksek ihtimal diğerlerinden biraz farklıdır o yönde girişi arayın yada yardımcı bir işareti vardır verilen işarete göre değerlendirmede bulunmanız gerekir ama genel olarak Bir kayada aile putunu görürseniz mezarı ve girişi çok yakınlarındadır  mesela yine en üstteki aile putuna bakın haçın bir üçgen kısmı daha büyük ve aşağı biraz eğimli açıyı koruyarak göz hizasında bakarsanız girişi sizde görebilirsiniz.  Sizlere aşağıda bir aile putu resmi örneği veriyorum onuda güzelce inceleyin bu aile putunun yanına iki haç daha çizmişler devamında ne var bilmiyorum ama burdan anladığımız eğer diğer iki kalitesiz haç işareti sahte değilse yakında sonradan iki adet daha mezar olduğunu gösterir.

Aile Putu
Aile Putu

Bir diğeride çoklu haçlar bazen 10- 15 adet haç bir arada bazen 100 tane haçı bile bir arada görebilirsiniz ki öyle bir resimi aşağıda sizlerle paylaşıyorum bu haçlar kesinkes mezarlığı temsil etmektedir yani bu işaretlerin bulunduğu alan mezarlık alanıdır bazen bu mezarlık alanlar kilise mezarlığıda olabilmekte ama genel anlamda hıristiyan mezarlığıdır çokta değerli bişey çıkmaz kendinizi yormayın derim ama tabi profeyonel tespitte bulunabliyorsanız mezarlık alanda değerli mezar olup olmadığını tespit etmedende geçmeyin derim aşağıda çoklu haç işaretlerinin olduğu bir kayanın resmi

çoklu haç işareti
çoklu haç işareti

Birde haç işareti ve yanında küçük oyma veya oymalar olabilir burda oyma mezarın yerini temsil eder haçın merkezi ile oyma arası ölçülür ve oyma yönünde ilerlenir vardığınız noktada mezar aranır. Bunların haricinde bir çok farklı haç çeşidi mevcut ama bu haçların çözümü için her zaman haçın uç kollarının uç kısımlarını kol uzunluklarına vede yardımcı işaretleri olup olmadığına bakmak gerekir ben burada en sık karşılaşılan haç çeşitlerini ve çözümünü size aktardım yoksa daha fazla haç çeşidi var ama çok nadir rastlanmakta örneğin mağara içerisinde rastlanan çok nadir olan üçgen içerisinde haç var içerisinde aynı zamanda bir veya bir kaç tane murç oyması olan buda mağara içerisinde oda mezarlar olduğunu kaç oyma varsa okadar oda mezar olduğunu ve girişlerinin kapalı olduğunu söyler ama dediğim gibi böyle bir işareti çok ama çok nadir görürsünüz o yüzden milyonda bir işaretlerle kafanızı bulandırmak istemem.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (44)

 1. ciao cosa indicano questi segni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.