Ana Sayfa / Define İşaretleri / Üçgen İşareti

Üçgen İşareti

Üçgen işareti definecilikte çokça karşılaşılan işaretlerdendir oyma üçgen işareti, kabartma üçgen işareti ve gizli üçgen oluşturma gibi üçgen çeşitleri vardır. Üçgen işareti kapalı bir alandan bahsetmektedir eğer mezarı temsil ediyorsa oda mezardır parayı temsil ediyorsa yine kapalı oda gibi bir yerlerdedir işaret mağarayı temsil ettiğide olmuştur. üçgen işaretine çoğunlukla akarsu yataklarına yakın yerlerde rastlanmaktadır  mesela şelalerde çokça üçgen işaretine rastlanır karadeniz bölgesinde de oldukça fazla üçgen işaretine raslanmaktadır onun haricinde dağlık alanlarda da sıkça rastlanmaktadır bilinmelidirki üçgen işaretinin gömüsü oldukça zorludur karadeniz bölgesindekiler diğer bölgelere nazaran dahada zorludur. üçgen işaretini aynı zamanda ermeniler mahzen işareti olarakta çokça kullanmışlardır mezarları için pek kullandıkları bir işaret değildir.

Üçgen İşareti

Üçgen işaretinde oyma kabartma yada gizli üçgen oluşturmada çözüm aynıdır yani bir farklılık oluşturmaz. Dediğim gibi üçgen kapalı alanı ifade eder ve taş yığmalarda buna dahildir. Eğer elimizdeki üçgenin bir kenarı daralmışsa yani eş kenar üçgen değilse daralan alan yönü vermektedir bu durumda kısa kalan kenar ölçülüp verilen yön kadar ilerlenir ve orada araştırma yapılır. örnek olarak alttaki çizim anlamanızı pekiştirecektir.

uzun kenarlı üçgen

Üçgen İşaretinin Çözümü

Eğerki üçgen işaretinin bütün kenarları eşitse yani eş kenar üçgense ozaman bulunduğu kayayı iyice inceleyiniz başka bir işaret olup olmadığından emin olun genelde başka bir işaret yada kanal vardır ama yoksa bulunduğu alanda incelemenizi yapın çünkü hemen oralardadır aradığınız şey.  Genelde üçgen işaretinin eşit kenarları olduğunda yanında yardımcı bir işaret olmaktadır ona göre değerlendirmek gerekir mesela alttaki resimde üçgen işaretinin yanında bir daire var şimdi sizin için bunu biraz yorumlayalım.

üçgen yuvarlak


üçgen yuvarlak2

Görüldüğü gibi üçgen ve daire işareti var daire işareti ve üçgen yanyana olduğu için yorumlamamız şu şekilde olacaktır üçgen kapalı alanı daire işareti ise burada olduğunu belirtmektedir yani kapalı alanı uzakta arama hemen burada demektedir o kayanın etrafından ayrılmıyoruz çünkü biryerlerinde toprakla kapalı alan görünmüyor.

Bir giriş var peki girişi nasıl balacağız burda eğer boşluk tespiti yapmayı biliyorsanız boşluk tespiti ile kolayca odayı ve girişinini tespit edebilirsiniz yok bilmiyorsanız ve işaret diyorki burada biryerde uzakta değil ozaman toprağı inceleyin hafif çöküntü yer varmı torağın rengi koyumu üzerinde ot varsa kökler kalınmı ve en önemlisi işlenmiş toprak belli olur ama burda üçgen zaten yönü vermiş giriş sağ tarafta toprak kısımda diyor.

Tabiki bu yorumu ben burda gördüğüm iki resime göre yaptım farklı işaretler vardır veya farklı bir durum vardır bilemiyorum gözümle görmüş olduğum bir yer değil.

Bunun haricinde birde gizli üçgen demiştim oda gizli üçgen dediğim şöyle bişey kayada üç tane küçük murç oyması vardır genelde bunları birleştirin ve yönünüzü tayin edin yani diğerleri ile aynı çözümdedir bazı yerlerde üç gen oluşturan murç oymalarına 3 adet mezarın var deniyor yanlıştır yakın mesafe üç adet oyma üçgen oluşturuyorsa bu kapalı alan var demektir üç mezar değildir ayrıca küçük üçgenlerin bulunduğu kayada kasaların olduğuda görülmüştür bazende büyük üçgenlerin giriş kapağı olduğuda görülmüştür ama bu çok sık rastlanan birşey değildir. Eğerki üçgen işaretinde bir kanal varsa kanal yönünde inceleminizi yapın kanal uzunluğu bazen mesafeyi verir bunlarıda bilerek incelemenizi yapın aslında üçgen işaretinin çözümü zor değildir pek şifre içermez daha çok işçiliği zordur.

Bir önceki yazımız olan Definede V İşareti başlıklı makalemizde bir ucu uzun v işareti, define işaretleri çözümü ve Definede V İşareti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Falcon

Falcon
Uzun zamandır define ile hobi olarak ilgilenen araştıran ve define işaretleri çözümlerini hassasiyetle inceleyen bir adam. Her türlü define işaretleri ve avcılığı konusunda engin bilgi deneyimi ile sitemizde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duymaktadır.

31 Sorular

 1. Avatar

  Maddi dorumum yok yardim edebilseni İki ucken pes pese biri büyük biri küçük ne anlama geliyor

 2. Avatar

  İki ucke peş peşe biri kücük bir büyük ne anlama geliyor yardimlariniz icin tesekurler

 3. Avatar

  Yönlerin olduğu tarafa 25 ila 50 metre mesafede iki adet oda mezar anlamına gelir her iki oda mezarina da tek girişden ulasılir.bosluk bulma isi bu durumda pek ise yaramaz.cunku bosluga gitmek isterseniz kirmizi taba rengi sert ve yarı elastiki bir maddeye rastlarsınız.bu madde o caglarda yalitim vazifesi görmektedir.ñokta taraması ile agır demir araması yaparak kapıya ulasabilirsiniz bu arada bahsettigim yalitim malzemesinde ciddi oranda mineral ve ve cıvaya rastlanmaktadır bu sebeple ugrasmayın o zemini asamazsiniz ilk baslarda yumusak oldugunu dusunursunuz elinizle bile parcasini ufalayabilirsiniz.fakat yarim metre sonrasi imkansiz oldugunu anlarsiniz.cunku cok sertlesecek caktiginiz 10 luk civiyi bile cikartamayacaksiniz.en dogru yontem girisi bulmak icin ham metali bulan bir tarama cihazi kullanmanizdir.

 4. Avatar

  selamunaleyküm biz yığma taşlar buluk bunlaradn birinde üçgenler çarpı işaretleri vs var kuzey batı yönündede bir taş ve üstünde üçgen işareti ne anlama gelir? açıklarsanız çok sevinirim

 5. Avatar

  selam ben köyde bir kare ve yanında ücgen olan bi dağ buldum üçgenin hemen alt sağ kuyrugu uzundu kare ve üçgenin solunda küçük bir havalandırma deliği gibi bi tavşan deliği vardı bunun anlamını öğrenebiliriymym

  • Falcon

   kapalı bir oda mezarınız var konuda vermiş olduğumuz çözümleri uygulayarak odayı ve girişini tespit edebilirsiniz.

 6. Avatar

  Üçgen ve yanında tek oyuk var ne anlama gelir acaba

 7. Avatar

  Bir yerde yazili taş buldum 1.70 boyunda yanında üçgen işaret var bu taş bolgeye ait değil ne anlama geldiğini acaba

 8. Avatar

  Abi bi resim göndersem incelermisin

 9. Avatar

  Sl bende bir 3 gen işareti var bunun icin yorum alabilir miyim mümkünse yorumlarsanız sevinirim.

 10. Avatar

  Selman abi üçgen işareti yanında dikdörtgen içinde ufak dikdörtgen var bu ne anlama geliyor yardım cı olabşlşrmisiniz

 11. Avatar

  Bir evin icinde duvarda ücgen var elle yapılmış hemen alttaki kazdım bır metrede büyük horasanla oval Kapak gibi taş 40 santim kalınlıkta küp kemik paraları çok cıktı kapalı kırdım hemen altında kum cıktı su gelmeye basladı iki metre indim alta vuruyorum bosluk ses geliyor

 12. Avatar

  Ayrıkette duvarda iki büyük küp koymuşlar ahırda duvarda bosluk buldum icerde saman kömür paraları vardı papaz evi oldugunu söylediler

 13. Avatar

  Bir üçgen var yanında paralel üçgen boyutunda üçgenle aynı derinlikte bir kanal bunlara 3 metre kadar uzaklıkta toprak altında işlenmiş 2 metre kadar yükseklikte düz kitlesini bir yumuşak keveke denilen kaya ona ek 4 basamak merdiven merdiven bitiminde yarım metre iki tane kanal oyması boşluk bulamadık ve güneydoğu yönümde yine kayaya ek yapıştırılmış gibi düz bir dikdörtgen kaya ama yapılan su kanallarıyla bağımsız giriş bulamadık yardımcı olur musunuz?

 14. Avatar

  Bir kayada üçgen ve oyma var kayanın alt kısmı mıcır ve değişik toprak çıkıyor ne anlama geliyor

 15. Avatar

  Mağaranın girişinde 2 tane üçgen var ne anlama gelir

 16. Avatar

  Bi magarada boyle bi işaret var su ile islatinca meydana sizce neyi anlatiyor.

  • Avatar

   O isaretden tam suyla islatinca ortaya cikan bende var ama asagi giden kulu acik degil bagli bir kare ile lutfan bildigin varsa beni ara
   @mymeno132 instagramda

 17. Avatar

  Resim yuklemk istiyorum yardimci olumusunuz

 18. Avatar

  Kendi bahcemizde ilk olarak el işareti buldum.merak ettim baş parmağın yöne doğru inceleme yaptım.bu sefer üçgen buldum.buyuk ve eşit açıda bir üçgen.ucgenin içinde bir küçük üçgen daha vardı bir köşesi ortak olan.ve üçgenin yanında büyük çekiç işareti vardi.burasi dere kenarı 6 – 7 yıl önce bir sel oldu o taş kayboldu.ucgen ve çekicin anlamı nedir

 19. Avatar

  derenin akış yönüne göre solundaki kayada üçgen oyma mevcut. bu üçgenin aşağı bakan kısmında yaklaşık 30 cm oyma kuyruk var. kuyruğun gösterdiği yönde yani derenin karşısında kayada oyma C yada nal işareti var. bu durumdan çıkacak sonuç ne olabilir. bölgenin 50 mg3 yukarısında tarihi bilinmeyen değirmen mevcut ve bölgede çok horasan var. y

 20. Avatar

  derenin akış yönüne göre solundaki kayada üçgen oyma mevcut. bu üçgenin aşağı bakan kısmında yaklaşık 30 cm oyma kuyruk var. kuyruğun gösterdiği yönde yani derenin karşısında kayada oyma C yada nal işareti var. bu durumdan çıkacak sonuç ne olabilir. bölgenin 50 mg3 yukarısında tarihi bilinmeyen değirmen mevcut ve bölgede çok horasan var.

 21. Avatar

  Selamun aleykum hocam fotograftaki kareye bizi bir ucgen isarati yönlendirdi alan kucuk bir selalenin su akmayan paralel duvarinda yanında roma rakamlarina tarihe benzer cizgiler ve iki ayak izi var herkes birsey soyluyor ve arazide gozle gorulur insan gücünün zorlanacagi birçok belirti var ilgilebirseniz yardimlaribizi bekliyorum

 22. Avatar
  Hamza Çarabak

  Mrb. Şuan akar bir durumda olan küçük bir şelalenin kayasında yan vaziyette U Harfi U Harfinin içinde üçgen işareti var.
  20 25 metre aşağısında daha buyuk bir selale var.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

 23. Avatar

  Selamın aleyküm abi aynı kayada üçgen oyma v işareti ve dikdörtgen işareti ne anlam taşır oda mezarı olduğunu tahmin ede biliyorum ama hangi işaretten yön alıp oraya yani hedefime ulaşa bilirim bilmiyorum birde kayanın alt sağ çaprazında aynı şekilde bir kayadada dikdörtgen oyma işaret var bahsettiğim mevki de çok eski bir yaşam yeri yardımcı olabilirmisin?

Hemen Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optionally add an image (JPEG only)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.