31

Üçgen işareti definecilikte çokça karşılaşılan işaretlerdendir oyma üçgen işareti, kabartma üçgen işareti ve gizli üçgen oluşturma gibi üçgen çeşitleri vardır. Üçgen işareti kapalı bir alandan bahsetmektedir eğer mezarı temsil ediyorsa oda mezardır parayı temsil ediyorsa yine kapalı oda gibi bir yerlerdedir işaret mağarayı temsil ettiğide olmuştur. üçgen işaretine çoğunlukla akarsu yataklarına yakın yerlerde rastlanmaktadır  mesela şelalerde çokça üçgen işaretine rastlanır karadeniz bölgesinde de oldukça fazla üçgen işaretine raslanmaktadır onun haricinde dağlık alanlarda da sıkça rastlanmaktadır bilinmelidirki üçgen işaretinin gömüsü oldukça zorludur karadeniz bölgesindekiler diğer bölgelere nazaran dahada zorludur. üçgen işaretini aynı zamanda ermeniler mahzen işareti olarakta çokça kullanmışlardır mezarları için pek kullandıkları bir işaret değildir.

Üçgen İşareti

Üçgen işaretinde oyma kabartma yada gizli üçgen oluşturmada çözüm aynıdır yani bir farklılık oluşturmaz. Dediğim gibi üçgen kapalı alanı ifade eder ve taş yığmalarda buna dahildir. Eğer elimizdeki üçgenin bir kenarı daralmışsa yani eş kenar üçgen değilse daralan alan yönü vermektedir bu durumda kısa kalan kenar ölçülüp verilen yön kadar ilerlenir ve orada araştırma yapılır. örnek olarak alttaki çizim anlamanızı pekiştirecektir.

uzun kenarlı üçgen

Üçgen İşaretinin Çözümü

Eğerki üçgen işaretinin bütün kenarları eşitse yani eş kenar üçgense ozaman bulunduğu kayayı iyice inceleyiniz başka bir işaret olup olmadığından emin olun genelde başka bir işaret yada kanal vardır ama yoksa bulunduğu alanda incelemenizi yapın çünkü hemen oralardadır aradığınız şey.  Genelde üçgen işaretinin eşit kenarları olduğunda yanında yardımcı bir işaret olmaktadır ona göre değerlendirmek gerekir mesela alttaki resimde üçgen işaretinin yanında bir daire var şimdi sizin için bunu biraz yorumlayalım.

üçgen yuvarlaküçgen yuvarlak2

Görüldüğü gibi üçgen ve daire işareti var daire işareti ve üçgen yanyana olduğu için yorumlamamız şu şekilde olacaktır üçgen kapalı alanı daire işareti ise burada olduğunu belirtmektedir yani kapalı alanı uzakta arama hemen burada demektedir o kayanın etrafından ayrılmıyoruz çünkü biryerlerinde toprakla kapalı alan görünmüyor.

Bir giriş var peki girişi nasıl balacağız burda eğer boşluk tespiti yapmayı biliyorsanız boşluk tespiti ile kolayca odayı ve girişinini tespit edebilirsiniz yok bilmiyorsanız ve işaret diyorki burada biryerde uzakta değil ozaman toprağı inceleyin hafif çöküntü yer varmı torağın rengi koyumu üzerinde ot varsa kökler kalınmı ve en önemlisi işlenmiş toprak belli olur ama burda üçgen zaten yönü vermiş giriş sağ tarafta toprak kısımda diyor.

Tabiki bu yorumu ben burda gördüğüm iki resime göre yaptım farklı işaretler vardır veya farklı bir durum vardır bilemiyorum gözümle görmüş olduğum bir yer değil.

Bunun haricinde birde gizli üçgen demiştim oda gizli üçgen dediğim şöyle bişey kayada üç tane küçük murç oyması vardır genelde bunları birleştirin ve yönünüzü tayin edin yani diğerleri ile aynı çözümdedir bazı yerlerde üç gen oluşturan murç oymalarına 3 adet mezarın var deniyor yanlıştır yakın mesafe üç adet oyma üçgen oluşturuyorsa bu kapalı alan var demektir üç mezar değildir ayrıca küçük üçgenlerin bulunduğu kayada kasaların olduğuda görülmüştür bazende büyük üçgenlerin giriş kapağı olduğuda görülmüştür ama bu çok sık rastlanan birşey değildir. Eğerki üçgen işaretinde bir kanal varsa kanal yönünde inceleminizi yapın kanal uzunluğu bazen mesafeyi verir bunlarıda bilerek incelemenizi yapın aslında üçgen işaretinin çözümü zor değildir pek şifre içermez daha çok işçiliği zordur.

 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (31)

 1. Yakinlarinda dere yatagi var bide ben topragin altinda bi giris buldum tas duvarla orulmus.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.