10

Definecilikte ayak izi işareti herzaman defineyi temsil etmemektedir bazen genel evi bazen kutsal bir alana gidilen yolu tasfir etmiş olabilirler ama çoğunlukla ayak işaretleri defineyi yani mezarı yada ayrı yerdeki parasını ifade etmektedir yalnız bir çok sitede ayak izi ile çarık izi karıştırılmaktadır yani eskiden çarık şimdi ayakkabı diyelim ayak izi ile çarık izini birbirine karıştırmayınız ayak izi çıplak ayak izi olması lazım parmakları topukları ve ayak kıvrımı olması lazım zaten bir ayak işaretinin çözümlenebilmesi için bunlara ihtiyaç vardır. Ayak işareti her alanda karşımıza çıkabilir bazen mağara içerinde bile çıkmaktadır çok farklı yerlerde çıktığı görülmekte hepsinin bulunduğu yere göre çözümlemesi farklıdır ben sizlere ayak işaretinin çözümünde ana mantığı ve en temel bilgiyi vereceğim zaten diğer işaretler hakkındaki yazılarımıda okuyorsanız ayak işaretindeki ekstralarıda kolaylıkla çözümleyebilirsiniz.

Definede Ayak İzi İşareti

Ayak işareti eğer çift ayak ise ayakların poziyonuna bakılır yanyana ise ve aralarında bir fark yok ise duruşları eşit ise yani ozaman ayak işaretlerinin üzerine ayaklarınızı koyun ve şöyle 6 – 7 metre önünüze bakın çünkü o durmuş demektir yani mal oralarda biryerdedir dikkatlice inceleyin en fazla 6 – 7 metre içerisinde tespitinizi yapmanız gerekir.

Definede Ayak İşaretinin Çözümü

Eğerki iki ayak izi işaretinin biri diğerinden birazcık önde ise bu durumda yine dikkatlice ileri bir mesafeye bakın buda 10 – 15 metre içerisinde bir yerlerde malın olduğunu temsil etmektedir araştırmanızı buna göre yapın.

Yine iki ayak işareti varsa ve biri diğerinden oldukça açık mesafede ise yani adım mesafesinde ise ozaman sizden ilerlemenizi bir miktar yürümenizi ister ayak işareti yönünde dikkatlice inceleyerek ilerleyin burada ilerlenecek mesafe iki ayak arasındaki mesafe kadardır onun için ölçümü yapıp her cm 1 adım şeklinde ilerleyiniz ayak işaretinin bulunduğu yerden parayı görme şansınız yok demektir belirlenen ilerlemeyi yaptıktan sonra etrafı güzelce inceleyin son nokta işareti yada bulunduğunuz noktada para yada mezarı vardır.

definede ayak izi işareti

Birde definede tek ayak işareti vardır bu işarette çokça karşılaşılan işaretlerdendir bazı yorumlarda sağ ayak ise mezarı sol ayak ise parayı temsil eder diye söylenmekte ama bir kesinliği yoktur.

Sağ ayak define işareti: Her zaman ayak işareti çift olmaz eğer yerdeki bir kayada sağ ayak işareti bulursanız yakınlarında tamamlayıcı ikinci bir işaret muhakkak vardır bu yön yada mesafe vericidir yanındaki işarete göre değerlendirmeyi yapın eğerki hiç bir işaret yoksa sağ ayak yönünde ilerlerken sol tarafı güzelce gözlemleyin dikkat çeken yerlere gidip oraları güzelce gözlemleyin bazende ayaktaki parmaklar ve topuğun derinliği yer ve mesafe vermektedir yönde verir bu bilgileri sol ayağında anlatımından sonra vereceğim çünkü ikisi içinde geçerli bilgilerdir vereceğim bilgilerle hem sağ ayağın hem sol ayağın çözümünü tamamlayıcı bilgilerdir.

Sol ayak define işareti: Herhangi bir kayada sol ayak işareti görürseniz yine çevresinde herhangi yardımcı bir işaret varmı bakın varsa durum değerlendirmesini bu işaret göre yapın eğer yok ise ilk önce ayak istikametinde 40 adım kadar ilerleyin ve sağ tarafı güzelce gözlemleyin dikkat çekici bir yer alan varmı bakın var ise gidip o alanda detaylıca incelmede bulunun bu dikkat çekici alanlar şöyle olabilir bir mağara, tümsek, taş yığma, kayalık V.s gibi yerler.

Definede ayak işaretinde yön ve mesafe veren unsurlar : Ayak işaretin bazı farklılıklar bazen yön mesafe gibi bilgileride vermektedir bir ayak işaretinde şunlara dikkat edilmelidir. ayak işaretini inceleyin bazen topukla baş parmak arası ayağın iç kısmı V yapmış olabilir  bu durumda V yapan açık taraf yön olmaktadır onun haricinde bazen parmaklar arası iki parmak bitişik olup diğeri ile yine V açısı yapmaktadır buda yine yön vermiş olur yine normalde ayak parmakları 5 adet olması gerekirken eğerki 4 parmak var ise 5. parmak aranır bu bir kayada işarette olabilir yada kaya parmağa benzetilmişte olabilir bunların haricinde topuk kısmının derinliği bazen mesafe vermektedir bu çok derin topuk oymaları içindir burda derinlik ölçülür ve verilen yada belirlenen yön doğrusunda ilerlenir bazende çok derin olmayan topuklar için bu derinliği verdiği söylenmektedir yani topuk derinliği aynı zamanda mezarında derinde olduğunu simgeler denmektedir. Yine Ayak işareti herşeyi ile tam ise bu sayısal değerde 5 değerini vermektedir buda 5 yada 50 metre mesafede kaya öbekleri yada çeşme su kaynağı varsa malın orda olduğunu simgelemektedir. Bu verilen bilgilerin hepsi bir ayak işaretinin çözümünde uydulanmalı en uygun uyumlu olan o ise o yönlü çalışmalar yapılmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler !!!

Arkadaşlar defineci kardeşlerim özellikle ayak işaretinde şu durumlara dikkat ediniz ayak işareti bazen tuzak olarak kullanılmıştır yani tuzak olduğunu betimlemek için yapılmış işaretlerdendir herhangi bir mağarada tavanda yada duvar kısmında yada bir mezar girişinin ağız kısmında tünel mahzen girişlerinin ağız veya iç kısımlarında  ayak izi işaretlerine rastlarsanız dikkatli olunuz burada sizlere bastığınız yerde herhangi bir tuzak olabilir yada ayağınızın bastığı yer ile birlikte bir tuzak mekanizması harekete geçebilir denmektedir öyle durumlarda oldukça uyanık olun ince eleyip sık dokuyun canınızdan olmayın.

Bazı Ayak işaretleri

definede ayak izi

kabartma ayak işareti

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir
kuyu3

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (10)

 1. Merhaba arkadaşlar bende bi işaret var bi kayanın üzerinde 3 çıplak insan ayak izi var bide yanında uymalarda var bu ne anlama geliyor bunda birşeyler varmı yoksa boşmu yardımcı olabilirmisiniz

 2. Cocuk ayak izi var ne anlama geliyo

 3. Büyük bir kayada Üç çocuk ayak izi 2si düz 1i ters ne anlama gelir ? Bilgilendirir misiniz

  • ayak izleri net olmalı benzemeyle olmaz bu işaret nettir muhtemelen sizin işaretleri benzetiyorsunuz doğal olma ihtimali yüksek

 4. Slm ferdi ben mümkünse bir konum verip sizdende cvp almak istiyorum. Bir dere yatağı var üç tarafı şelale. Şelalenin üstüne çıkınca yani derenin orta kısmına gelince 8ya 10 metre büyüklugunde dikbir sekilde ince ayrintisina kadar el yapımı kral ve yada aslan figürüne benzetilmiş derenin dibinde dik bisekilde kaya var hemen dibinde derenin içindeki kayalarda yarım ay işareti var yuvarlak salça kutusu derinliğinde kaya üzerinde bir oyma var kare ve üçgen bir şekilde oyma var ve tam derenin dibinde dereye sıfır oturma taşı var son olaraktan dört beş tane Kaya’nın köşelerinde sanki içi oyulup birşeyler konup tekrar kapatılmış gibi temiz bir renk değişimi var bu konuda aklınıza gelen veyada bidiniz bir kaç bilgiyi paylaşımda iz sevinirim

  • Şelale işleri oldukça çetrefilli işlerdir bu hilal değilde tahminin C işaretidir üçgen ve karenin pozisyonu sizi sonuca götürecektir ama şunu söyleyebilirim tünelli kapalı bir alnınız var bunun suyun altındamı yoksa şelalenin bulunduğu yerdemi onu işaretlerin çözümü belirleyecektir yani tünelle birlikte bir oda ve şu anda kapalı

   • 6 Mart 2018

    çok eski bir kayalar topluluğu olan ve yapılışı kat kat yani merdiven gibi olan bir dağın tepesine yakın bir kaya topluluğunda bir ayak işareti buldum ve 3 parmağı vardı acaba bunun anlamı nedir ilginiz için teşekkür ederim

 5. Çocuk ayak izi ne anlama geliyor

 6. Duvara benzeyen oldukça büyük bir kayanın iki metre kadar önünde yuvarlak bir tepsi şeklinde bir taşın üzerinde ayak izi baş parmağonda haç işareti ve bu taşa bitişik küçük bir taş daha var ikisinin arasında bir balta sapı girebileceği kadar delik var yaklaşık 20 santim derinliğinde bu arada tam hatırlamıyorum ama sağ ayak izi ize basıldığında büyük kaya solda kalıyor yorumlarsanız sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.